Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023
Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023


Lijana CIBULSKIENĖ
ŪP korespondentė
 

Žemės ūkio diena ir Kaimo sueiga Vilniuje

2023/10/20


Šiandien Seime ir jo prieigose surengta Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) inicijuota Žemės ūkio diena ir Kaimo sueiga „Lietuvos kaimo ir žemės ūkio perspektyva po 2024 metų“. Renginio svarbiausias jos tikslas – parengti ir paskelbti kreipimąsi į politines partijas ir asmenis, kurie rengs 2024 metų Prezidento, Europos Parlamento ir Seimo rinkimų programas.

Kaip prieš renginį BNS sakė Seimo komiteto pirmininkas liberalas Viktoras Pranckietis, į Seimą ketina atvykti apie 500 ūkininkų, atstovausiančių įvairiems žemės ūkio sektoriams, renginyje nuotoliu dalyvaus eurokomisaras Januszas Wojciechowskis (Janušas Vojciechovskis), atsakingas už žemės ūkį ir kaimo plėtrą– jis aptars Vidurio ir Rytų Europos regiono žemės ūkio politiką ir rinkos padėtį karo Ukrainoje kontekste.

Tiek dalyvių ir lankytojų, kiek tikėtasi, renginys nepritraukė. Tai galėjo lemti prastas oras, o gal ir tai, kad žmonės Seimą nelabai myli. Savo ruožtu Seimo nariai taip pat neskubėjo prie atvežtų eksponatų.

Žėrė kritiką

Daugiausia liaudies susirinko į konferenciją. Žemdirbiai ir jų atstovai negailėjo kritikos bendrajai žemės ūkio politikai. Kalbėta ir apie Strateginio plano detales, apie tai, kad Lietuvos ūkininkams mokama bazinė išmoka yra sąrašo gale ir tik truputį didesnė negu pusė ES vidurkio. Taip pat apie tai, kad Žemės ūkio ministerija „prigamino“ ekoschemų skaičių, sukūrė itin nepalankią žemdirbiams kompleksinę „Veiklų ariamoje žemėje“ schemą.

„Lietuvoje reikia ilgalaikės žemės ūkio šakos plėtros strategijos, – sakė Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) prezidentas Eimantas Pranauskas. – Strategijos, kuri apsaugotų nuo netikėtų politikos vėjų ir skersvėjų. Bet jos nėra“.

Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) vadovas Raimundas Juknevičius išsakė žemdirbių lūkesčius: „Ūkininkai tikisi, kad apsirūpinimas iš vietinės žaliavos pagamintu maistu bus pripažintas valstybės strateginiu tikslu, kad tam pritars visuomenė ir dėl to susitars politinės partijos, tai įtvirtins atitinkamais teisės aktais“.

Vilniuje galėjai suprasti, kas yra pažangus žemės ūkis

Šalia Seimo ir parlamento rūmuose įsikūrė ir Žemės ūkio dienos mieste dalyviai.  

Vilniečiams ir miesto svečiams žemdirbius vienijančios asociacijos pristatė pažangų žemės ūkį – moderniausią žemės ūkio techniką, tvarumą skatinančius įrenginius, žemės ūkyje naudojamus dronus ir robotus, mokslo srities edukacijas ir mažųjų ūkinių gyvūnų parodą.

mikroskopas

Vilniečiai ir miesto svečiai turėjo galimybę pamatyti moderniausius traktorius su tiksliuoju vairavimu, išmaniuosius tręštuvus, padedančius ūkininkams tiksliai ir tausiai tręšti, „plačiasparnį“ purkštuvą, kurio išskleistų sparnų plotis siekia net 36 metrus.

Žemės ūkio dienos lankytojus džiugino mažųjų ūkinių gyvūnų paroda, kurioje galėjai susipažinti  su nerimstančiomis ožkytėmis, avytėmis, ponių veislės arkliuku ar puošniosiomis alpakomis.

Seimo rūmų Didžiajame kieme įsikūrė bitininkai, inovacijomis ir savo veiklos ypatumais dalijosi su ūkininkais dirbančių organizacijų atstovai – „CropLife Lietuva“, Lietuvos daržovių augintojų asociacija, žemės ūkio kooperatyvas „Pienas LT“, ekologinius sprendimus žemės ūkiui kuriantis „Grynas Baltija“. Savo srities naujoves pristatė Aplinkos vadybos ir audito institutas, Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacija.

avilys

Vitražo galerijoje renginio lankytojų laukė daugiau nei 10 stendų. Patyrę žemės ūkio srities ekspertai pristatė praktikoje taikomas naujausias mokslininkų sukurtas inovacijas bei tai, kaip tiksliojo ūkininkavimo technologijos ir dirbtinis intelektas keičia šiuolaikinio žemės ūkio veidą.

 

 

Autorės nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/09

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/09

Į ūkį traukia gausybė šeimų: šeimininkas siūlo ypatingą pramogą

Artėjančios šventos Kalėdos – stebuklingas laikas, kai norisi daugiau laiko skirti jaukumui, šeimai ir namams. Snieguotas ir šaltas gruodis kviečia parnešti į namus eglę ir skubėti su šeima ją puošti.
2023/12/09

Mėsos kukuliai per Kūčias ir kiti švedų kalėdinių tradicijų išskirtinumai

Nors kalėdinis laikotarpis džiugina įvairių tautybių žmones, gyvenantiems šiaurės šalyse jis dar ypatingesnis: šaltas ir tamsias žiemas norisi praskaidrinti šventišku spindesiu ir mielais ritualais. Lietuvių bend...
2023/12/09

Paraiškas teikę bendradarbiauti norintys smulkūs ūkio subjektai – pirmumo eilėje

Nuo spalio 2 d. iki lapkričio 13 d. šalies smulkieji ūkio subjektai teikė paraiškas dėl paramos tarpusavio bendradarbiavimui. Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) specialistai jau sudarė ir šių paraiškų pirmumo eilę.
2023/12/09

Kretingos potvynio pamokos: ką prevenciškai gali padaryti savivaldybės ir patys gyventojai

Lapkričio pradžioje Kretingoje po stipraus lietaus kilęs potvynis, užpylęs gatves ir kiemus, ne tik naikino žmonių turtą, bet ir kilo taršos pavojus: teko į vandens telkinius išleisti nevalytas nuotekas. Šis įvykis atskleidė, ...
2023/12/08

Remia sveikesnį vaikų maitinimą

Iki gruodžio 31 d. šalies ikimokyklinio ir priešmokyklinio vaikų ugdymo įstaigos gali teikti paraiškas pagal Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokykl...
2023/12/08

Pelkėse verda tikra pekla (II)

„Ūkininko patarėjas“ toliau plėtoja pelkininkystės temą, kurios pradžia buvo publikuota 2023 m. gruodžio 2 d. numeryje. Tęsiame žurnalistinį tyrimą, kurio esmė – sužinoti, kodėl Europos Sąjungos (ES) ir valstybės lėšos kre...
2023/12/08

Investicijų projektams trūkstant valstybės žemės diskutuojama, iš kur jos paimti

Aplinkos viceministrei pareiškus, kad Lietuvoje beveik nėra laisvos valstybinės žemės investicijų projektams, Seimo Ekonomikos komiteto nariai abejoja, ar reikia steigti tokios žemės rezervo fondą. Kai kurie jų siūlo iš ūkininkų paim...
2023/12/08

Keisčiausios sukčių apgaulės – nuo Holivudo aktorių iki astronautų, neturinčių pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus. Todėl &s...