Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023
Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023

Žalumynai ant palangės: nestandartiniai sprendimai

2023/01/28


Žalumynų ant palangės galima užsiauginti ir taip, kad jie puoštų namus – tarkim, svogūnų laiškų saldaininėje su akmenukais. Salotoms galima suteikti antrą gyvenimą, o imunitetą sustiprins ir švieži morkų lapeliai.

Svogūnai saldaininėje

Vienas lengviausiai ant palangės užauginamų žalumynų – svogūnų laiškai. Juose yra vitamino C, folio rūgšties, geležies, cinko, kurių tikrai neatsisakytų mūsų organizmas.

Šaltuoju metų laiku vieni šio vitaminų šaltinio užsiaugina svogūną įkurdinę stiklinėje ar nedideliame stiklainyje su vandeniu, kiti naudoja žemes ir sodina vazonėliuose ar loveliuose. Tačiau galima pažvelgti kiek kūrybiškiau ir svogūnus apgyvendinti, pavyzdžiui, krištolinėje saldaininėje.

Tinklaraštininkė Rasa Gestautė visas gudrynes išbando pirmiausia pati.

Jums reikės saldaininės ir didesnių akmenukų. Į pasirinkto indo dugną sudedame akmenukus ir ant jų sustatome svogūnų ropeles. Vandens įpilame tiek, kad apsemtų akmenukus ir svogūnų apačias. Indą statome ten, kur nors kiek daugiau šviesos, pavyzdžiui, ant palangės ar stalo, ir laukiame pasirodančios žalumos.

Kartas nuo karto svarbu patikrinti, ar netrūksta vandens, o kelias pirmas dienas vertėtų jį ir pakeisti, kad nepradėtų rūgti ir išvengtumėte įrudavimo.

Svogūnų laiškai auga saldaininėje su akmenukais.

Kaip „reanimuoti“ salotas?

Dar vienas žalumynas, kurio nors ir galima lengvai įsigyti parduotuvėse, bet ilgimės žiemą – lapinės salotos.

Jos pasižymi tuo, kad nors ir užtrunka, kol sulaukiame jų derliaus, tačiau juo galime mėgautis tikrai netrumpą laiką, jei naudosime kelias gudrybes.

Dažniausiai lapines salotas tiesiog išrauname, tokiu būdu derliaus jau daugiau iš to paties augalo nebesulauksime. Ilgokai jo tenka laukti ir tiems, kurie jas nupjauna. Tačiau jei lapines salotas skabysite nuo apačios, palikdami ant augalo dar mažus, neužaugusius lapelius, salotomis galėsite mėgautis gana ilgai.

Neišmeskite salotų: suteikime joms antrą galimybę.

Jei parduotuvėje įsigijote lapinių salotų vazonėlyje, neskubėkite išmesti, jūsų nuomone, nereikalingos dalies – šaknų. Salotos gajos ir lengvai atauga.

Jų šaknis su likusia žalumos dalimi persodinkite į vazonėlį su žemėmis, pastatykite ten, kur gaus pakankamai šilumos ir saulės šviesos, nepamirškite, kad jos mėgsta vandenį, ir laukite ataugančių lapelių. Salotos gana gerai jaučiasi ir tiesiog įstatytos į stiklinę su vandeniu, net ir šiuo atveju sulauksite naujos žalumos.

Morkų lapeliai žiemą

Apie morkų lapus dar neseniai buvo kalbama, kad jie nuodingi ir maistui netinkami, tačiau dabar šis mitas paneigtas ir galima drąsiai kalbėti apie jų naudą ir tai, kad kai kuriais atvejais jie yra vertingesni nei pačios morkos.

Morkų lapus galima naudoti tiek žalius, tiek džiovintus. Jie tinka patiekalams gardinti ir net morkų lapų pesto padažui gaminimui. Iš džiovintų lapų ruošiamos arbatos. Žinoma, morkų lapai pasižymi specifiniu, kiek kartoku skoniu, patinkančiu ne kiekvienam.

Morkų lapai gali būti naudingi.

Jei norite ir žiemą turėti šio žalumyno, nebūtina auginti morkas. Sveikas, nepažeistas morkų viršūnėles nupjaukite, palikdami apie 2 cm šakniavaisio. Nupjautus galiukus išdėliokite statmenai gilesniame dubenėlyje, įpilkite vandens, kad apsemtų daugmaž iki pusės ir pastatykite šiltoje, saulėtoje vietoje. Po kurio laiko pastebėsite prasikalančius morkų lapelius, kuriais galėsite gardinti ruošiamas sriubas, padažus ar troškinius.

Tinklaraštininkė Rasa GESTAUTĖ

Rasos Gestautės nuotraukos

Dalintis
2023/04/01

Paroda „Ką pasėsi... 2023“ – žvilgsnis į agroverslo ateitį (galerija)

ŪP korespondentas Justinas ADOMAITIS. – Šiandien – paskutinė tarptautinės žemės ūkio parodos „Ką pasėsi... 2023“ diena. Parodos šeiminikės –  Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU...
2023/04/01

Traukiasi dar vienas nepriklausomas elektros tiekėjas

Penktadienį BNS, remdamasis LRT naujienų portalu, paskelbė, kad „Birštono elektra“ nuo gegužės 1-osios nutraukia elektros energijos nepriklausomo tiekimo veiklą.
2023/04/01

Modernizuojant laivybos kelią Nemunu pradedamas finišo etapas

Modernizuojant laivybos kelią didžiausia Lietuvos upe – Nemunu pradedamas baigiamasis darbų etapas, kurio metu upės vagoje Pagėgių ir Šilutės rajonuose bus įrengtos upės tėkmę reguliuojančios bunos, leisiančios užtikrinti reikiamą lai...
2023/04/01

Karikatūristų bendruomenės šventė

ŪP portalo redaktorė Irma DUBOVIČIENĖ. – Balandžio pirmoji Lietuvos dailininkams karikatūristams yra šventė. Tą dieną jie tradiciškai mini susitikdami savo darbų parodose. Tradicija nelaužoma ir šiemet, nors paroda suren...
2023/04/01

Žaliuojanti puokštelė Verbų sekmadieniui

Jau šį sekmadienį dalis tikinčiųjų eis į bažnyčią – likus savaitei iki Velykų švenčiamas Verbų sekmadienis. Katalikams tai žymi Biblijoje aprašytą Kristaus įžengimo į Jeruzalę įvykį. Bet kaip tai susiję su nuskintų augal...
2023/04/01

Lietuvos vynuogių augintojams – ES parama vyno gamybai

Jau birželio mėnesį Lietuvos vyninių vynuogių veislių augintojai ir vyno iš jų gamintojai galės teikti paraiškas ir pasinaudoti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano sektorinės intervencinės priemo...
2023/04/01

Keičiasi leidimų išdavimo tvarka

Balandžio 1-ąją įsigaliojo Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pakeitimai. Nuo šiol asmenims bus išduodami elektroniniai leidimai laikyti ar nešiotis ginklus bei apsaugos darbuotojo pažymėjimus.
2023/03/31

Prezidentas pristatė Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį visuomenei pristatė šių metų liepos mėnesį Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą.
2023/03/31

Priėmė sprendimą byloje dėl nealkoholinio alaus reklamos teisėtumo

Administracinėje byloje ginčas kilo dėl Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento nutarimo „Taikyti ekonomines sankcijas UAB „Kalnapilio-Taurė grupė“ už Alkoholio kontrolės įstatymo pažeidimus“, kuriuo nutarta s...