Ashburn +5,6 °C Dangus giedras
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +5,6 °C Dangus giedras
Antradienis, 28 Kov 2023

Žalia šviesa jūsų augalams

2022/12/20


Baigiantis lapkričiui iš lauko atsinešti prieskoninių daržovių kereliai ima atrodyti vis liūdniau, o iš parduotuvės parsineštas rozmarinas vazonėlyje ima skursti... O kaip kitaip, kai už lango vis daugiau tamsos? Žalumynams suvešėti trukdo nuolatinis šviesos stygius. Paieškokime būdų, kaip šią problemą išspręsti.

Saulę pakeičia elektros šviesa

Jau seniai pastebėta, kad saulės šviesą gali pakeisti elektros šviesa. Efektą duodavo net po baltais gaubtais įsuktos paprastos kaitrinės lemputės.

Jas pakeitė LED šviestuvai, kurie suteikia dar daugiau galimybių: galima pasirinkti tiksliai tokį bangos ilgį, kokio reikia augalams augti, vystytis, jų fotosintezei ir medžiagų apykaitai.

Kaip išsirinkti tinkamiausią lempą augalams apšviesti, kokiu atstumu ją kabinti?

Dėmesio: temperatūra

Norint džiaugtis sodria augalų žaluma bei puošniu žydėjimu, patartina įjungti papildomą dirbtinį apšvietimą tuo laiku, kai augalus pasiekia mažiau intensyvi natūrali šviesa.

Žinokite, kad yra vienas svarbus dėsnis: apšvietimo laikas ir temperatūra turi sutapti. Šviesiuoju paros metu patalpoje temperatūra turi būti aukštesnė, o naktį – žemesnė. Pavyzdžiui, optimali temperatūra daigams yra 21 °C dieną ir 17 °C naktį. Kadangi gyvenamosiose patalpose yra pernelyg šilta ir temperatūros negalite sumažinti, tuomet augalams reikia intensyvesnio apšvietimo.

Šilta ir šalta šviesos

Saulė yra universalus šviesos šaltinis augalams ir patenkina visus jų poreikius. O štai dirbtinį šviesos šaltinį augintojas turi rinktis atidžiai, įvertinti, kokią informaciją apie savo produktus teikia gamintojas, ir tinkamai pasirinkti šviesos spektrą galvojant apie savo augalus.

Kaitrinės lemputės skleidžia daugiau šilumos, LED lempos, skleidžiančios šiltą baltą šviesą, spektre turi per mažai mėlynos, o būtent ji yra svarbiausia stabdant perteklinį daigų tįsimą.

Buitinės lemputės

Galbūt tinkama išeitis būtų naudoti šaltą baltą šviesą skleidžiančias buitines lemputes? Iš tiesų, tai būtų gerokai pigesnė alternatyva specialioms lempoms. Jų spektre raudonos ir mėlynos santykis galėtų būti tinkamas augalams. Tokios papildomos šviesos gali pakakti auginant kai kuriuos žalumyninius augalus.

Čia reikėtų įsidėmėti dar vieną sąvoką – fotosintetiškai aktyvi šviesa. Tarkim, gyvenamosioms patalpoms apšviesti skirtos šiltos šviesos lempos neskleis augalams suprantamos fotosintetiškai aktyvios šviesos. Tos pačios galios buitinės šaltos baltos šviesos lemputės skleis nuo 3 iki 10 kartų mažiau fotosintetiškai aktyvios šviesos nei specializuotos LED lempos augalams.

Naktį augalai ilsisi

Gali kilti mintis, kad augalus dėl aukštesnės temperatūros reikėtų apšviesti kiaurą parą. Toks mąstymas klaidingas. Šviesos trukmė augalams yra signalas, lemiantis vystymosi procesus, tad apšviečiant juos kiaurą parą bus sutrikdytas vidinis augalų laikrodis.

Nakties metu augalai ilsisi, tai ramybės periodas, o dieną – augimo metas. Tuo metu ir turi būti papildomai apšviečiami augalai, kad šviesa teiktų energiją fotosintezei.

Kaip rinktis?

Kaip nepasiklysti lempų ir šviestuvų augalams įvairovėje? Skirtingi gamintojai siūlo skirtingą apšvietimo strategiją. Vieni universalias lempas, tinkančias visiems augalams, kiti apšvietimą pritaiko skirtingoms augalų grupėms. Taigi turėkite omenyje, kad vienos lempos gali būti skirtos auginti daigams, kitos augalams žiemoti ir pan. Todėl pasidomėkite, kokiems augalams lempą rekomenduoja gamintojas.

Atkreipkite dėmesį į informaciją, kokį plotą lempa apšvies, ir suplanuokite, kokio reikia jūsų turimiems augalams.

Teisingai naudokimės

Nenumokite ranka į saugų lempų atstumą nuo augalų. Pakabinę arčiau nei galima, ne tik rizikuojate nudeginti lapus, bet ir nepasieksite gero efekto, nes netolygiai pasiskirstys šviesos spalvos.

