Columbus -1,6 °C Nedidelis sniegas
Šeštadienis, 8 Vas 2025
Columbus -1,6 °C Nedidelis sniegas
Šeštadienis, 8 Vas 2025


Ričardas ČEKUTIS
ŪP apžvalgininkas 

Žaliojo kurso laivą gena vėjai iš Kinijos

2025/02/07


Donaldo Trumpo prezidentavimo pirmosios savaitės tiesiog akyse keičia pasaulį. Pirmoji į šiuos pokyčius pradėjo reaguoti Europos žiniasklaida, o politikai skubiai ėmė koreguoti savo ateities planus – niekas nenori likti akyse rašomos istorijos kelkraštyje, ypač, kai „žaliąją darbotvarkę“ Europai aktyviausiai pradėjo diktuoti Kinija.

Kenkia žalieji ir kairieji lobistai

Šiomis dienomis pasirodė išsamus Belgijos žurnalistų tyrimas, atskleidžiantis, kaip Kinija per įvairių žaliųjų nevyriausybinių organizacijų tinklą ir leftistines politines partijas finansuoja Europos automobilių ir aviacijos pramonės naikinimą, prisidengiant kova su klimato kaita ir tvarios energetikos plėtra.

Portalas PAL.be atkreipė dėmesį į žaliųjų ir kairiųjų lobistų grupę „Transportas ir aplinka“ (T&E). Ši grupė siekia, kad Europoje būtų uždrausti vidaus degimo varikliai ir centrinis šildymas, bei palaiko glaudžius ryšius su Kinijos vyriausybe ir šios šalies komunistų partija. Įdomiausia, kad ta pati grupė teikė atitinkamus „tyrimus“ Europos Komisijai (EK). „Jei įvairių parlamentų ar vyriausybinių agentūrų archyvuose paieškosite „T&E“, rasite nemažai įrašų. Daugelį metų Žaliųjų partija atakavo Flandrijos administraciją ir vyriausybę T&E tyrimais. Šiuos tyrimus Europos lygmeniu dažnai naudojo ir žalieji bei socialistai“, – konstatuoja portalas.

Kas jie tokie?

„T&E“ 2003 m. Briuselyje įkūrė olandas Arie Bleijenbergas, buvęs Nyderlandų transporto ministerijos vadovas, o 2004 m. šiai įstaigai pradėjo vadovauti olandas Josas Dingsas – buvęs Nyderlandų vyriausybės ir EK patarėjas. Oficialiai T&E tinkle yra 49 aplinkosaugos asociacijos, daugiausia dirbančios transporto sektoriuje. De facto tai yra analitinis centras, kovojantis su iškastinio kuro naudojimu. Absurdiškiausia, kad EK šiai lobistų grupei skiria finansavimą, jog ji aktyviai užsiimtų Europos konkurentams naudingu lobizmu.

Belgų portalas nustatė, kad pastaruoju metu tarp svarbių šios organizacijos valdybos narių buvo buvęs federalinės klimato ministrės Zakia Khattabi atstovas spaudai Mathias Bienstmanas. Jis atvyko iš vienos Flandrijos „tvarumo puoselėjimo“ NVO ir šiuo metu dirba Europos Parlamente (EP) parlamentarės Saros Matthieu (Žaliųjų partija) patarėju.

Didžiausi oficialūs organizacijos rėmėjai yra Europos klimato fondas, JAV lobistinė grupė „Climate Imperative Foundation“ ir, kaip minėta, EK. Tai, kad EK skiria „T&E“ 700 tūkst. Eur per metus, labai primena interesų konfliktą.

PAL.be nurodo, kad 2014–2023 m. „T&E“ iš EK gavo ne mažiau kaip 4,92 mln. Eur vien tik iš klimato kaitos veiksmų programos LIFE, kurią „prasuko“ olandų eurokomisaras socialistas Fransas Timmermansas. Tai leido jai tapti 23-iąja pagal dydį šios programos dotacijų gavėja. Iš viso šie lobistai gavo 12,7 mln. Eur, kol 2023 m. ES pinigų čiaupas staiga buvo užsuktas F. Timmermansui pasitraukus iš politikos.

Kas remia ir valdo?

Belgų žurnalistai atsekė, kad pagrindinis minėtų lobistų rėmėjas yra Europos klimato fondas (EKF). Tai viena iš daugelio NVO, naudojanti klimato kaitos srities lėšas, su kuria susiję daugelis buvusių socialistų politikų. Europos politikos užkulisiuose ši NVO veikia kaip lėšų rinkėja įvairiems klimato aktyvistams.

EKF vadovauja Laurence Tubiana, buvęs socialistų „klimato kaitos ambasadorius“, 2015 m. Paryžiaus klimato konferencijoje dirbęs su Prancūzijos ministru pirmininku Laurentu Fabiusu. Vienas žinomiausių fondo lobistų buvo belgas Driesas Acke. 2022 m. jis iškeitė šią veiklą į vadovaujamą darbą saulės baterijų pramonės lobistinėje grupėje „SolarPower Europe“.

