Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

BNS

 

Vyriausybė atšaukia valstybinės medienos pardavimo ribojimus, keičia aukcionų tvarką

2024/02/07


Vyriausybė pritarė, kad būtų atšaukti laikini, dvejus metus galiojantys valstybinės medienos pardavimo ribojimai ir pakeitė aukcionų rengimo tvarką.

2022-ųjų liepą įvesti ribojimai nustos galioti šiemet liepą - tai numato prekybos valstybiniuose miškuose pagaminta žaliavine mediena ir miško kirtimo liekanomis tvarkos aprašo pakeitimai, kuriems trečiadienį pritarė Vyriausybė.

Pakeitimus inicijavusi Aplinkos ministerija teigia, kad papildoma kontrolė nebūtina, nes medienos ir jos atliekų kainų krizė baigėsi, biokuro pasiūla padidėjo, o rinka stabilizavosi.

Vyriausybė taip pat pritarė siūlymui keisti aukcionų tvarką – jie bus rengiami varžytynių principu: dalyviai matys siūlomas kainas ir galės jas didinti, o laimės didžiausią pasiūlymą pateikęs dalyvis.

Šiuo metu aukcionai vyksta konkurso principu – dalyviai pateikia vienas kitam nežinomus pasiūlymus, iš kurių atrenkamas laimėtojas.

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas BNS sausį sakė, kad ribojimai nereikalingi ir dėl to, kad Lietuvoje atsirado naujų medienos gamintojų, kuriems negalima drausti dalyvauti aukcionuose, nes perkamos medienos kiekis būdavo nustatomas tik pagal klientų istorinius prekybos duomenis.

Kaip anksčiau skelbė ministerija, dėl Vakarų sankcijų Rusijai ir Baltarusijai pritrūkus žaliavos Lietuvoje 2022-ųjų birželį Vyriausybė pakeitė aukciono ilgalaikėms ir pusmetinėms sutartims rezultatų nustatymo būdą – pagal jį pirkėjams, kurie ankstesniuose pusmetiniuose aukcionuose pirkdavo daugiau nei 1 tūkst. kietmetrių medienos, limitas nustatomas įvertinus jų paskutinių dvejų metų pirkimų istoriją, o įsigyti iki 1 tūkst. kietmetrių galima be jokių apribojimų.

Tų pačių metų rugpjūtį Vyriausybė penktadaliu apribojo medienos pardavimų rinką siekiant didinti biokuro žaliavos pasiūlą elektrinėms ir šilumos gamintojams.

Ministerijos skaičiavimais, prasidėjus karui Ukrainoje uždraudus importuoti rusišką ir baltarusišką medieną Baltijos šalyse ir visame Skandinavijos regione susidarė 16 mln. kietmetrių medienos trūkumas.

 

Autorius Valdas Pryšmantas / BNS

123rf nuotr.

Dalintis
2024/03/04

Vieni protestuoja, kiti – puotauja

Tuo metu, kai viena žemdirbių skėtinė organizacija – Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) – planavo ūkininkų protesto akcijas, kurios dabar vilnija po visą Europą, kita – Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) – ruošėsi dviejų dienų ko...
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...
2024/03/03

Verslo partneriams iš Kinijos labūnaviškis padovanojo savo tapytą „Monos Lizos“ kopiją

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Laikrodžiui išmušus 17 valandą verslininkas Audronius VAIDALAUSKAS užveria kabineto duris. Medžio granulių gamyba užsiimančios bendrovės „Eco standartas“ savininkas i&scaron...