Apšviečiamo ploto centre šviesos intensyvumas paprastai yra didesnis nei pakraščiuose – periodiškai sukeiskite augalus vietomis.

Augalus patartina papildomai apšviesti 12–18 valandų. Lemputes paprastai galima įsukti į bet kurį šviestuvą su standartiniu E27 lizdu.

Padidėja trąšų poreikis

Papildomai apšviečiant augalus, net ir žiemos metu, padidėja poreikis vandeniui ir maisto medžiagomis, tad rekomenduojama papildomai patręšti organinėmis ar mineralinėmis trąšomis.

Norint, kad augalai sėkmingai augtų ir vystytųsi, be papildomo apšvietimo ir šilumos reikalingos ir maitinamosios medžiagos.

Spalvų poveikis

  • Sodri raudona šviesa yra pagrindinė energija fotosintezei.
  • Sodri mėlyna stabdo augalų tįsimą, lemia lapų spalvą, tvirtumą, skatina šaknų sistemos formavimąsi.
  • Tolima raudona yra svarbus signalas augalui vystytis.
  • Žalia naudinga fotosintezei augalų lapijos viduje.
  • Balta sudaryta iš raudonos, mėlynos ir žalios, todėl papildo jų funkcijas.

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Akvilės Viršilės ir Dariaus Pauliukaičio nuotraukos

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/03/28

Už nuopelnus kaimui ir miestui – garbės ženklas

ŪP korespondentė Dalia KARPAVIČIENĖ. – Kelmės rajono savivaldybės taryba nusprendė Užvenčio seniūnijoje Girnikų kaime gyvenančiam ūkininkui Algimantui Vaupšui įteikti garbės ženklą „Už nuopelnus Kelmės rajonui“. Tokio įver...
2023/03/28

VAT priminimas: AAP tiekti ir platinti gali ne kiekvienas

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (VAT), atlikdama augalų apsaugos produktų (AAP) rinkos priežiūrą, siekia užtikrinti, kad jie būtų saugūs naudoti ir legalūs. Atkreipiame fizinių ir juridinių asmenų dėmesį į pagrindin...
2023/03/28

Anykščių krašto žmonės susirūpinę dėl miško naikinimo

Šimonių girios bendruomenė sunerimusi dėl miške vykstančių pokyčių. Bendruomenė feisbuko grupėje atkreipia dėmesį į Šventosios kraštovaizdžio draustinyje (Anykščių r.) sunkios medkirčių technikos sudarkytas pieva...
2023/03/28

2024-ieji paskelbti NATO ir Europos Sąjungos, Dainų šventės bei Diplomatų Lozoraičių metais

Seimas, siekdamas pažymėti Lietuvos įstojimo į Šiaurės Atlanto sutarties organizaciją ir Europos Sąjungą 20-metį, Lietuvos Dainų šventės 100-metį ir diplomatų Lozoraičių nuveiktų darbų svarbą, nusprendė 2024-uosius paskelbti NATO ir ...
2023/03/28

Ketinantieji įsirengti saulės elektrines turėtų suskubti

Saulės elektrinėse pagaminta elektra yra viena pigiausių ir tvariausių, todėl ūkininkai, norintys pasistatyti nuosavą saulės elektrinę, bet sprendimo įgyvendinimą atidėliojantys vėlesniam laikui, turėtų suskubti – sparčiai mažėjant elektros ...
2023/03/28

Patikrintas prokuroro priimtas nutarimas dėl Kaune įsigytų žemės sklypų

Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras, išnagrinėjęs surinktus dokumentus, įvertino Kauno apygardos prokuratūros šių metų vasario 27 d. priimto nutarimo teisėtumą ir pagrįstumą, kuriuo buvo atsisa...
2023/03/28

Žemės ūkio paskolų garantijų fondui - didesnis valstybės garantijų limitas

UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondas (ŽŪPGF) šiemet individualių garantijų galės suteikti daug didesniam ūkio subjektų skaičiui, nes Vyriausybės sprendimu patvirtintas didesnis valstybės garantijų limitas.
2023/03/28

Liberiškietis amatininkas P. Paulauskas: „Tai ne mano kūryba, tai – gamtos sukurta“

Panevėžys (JP.lt). Naujamiesčio kultūros centre–dailės galerijoje eksponuojami unikalūs amatininko, Liberiškio kaimo gyventojo Petro Paulausko darbai: kiekvienas jų turi savo istoriją, išskirtinę formą ar spalvą. Originalūs kūr...
2023/03/28

Parama saugotinų rūšių buveinių išsaugojimui

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT) atkreipia dėmesį, kad iki balandžio 14 d. renkamos paraiškos paramai gauti labiausiai nykstančių ir saugotinų rūšių buveinėms išsaugoti. Paraiškas pagal Lietuvos kaimo plėtro...