Nors popieriuje iš 300 grupės narių tik 7 proc. yra Kinijos įmonės, tačiau net 15,2 proc. pajamų gaunama iš Kinijos. Taip pat nereikia pamiršti, kad 98 proc. saulės baterijų, sumontuotų ES, taip pat pagamintos Kinijoje. Paskaičiuota, kad 2015–2023 m. „SolarPower Europe“ grupės finansavimas iš Kinijos siekė 39,63 mln. Eur.

EKF valdyboje yra tokių žmonių, kaip Caio Koch-Weseris, kuris yra Vokietijos ekonomistas ir kairiųjų politikas, praeityje dirbęs Pasaulio banke, o iki 2016 m. dirbęs „Deutsche Bank“ pirmininko pavaduotoju. Taip pat yra Airijos politikė socialistė Mary Robinson, buvusi Airijos prezidentė, o vėliau – Jungtinių Tautų vyriausioji žmogaus teisių komisarė. Ji buvo EP Socialistų frakcijos narė, o gimtojoje Airijoje turėjo rimtų nemalonumų dėl mokesčių vengimo.

Veikia ir kiti

EKF netiesiogiai veikia per kitas penkias lobistines grupes. Pagrindinė susijusi organizacija, žinoma, yra „T&E“, kurios vykdomasis direktorius yra belgas Viljamas Todtsas. Jis savo karjerą pradėjo kaip EP narės Kathleen Van Brempt (Flamandų socialistų partija) bendradarbis.

„V. Todtsas pritaria tik elektra varomam transportui. Nuo lengvųjų automobilių iki sunkvežimių. Jis nuolat puola Europos sunkvežimių gamintojus dėl jų išmetamo CO₂ kiekio. Per pastaruosius trejus metus ES parduodamų Kinijoje pagamintų elektromobilių dalis išaugo nuo 3 proc. iki daugiau nei 20 proc.“, – rašo PAL.be.

Antroji su EKF susijusi lobistinė organizacija yra Europos aplinkosaugos biuras (EEB), kuris save pristato kaip „tarptautinę mokslinę Belgijos teisės organizaciją“. Atsakingas asmuo ten yra Patrickas ten Brinkas, CO₂ mokesčių aktyvistas. Tas pats EEB šiuo metu yra EK ekologinio lobizmo skandalo audros akiratyje. Mokslo institutas yra tik priedanga, o EEB – propagandos priemonė.

Kito „T&E“ finansuotojo vaidmuo yra dar prieštaringesnis. Nustatyta, kad Klimato investicijų fondai (Climate Investment Funds, CIF) taip pat palaiko labai glaudžius ryšius su Kinijos vyriausybe. Vienas iš svarbiausių CIF patarėjų yra Kinijos profesorius Wang Yi. Jis yra Kinijos Nacionalinio liaudies susirinkimo narys, žinoma, Kinijos komunistų partijos narys, taip pat Kinijos valstybės galios skatinimo komiteto narys.

Kinų įtaka milžiniška

Interneto svetainė „Influence Watch“ Kinijos vaidmenį apibūdina kaip darbą su „priimtinomis“ labdaros organizacijomis. Tai daugybė Europos kairiųjų grupuočių, kurios apsimeta labdaros organizacijomis, tačiau iš tikrųjų tiesiog perduoda pinigus lobistinėms grupėms ir toms NVO, kurių darbotvarkė yra kairioji ir žalioji. Tokiu būdu sukuriamos NVO, kurios viena kitai perduoda pinigus, grandinės. Viena iš jų – JAV energetikos fondas, kuris, kaip teigiama, taip pat gina Kinijos saulės baterijų ir vėjo turbinų gamintojų interesus.

Šis Kinijos vaidmuo pastebimas visose žaliosios energetikos srityse. Pavyzdžiui, Kinijos klimato aktyvistas Jun Ma, Viešųjų ir aplinkosaugos reikalų instituto (IPE) ir Finansų ir tvarumo instituto (IFS) Pekine prezidentas, yra vienas iš minėto Europos klimato fondo patarėjų. Be to, J. Ma yra Kinijos prezidento Xi Jinpingo patikėtinis.

Panašu, kad ir kitos su „T&E“ susijusios NVO taip pat turi sąsajų su Kinija arba Kinijos komunistų partija. Visa tai atitinka Kinijos strategiją daryti įtaką Europos teisės aktams per NVO. Ir tai daroma dėl jos pačios interesų. „T&E“, kaip ir EKF, atlieka svarbų vaidmenį, kaip pinigų pervedimo kanalas, kitoms NVO, siekiančioms daryti įtaką Europos ir nacionalinio lygmens teisės aktams Kinijos vyriausybei naudinga linkme.

Pabaigoje prasminga priminti, kad Lietuva į žaliąjį kursą iki 2030 m. suplanavo investuoti 31 mlrd. Eur. Tik ar neteks jų išmesti lauk, vos tik D. Trumpas galutinai nukirps ir šią fondačiulpių bambagyslę. O lygiagrečiai raudama, jog gynybai trūksta 10 mlrd. Eur...

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti, įgarsinti žodžiu ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis