Ashburn +19,7 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 15 Bir 2024
Ashburn +19,7 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 15 Bir 2024

Žemdirbių lūkesčiai po susitikimo su Prezidentu

2024/02/12


Taikus žemdirbių protestas duoda vaisių. Šiandien prasideda neeilinė Seimo sesija, kurioje rengiamasi svarstyti kelis žemdirbiams aktualius teisės aktų pakeitimus. Penktadienį su žemės ūkio organizacijų atstovais buvo susitikęs Prezidentas Gitanas Nausėda. ŪP portalas pasidomėjo, kokius lūkesčius suformavo šis daugiau kaip pusantros valandos trukęs pokalbis su Prezidentu ir jo komanda.

Pokalbio dalyviai vieningai kalbėjo, kad dialogas buvo konstruktyvus, Prezidentas buvo pasiruošęs susitikimui su žemdirbių atstovais, aptarė kiekvieną suformuluotų reikalavimų punktą.

Ar šis susitikimas nėra šiek tiek pavėluotas – juk taiki žemdirbių akcija Vilniuje, kurios masto nepriklausoma Lietuva dar nebuvo regėjusi, įvyko prieš kelias savaites. Prezidento žodžio tuomet pasigedo ir apgailestavo ne vienas protesto dalyvis.

Taisomos politikos klaidos

Prezidentūroje lankęsi žemės ūkio organizacijų atstovai ŪP portalui patvirtino, kad pokalbio metu ši aplinkybė nebuvo nutylėta. Prezidentūros svečiams paaiškinta, kad tuomet, sausio pabaigoje, Prezidento darbotvarkė, susitikimai su žmonėmis regionuose jau buvo suplanuoti. Kita vertus, žemės ūkio organizacijų atstovai penktadienį į Prezidentūrą buvo pakviesti paties Prezidento iniciatyva. Taigi klaida kaip ir ištaisoma.

Vienas svarbesnių klausimų, kuris buvo aptartas prie apskrito stalo – dėl nuo sausio smarkiai padidinto akcizo suskystintoms naftos dujoms (SND).

Šiandien neeilinėje Seimo sesijoje svarstomos Vyriausybės pateiktos Akcizų įstatymo pataisos, kuriomis siūloma buitiniams vartotojams namų šildymui, taip pat dujų balionams bei verslui sumažinti suskystintų naftos dujų (SND) akcizą nuo 304,1 euro iki 41 euro už toną. Taip pat pakeitimais siūloma atšaukti ribojimus dėl lengvatinio dyzelino – 60 eurų už 1 tūkst. litrų akcizu apmokestinamą kurą siekiama vėl leisti naudoti žemės ūkio bendrovėms ir ūkininkams sunkvežimiuose ir kitose transporto priemonėse. Vyriausybė pripažino, kad šių metų sausį įsigaliojęs gazolių naudojimas tik žemės ūkio technikoje iš esmės apribojo galimybes žemės ūkio bendrovėms ir ūkininkams naudotis gazolių kvotomis, o smarkiai keltas SND akcizas pernelyg staigiai padidino veiklos kaštus verslui ir išlaidas dujas naudojantiems gyventojams.

Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkas Ignas Hofmanas praėjusį penktadienį po susitikimo su prezidentu Gitanu Nausėda BNS teigė, kad ūkininkų Vyriausybės pasiūlytas SND akcizas netenkina. Pasak I. Hofmano, akcizas turėtų būti toks pat ar mažesnis nei kaimyninėse šalyse – Lenkijoje jis siekia 13 eurų, o Latvijoje tokio akcizo nėra.

Prezidentas siūlo kompensuoti per tris Akcizų įstatymo galiojimo mėnesius dėl SND pabrangimo smarkiai išaugusias verslo ir gyventojų išlaidas, nors pats Prezidentas pernai pasirašė SND brangimą lėmusį Akcizų įstatymą.

Ar tai taip pat klaida, kurią dabar rengiamasi ištaisyti? Nuomonės apie tai pasiteiravus Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) viceprezidento Petro Puskunigio, jis atsako diplomatiškai: „Nenoriu politikuoti. O kad tokie pamąstymai yra iš šono... Politika nėra toks paprastas dalykas. Dabar Prezidentas akcentavo, kad kokios bus atneštos Akcizų įstatymo pataisos, tokias jis ir pasirašys“.

Ieškos patarėjo žemės ūkio klausimams

LŽŪBA viceprezidentą džiugina teigiami poslinkiai – Lietuvos žmonių besikeičiantis požiūris į žemdirbius. Taip pat P. Puskunigis pastebėjo, kad susitikimo su Prezidentu metu buvo išsakytas pageidavimas rekomenduoti žmogų jo komandai, kuris būtų atsakingas už žemės ūkį. Pasirodo, jo iki šiol nebuvo. Turėdamas galvoje, kad Prezidento kadencija jau baigiasi, jis šyptelėjo: „Šiek tiek keistokai atrodo, bet reikalai į gerą pusę“.

Dalykiškai – tai nuteikia optimistiškai

Dauguma žemės ūkio organizacijų atstovų Prezidentūroje lankėsi jau ne vieną kartą, o Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) valdybos nariui Audriui Vanagui tai buvo pirmasis sykis. Pasak jo, maloniai nustebino tai, kad Prezidentas buvo pasiruošęs susitikimui, pasidaręs klausimų analizę, dėl to pokalbis buvo dalykiškas.

„Pasakė, ties kokiais klausimais jau dabar gali duoti naudą: dėl SND akcizo. Išsakė, kad neteisinga kad per tuos 3 mėn. nuo būsiančio sumažinto akcizo (Akcizų įstatymo pataisų siūloma įsigaliojimo data kovo 1-oji – red. past.) ir per 3 mėn. sumokėtą 304 eurų akcizą reikėtų kompensuoti, jis to sieksiąs“, – ŪP portalui sakė A. Vanagas.

Pasak LGAA valdybos nario, susitikimo metu taip pat aptarti kiti labai svarbūs žemdirbių iškelti reikalavimai: dėl daugiamečių pievų, paviršinių vandens telkinių apsauginių juostų, grūdų tranzito per Lietuvą... „Matome paaštrėjusią situaciją dėl maisto produktų į ES važiavimo iš Ukrainos. Matome, kad ir kitose ES šalyse kyla neramumų dėl pigios produkcijos, dėl kurios (ūkininkai) nebeišgali išgyventi“, – kalbėjo ŪP portalo pašnekovas.

Baigdamas pokalbį A. Vanagas pastebėjo: „Žiniom, kad Prezidentas nėra visagalis dėl techninių dalykų. Jis gali pasirašyti ar vetuoti pasirašomus įstatymus. Vienas iš tų – dėl Akcizų įstatymo pakeitimo. Tikėkimės taip ir bus“.

lzut prezidenturoje
Į Prezidentūrą pakviesti žemės ūkio organizacijų atstovai pirmiausia rinkosi netoliese esančioje LŽŪBA būstinėje.
Iš kairės: LGAA valdybos narys Audrius Vanagas, LŪS pirmininkas Raimundas Juknevičius, Lietuvos paukštininkystės asociacijos direktorius Gytis Kauzonas, LŽŪBA viceprezidentas Petras Puskunigis, LŽŪT pirmininkas Ignas Hofmanas, LŽŪBA prezidentas Eimantas Pranauskas, Lietuvos pieno gamintojų asociacijos prezidentas Jonas Vilionis.

 

 

ŪP portalo ir BNS informacija

Asmeninės P. Puskunigio nuotraukos

Dalintis