Ashburn -5,9 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -5,9 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023

Žemės ūkio produktų perdirbėjams – ES parama: nuo rugsėjo mėnesio kviečia teikti paraiškas

2022/09/06


Nacionalinė mokėjimo agentūra ragina suskubti ankštinių ir baltyminių augalų bei kitų žemės ūkio produktų perdirbėjus. Nuo rugsėjo 1 d. jie gali teikti paraiškas gauti paramą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio produktų perdirbimą, rinkodarą ir (arba) plėtrą“. Paraiškos priimamos iki spalio 31 d.nma, parama ukininkams, parama perdirbejams

„Tai jau antrasis kvietimas šiais metais, kuriuo siekiama skatinti inovacines ūkio subjektų technologijas ir tuo pačiu didinti ūkio subjektų gyvybingumą ir konkurencingumą. Rugsėjo ir spalio mėnesiais vyksiančio paraiškų rinkimo etapu šiai veiklos sričiai įgyvendinti iš viso bus skirta daugiau kaip 27,9 mln. Eur paramos lėšų“, – sako Nacionalinės mokėjimo agentūros Kaimo plėtros, žuvininkystės programų ir nacionalinės paramos departamento direktorė Genovaitė Beniulienė.

Paramos dydis priklauso nuo veiklos srities

Remiantis žemės ūkio ministro pasirašytu įsakymu, pagal priemonės veiklos sritį remiamos veiklos išskiriamos į dvi kategorijas: parama gali būti skiriama ankštinių ir baltyminių augalų perdirbimui ir (arba) rinkodarai bei kitų žemės ūkio produktų perdirbimui ir (arba) rinkodarai. Pastaroji kategorija apima vaisių, uogų, daržovių, augalininkystės produkcijos, mėsos, pieno bei kitų projekto įgyvendinimo taisyklėse numatytų produktų perdirbimą ir (arba) rinkodarą, jų perdirbimo procese susidariusių atliekų perdirbimą.

Parama skiriama atsižvelgiant į tai, kokią pareiškėjas vykdo ūkinę veiklą, kurios vystymui ir (arba) plėtrai prašo finansavimo.

Perdirbant ankštinius ir baltyminius augalus, didžiausia galima paramos suma vienam projektui gali siekti iki 5 mln. Eur. Kitų žemės ūkio produktų perdirbimo ir (arba) rinkodaros projektų paramos suma negali viršyti 1 mln. Eur.

Juridiniams asmenims, kurie žemės ūkio produktų perdirbimo metu pagamina galutinį produktą, skirtą maistui ir (arba) pašarams, kuris nepatenka į Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo I priedą, taikomos nereikšmingos (de minimis) valstybės pagalbos reglamento nuostatos – 200 tūkst. Eur vienam projektui ir iki 5 mln. Eur pagal šią priemonę 2014–2020 metų laikotarpiui.

„Pirmojo kvietimo metu sulaukėme didelio parama pasinaudoti norinčių pareiškėjų susidomėjimo. Nespėjusius pateikti paraiškos dėl paramos, kviečiame tai padaryti nuo rugsėjo 1 dienos. Tai – vertinga pagalba norintiems modernizuoti savo veiklą, diegti inovacijas, naujus technologinius procesus, vystyti žemės ūkio produktų rinkodarą, o tuo pačiu galimybė skatinti didesnės pridėtinės vertės žemės ūkio produktų kūrimą“, – sako G. Beniulienė.

Paraiškų teikėjai turi atitikti numatytus reikalavimus

Paraiškas paramai gauti gali teikti juridiniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio produktų perdirbimu ir (arba) rinkodara, o taip pat juridiniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio veikla ir perdirbantys dalį valdoje užaugintos produkcijos bei planuojantys užsiimti žemės ūkio produktų perdirbimo ir (ar) rinkodaros veikla.

Atkreipiamas dėmesys, kad pagal šią priemonę nėra priimamos paraiškos, pateiktos juridinio asmens kartu su partneriais.

Visi paraiškų teikėjai turi atitikti numatytus veiklos trukmės, taip pat numatytų pajamų per ataskaitinį laikotarpį reikalavimus:

  • paraiškos teikėjai mažiausiai 1 metus iki paramos paraiškos pateikimo kiekvieną mėnesį turi vykdyti žemės ūkio produktų perdirbimo ir (arba) rinkodaros veiklą arba atitinkamai žemės ūkio veiklą ir gauti iš šios veiklos pajamų. Sąskaitas faktūras arba pasirašytas sąskaitų faktūrų suvestines reikės pateikti kartu su paraiška.
  • paraiškos teikėjo pajamos iš nurodytų veiklų per ataskaitinį laikotarpį turi sudaryti ne mažiau kaip 50 proc. visų pareiškėjo veiklos pajamų. Šis reikalavimas netaikomas pripažintiems žemės ūkio kooperatyvams, kurie superka ir realizuoja iš savo narių jų ūkiuose pagamintus (išaugintus) žemės ūkio produktus arba perdirba iš savo narių supirktus žemės ūkio produktus ir realizuoja iš jų pagamintus maisto ir ne maisto produktus.

Susipažinti su visais pareiškėjams taikomais reikalavimais galima įgyvendinimo taisyklėse.

