Grūdų rinkose – kainų atoslūgis
Gruodžio trečiosios savaitės pabaigoje Paryžiaus žemės ūkio produktų ateities sandorių biržoje (Euronext) kviečiais buvo prekiaujama po 220 eurų, rapsais – po 430 eurų už toną. Praėjusių metų gruodį šioje biržoje kviečiais buvo prekiaujama po 300 eurų, rapsais – po 550 eurų už toną. Palyginus su dar ankstesniais laikotarpiais, šios kainos yra apie 25 proc. mažesnės negu 2022 m. gegužės mėn., kada dėl karo Ukrainoje ir sutrikusių tiekimo grandinių rinkos išgyveno rekordiškai aukštas kainas.
Panaši tendencija pastebėta ir kitose grūdų rinkose. Kukurūzų kainos baigiantis gruodžio trečiajai savaitei siekė apie 200 eurų už toną, praėjusių metų gruodį ji buvo apie 290 eurų už toną.
Palyginti geros klimato sąlygos ir pakankamai gausus grūdų derlius šiais metais stabilizavo (sumažino) kainas. Tačiau grūdų tiekimas išlieka nesaugus, nes karas ir Rusijos vykdomas Juodosios jūros uostų blokavimas mažina Ukrainos galimybes eksportuoti grūdus ir kitus žemės ūkio produktus į pasaulinę rinką.
Įtakos turi energinių produktų kainos
Sumažėjusias grūdų kainas galima iš dalies sieti su sumenkusiomis energinių produktų kainomis.
Naftos kaina šiuo metu Londono biržoje yra apie 70 JAV dolerių už barelį, kai prieš metus ji buvo apie 75 JAV dolerių už barelį. O palyginus su dar ankstesniais laikotarpiais, 2022 m. kovo mėn., ji buvo apie 100 JAV dolerių už barelį.
Gamtinių dujų kaina Londono ateities sandorių biržose išliko sąlyginai pastovi nuo šių metų gegužės.
Energinių produktų kainos žemės ūkio produktų kainas tiesiogiai veikia per išaugusius derliaus nuėmimo, transportavimo, laikymo ir kt. kaštus. Energinių produktų sumažėjimas šiais metais lėmė ir daugelio kitų žaliavų kainų pokyčius. Žaliavų kainų indeksas (S&P GSCI), parodantis pagrindinių biržose prekiaujamų produktų kainų dinamiką, nuo praėjusių metų gruodžio sumažėjo apie 10 proc.
Energinių produktų kainų sumažėjimą iš dalies galima paaiškinti sulėtėjusiu Kinijos ekonomikos augimu ir atitinkamai sumažėjusiu jos energijos poreikiu.
Veikiamos ir pieno produktų kainos
Žaliavų kainų pokyčiai daro poveikį ir pieno produktų kainoms.
Lieso pieno miltelių kaina Europos energijos biržoje (EEX) šių metų gruodžio viduryje buvo apie 2630 eurų už toną, kai prieš metus siekė apie 2900 eurų už toną. O palyginti su 2022 m. kovo mėn. kaina sumažėjo apie 40 proc.
Panaši šiemet ir kitų pieno produktų dinamika. Pieno kaina EEX biržoje gruodžio trečiosios savaitės pabaigoje buvo apie 43 eurų už toną, kai prieš metus – apie 58 eurų už toną. Pieno išrūgų miltelių kaina atitinkamai siekė 850 ir 880 eurų už toną.
Pieno produktų kainų tendencijai įtakos turėjo palankios klimato sąlygos ir sumažėjusios energinių produktų, pašarų kainos. Tačiau sviesto kaina per metus padidėjo, šių ir praėjusių metų pabaigoje siekė atitinkamai 5480 ir 5200 eurų už toną.
Tuo tarpu cukrus – reikšmingai brango
Priešingai negu grūdų rinkose, cukraus kaina per šiuos metus reikšmingai išaugo. Londono ateities sandorių biržoje šių metų gruodžio viduryje cukrumi buvo prekiaujama po 630 JAV dolerių už toną, kai prieš metus – apie 550 JAV dolerių už toną.
Augančias cukraus kainas galima paaiškinti pokyčiais tarptautinėse rinkose: mažėjančia cukraus produkcija ir eksporto apribojimu Indijoje, kuri yra antra didžiausia cukraus gamintoja pasaulyje, taip pat prastu šių metų cukrinių runkelių derliumi ES.
Cukraus kainų augimas veikia maisto kainas pasaulyje.
Pasaulinės tendencijos Europos rinkas pasiekė šiemet
Daugumos žaliavų kainos mažėjo, tačiau ES ir Lietuvos vartotojų kainų indeksas (maisto ir nealkoholinių gėrimų) per 2023 m. išliko mažai pakitęs.
Taip pat šiais metais tarptautinėse biržose ženkliai išaugo kavos ir kakavos kainos. Kavos kaina Londono biržoje gruodžio trečiosios savaitės pabaigoje buvo 2830 JAV dolerių už toną, kai prieš metus – apie 1950 JAV dolerių už toną. Kakava atitinkamais laikotarpiais buvo prekiaujama po 3550 ir 1950 svarų sterlingų už toną.
Verta pastebėti, kad pernai Europos rinkas nedaug veikė 2022 m. įvykiai pasaulio rinkose, neturėjо didelio poveikio cukraus, kavos ir kakavos kainoms. Jų kainos daugiausia išaugo būtent per šiuos metus.