Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024


BNS

 

Vyriausybė skatins aktyviau drausti augalus ir pasėlius nuo sausrų ir liūčių

2024/01/22


Dėl klimato kaitos dažnėjant sausroms ir stiprioms liūtims, Žemės ūkio ministerija skatins pasėlių draudimo plėtrą, o įmones – aktyviau drausti augalus nuo tokių reiškinių, ūkininkams siūlant priimtinesnius įkainius ir didinant draudžiamojo ploto apimtis.

Ministerija parengė nutarimo projektą, kuriuo siūlo pratęsti valstybinio perdraudimo garantijas draudimo įmonėms 2024–2027 metais, taip pat kompensuoti nuostolius, patirtus ne tik dėl sausros augalų vegetacijos metu, bet ir dėl stichinių reiškinių ilgai lyjant. Tam dar turės pritarti Vyriausybė.

Siūloma nustatyti pastovų perdraudimo koeficientą, kurio reikšmė būtų lygi 2 – tai reiškia, kad įmonės galėtų gauti valstybės pagalbą, jeigu draudimo išmokos viršytų įmokas du kartus.

Aiškinantis, ar problema sprendžiama, ministerija planuoja atlikti kiekvienų derliaus metų draudimo priemonių duomenų vertinimą ir nustatyti nuo perdraudžiamų rizikų apdrausto ploto pokytį.

Lietuvoje draudikų draudimas taikomas nuo 2008 metų ir apima nuostolius, patirtus dėl išmokų už sausrą augalų vegetacijos laikotarpiu.

Tačiau per šį laiką įmonės taip ir nepasinaudojo šia priemone. Tai lėmė ir tai, kad nuo 2008 iki 2017 metų Lietuvoje nebuvo sausros augalų vegetacijos laiku, todėl nebuvo ir išlaidų. Be to, pats pasėlių draudimas tarp ūkininkų populiarėjo gana lėtai.

2018 ir 2019 metais šalyje jau buvo sausros, todėl nuo 2019 metų draudimo poreikis atsirado, bet apdraustas plotas sudarė tik kelis tūkstančius hektarų ir vėlesniais metais beveik neaugo, nes, anot ministerijos, paslauga nėra patraukli tiek draudėjams, tiek ir patiems draudikams.

Manoma, kad pakeitimai turėtų pagerinti perdraudimo sąlygas, tai skatintų aktyviau drausti augalus ir pasėlius.

Ministerijos duomenimis, 2022 metais nuo sausrų buvo apdrausta beveik 14 tūkst. hektarų. Sausra augalų vegetacijos metu tarp 60 savivaldybių tais metais registruota 27-iose, 2021 metais – aštuoniose, 2020 metais – šešiose.

Nuo ilgo lietingo laikotarpio rizikos 2022 metais Lietuvoje buvo apdrausta 18 tūkst. hektarų, liūtys registruotos 52 stotyse iš 97, 2021 metais – 21 stotyje iš 69, 2020-aisiais – 9 stotyse iš 58.

 

ŪP redakcijos nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Radviliškio rajone statys „Agrokoncerno“ fermų kompleksą – darbų vertė 52,6 mln. eurų

Tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ Radviliškio rajone, Bebrujų kaime, statys modernų 52,6 mln. eurų vertės „Agrokoncerno grupės“ karvių fermų kompleksą. 53 ha ploto sklype plėtojamas kom...
2024/04/25

Vidmantas Janulevičius. Kad Rusija mūsų nepultų

Savaitgalį džiaugėmės, kad JAV Atstovų Rūmai pritarė milijardinei paramai Rusijos užpultai Ukrainai. Nepaprastai svarbus momentas Ukrainai. Ir nors skeptikai vis tiek kabinėjasi prie paramos teikimo formos, bet ne skeptikai galų gale priima pasaul...
2024/04/25

Minint Vaistinių augalų sektoriaus šimtmetį, atidaryta paroda VDU Botanikos sodo parke

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Vaistinių augalų skyrius šiemet švenčia savo šimtąsias metines. Minint šią progą, sodo parkas pasipuošė istorinių nuotraukų ir dokumentų paroda, kurioje peržvelg...
2024/04/25

Darbštūs žemaičiai po išbandymų nepasidavė

Šilalės r. Burkėnų k. ūkininkaujančių Loretos ir Vytauto Šacauskų ūkininkavimo patirtį bene geriausiai apibūdintų žinomas posakis – kai užsidaro durys, atsiveria langas. Susidūrę su sunkumais, užsispyrę darbštūs žemaičia...
2024/04/25

Panevėžio veterinarijos tarnybai gresia pardavimas

Panevėžys (JP.lt). Pažagieniuose ruošiamasi parduoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Panevėžio departamento patalpas. Bus pardavinėjami keli pastatai. Kol kas aukcionas nepaskelbtas, bet VMVT Panevėžio departamento darbu...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.
2024/04/25

Topinambų gumbai rūgsta stiklainiuose, o lapai džiūsta arbatėlėms

Iš tiesų džiugu, kai atsiranda į užsienio šalis išvykusių ir ten ilgokai gyvenančių lietuvių, kurie prisipažįsta: „Kai gyvenau Lietuvoje, skaičiau „Ūkininko patarėją“. Viena iš jų – Austrijoje, T...