„Pagal šį projektą tinkamomis finansuoti pripažįstamos projekto vykdymui būtinos, o taip pat bendrosios išlaidos, tiesiogiai susijusios su projekto parengimu ir administravimu. Svarbu atkreipti dėmesį, kad būtinosios paramos paraiškoje numatytos išlaidos turi būti pagrįstos ir patirtos (apmokėtos) po paramos paraiškos pateikimo dienos. Bendrosios išlaidos finansuojamos tuomet, kai jos yra patirtos ne anksčiau kaip prieš vienus metus iki paramos paraiškos pateikimo dienos“, – atkreipia dėmesį G. Beniulienė.

Paramos gavėjai atrenkami pagal atrankos balų sumą

Paramos paraiškų atrankos vertinimas pagal numatytus bendrus atrankos kriterijus atliekamas ir pirmumo eilės sudaromos atskirai nurodytoms remiamoms veikloms. Vertinimo kriterijuose atsižvelgiama į pareiškėjo dydį, numatytas įdiegti inovacijas, pareiškėjo įsipareigojimus po projekto įgyvendinimo bei kitus įgyvendinimo taisyklėse numatytus atrankos kriterijus.

„Kiekvienas numatytas kriterijus įvertintas atitinkamu balų skaičiumi. Privalomasis mažiausias projektų atrankos balų skaičius – 35 atrankos balai. Jei paraiškos teikėjas nesurenka minimalaus reikalaujamo balų skaičiaus, jo paramos paraiška yra atmetama. Svarbu atkreipti dėmesį, kad teikdami paraiškas paramai, paramos gavėjai įsipareigoja vykdyti paraiškoje numatytus įsipareigojimus, už kuriuos jiems buvo suteikti atrankos balai“, – pažymi G. Beniulienė.

Paraiškas teikti galima elektroniniu būdu

Paraiškos pagal veiklos sritį ir prašomi dokumentai rugsėjo 1 – spalio 31 d. turi būti pateikti Nacionalinei mokėjimo agentūrai. Elektroniniu būdu (kvalifikuotu parašu) pasirašytas paraiškas pateikti galima dviem būdais: siunčiant el. paštu dokumentai@nma.lt arba naudojantis Žemės ūkio ministerijos informacine sistema www.zumis.lt (meniu punkte pasirenkant „Pranešimai“.

          2022.09.05 Susijusios temos - skaitykite: NMA, parama žemės ūkio produktų perdirbėjams, zumis 208/7
Dalintis

2023/02/03

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: p...
2023/02/03

Paukščių gripas patvirtinamas vis daugiau žinduolių rūšių: ko tikėtis?

Ypač didelio patogeniškumo paukščių gripo atmaina, pradėjusi plisti prieš pusantrų metų, virusologams kelia didelį susirūpinimą. Šis virusas lėmė apie 208 mln. paukščių visame pasaulyje žūtį. Dar labiau suklusti ...
2023/02/03

Mokslininkas R. Šadzevičius: „Dalį tiltų pigiau griauti ir statyti naujus, nei remontuoti“

Praėjusiame amžiuje statyti tiltai jau įpusėjo savo amžių ir, nesulaukdami tinkamos priežiūros, pradeda kelti pavojų. Kėdainių tiltas per Nevėžį – tik vienas iš blogos būklės tiltų. Pasak Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akade...
2023/02/03

Pirmosios naujojo modelio uniformos jau pasiekė muitinės pareigūnus

Šiais metais Lietuvos muitinės pareigūnai bus aprūpinti naujomis uniformomis – pirmosios jau pasiekė muitinės postus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
2023/02/03

Dėl situacijos pieno rinkoje europarlamentaras kreipėsi į Europos Komisiją

Dėl kritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų sunerimę pieno gamintojai bei perdirbėjai kreipiasi į Europos Parlamento (EP) narį Juozą Oleką. Į ūkininkų problemas visada įsiklausantis, jų interesus EP Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitete ginantis ...
2023/02/03

Oficialiai atidaryti nauji Ukmergės rūmai

Šiandien oficialiai atidarytos naujos Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmų patalpos. Šiuolaikiškame pastate Deltuvos g. 17A, Ukmergėje dirba 22 teismo darbuotojai.
2023/02/03

Patvirtintos 2023–2027 metų KPP strateginio plano prekių, paslaugų ir darbų pirkimų taisyklės

NMA atkreipia dėmesį, kad sausio 31 d. patvirtintos Projekto vykdytojo, pretenduojančio gauti paramą iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai pagal Žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (Strateginis planas) int...
2023/02/03

Nuo pirmadienio dėl geležinkelio elektrifikacijos darbų keisis dalies traukinių eismas

Įsibėgėjant geležinkelio elektrifikacijos projektui, nuo pirmadienio, vasario 6 d., keisis dalies bendrovės „LTG Link“ traukinių tvarkaraštis maršrutuose Vilnius–Klaipėda, Vilnius–Šiauliai, Kaunas&ndash...
2023/02/03

Įtrauktieji į pensijų kaupimą turi dar penkis mėnesius apsispręsti. Ką svarbu žinoti?

Šiemet į antros pakopos pensijų kaupimą įtraukti gyventojai kol kas neaktyvūs – pranešimus siunčiamus į asmenines „Sodros“ paskyras perskaitė tik 33 proc. gavėjų. Labai svarbu, kad visi įtrauktieji priimtų sprendimą...