Ashburn +2,1 °C Debesuota
Antradienis, 28 Lap 2023
Ashburn +2,1 °C Debesuota
Antradienis, 28 Lap 2023

Ženšenis ir aralija – gyvybės eliksyrai

2023/07/18


Šimtmečio ligomis vadinami galvos skausmai, nemiga, neurozės, kurias sukelia lėtinis pervargimas, atsiradęs dėl per didelio krūvio ir laiko stokos atkurti jėgas. Pradėjus ieškoti natūralių, tonizuojantį poveikį darančių medžiagų, atsigręžta į ženšenį ir širdinę araliją. Kuo naudingi šie augalai? Kuo jie skiriasi? Į šiuos klausimus atsako Lietuvos liaudies medicinos asociacija vadovas Aleksas Vienažindys.

Tonizuojamasis poveikis

Pastaruoju metu užsienyje pradėta domėtis vadinamaisiais psichofarmakologiniais vaistais, kurie pasižymi savybėmis aktyviai veikti smegenų veiklą. Jie yra stipriai veikiantys sintetiniai psichostimuliatoriai, tačiau šių vaistų vartojimas pavojingas: nedidelis perdozavimas gali labai pakenkti sveikatai. Organizmas pradeda dirbti intensyviau, nei leidžia galimybės – nuovargio jausmas yra paralyžiuotas. Trumpai pagerėjus sveikatai, prasideda pagrindinių gyvybinių funkcijų patologinis prislėgtumas. Akivaizdu, kad tokio tipo stimuliatoriai negali būti plačiai vartojami medicinoje dėl neigiamo šalutinio poveikio.

ženšenis, Aleksas Vienažindys
A. Vienažindžio auginami ženšeniai.

Todėl mokslininkų dėmesys per pastarąjį dešimtmetį buvo nukreiptas į tonizuojančių medžiagų paiešką, kurių net ir nedidelės dozės padidinimas nesukelia žmogui prislėgtumo. Tokios medžiagos surastos kai kuriuose augaluose gamtoje, jų pagrindu į medicinos praktiką buvo įtraukta visa grupė veiksmingų biostimuliuojančių preparatų.

Tarp tokių augalų – ženšenis (Panax ginseng C.A. MEY) ir širdinė aralija (Aralia cordata Thunb). Juos augina Lietuvos liaudies medicinos asociacija.

Pastaraisiais dešimtmečiais visame pasaulyje ieškoma augalų, turinčių tas pačias biostimuliuojančias savybes kaip ženšenis (Panax ginseng C.A. MEY). Pasirodo, jais tapo jo artimiausi botaniniai giminaičiai širdinė aralija (Aralia cordata Thunb), mandžiūrinė aralija (Aralia elata (Mig)) ir juodasis (spygliuotas) eleuterokokas (Eleutherococcus senticosus). Dėl kai kurių vaistinių savybių jie nenusileidžia gyvybės šakniai.

ženšenis
Tikrojo ženšenio šaknis.

Legendinis ženšenis

Daugiausia legendų, be abejo, yra apsuptas ženšenis (Panax ginseng).

Ženšenis (Panax ginseng C.A. MEY) kinų kalboje reiškia gyvybės šaknis.

Nuo seniausių laikų jis buvo naudojamas tonusui pagerinti, jėgoms ir sveikatai sustiprinti ir net gyvenimui pratęsti. Ženšenis padeda prisitaikyti prie aplinkos sąlygų pokyčių, padidina atsparumą ligoms, palankiai veikia žmogaus regėjimą, psichinę ir protinę veiklą.

Ženšeniai reikalauja ypatingo dėmesio – lysvė jiems ruošiama maždaug dvejus metus.

Nesupainiokime su širdine aralija

Širdinė aralija (Aralia cordata Thunb) – augalas su širdutės formos lapais.

Pažvelgęs į šio augalo prinokusias tamsiai vyšninės spalvos sėklas, širdinės aralijos niekada nesupainiosi su tikruoju ženšeniu, kurio uogos – ryškiai raudonos.

Gana didelė aralinių šeima apima 60 genčių, kuriose yra apie 800 rūšių, daugiausia tropinių ir subtropinių zonų. Šios šeimos augalai auga Tolimuosiuose Rytuose, Kurilų salose ir Pietų Sachaline. Tarp jų savybėmis, prilygstančiomis ženšeniui, pasižymi tik trys žolinės rūšys: žemyno aralija, širdies formos aralija, arba Schmidto, mandžiūrinė aralija (Aralia elata (Mig)). Likusios rūšys yra medžiai arba krūmai.

širdinė aralija
Širdinės aralijjos šaknis.

Ilgą laiką niekas net negalvojo kuo nors pakeisti legendinį ženšenį. Per penkis tūkstančius metų ženšenio kolekcininkai mėnesį ir daugiau vargdavo ieškodami gyvenimo šaknies. Jie net neįtarė, kad praeidavo pro augalus, kurie prilygsta savo gydomosiomis savybėmis. Dėl išorinio skirtumo niekas nenumanė vidinio panašumo. Pernelyg didelis skirtumas buvo tarp elegantiško ir gražiai nuaugusio ženšenio ir mandžiūrinės aralijos – nedidelio medelio su didžiuliais lapais ir aštriais dygliais, apimančiais kamieną ir lapus. Dygliuotų mandžiūrinių aralijų brūzgynas sukeldavo daugybę problemų keliautojams ir ženšenių rinkėjams. Ne šiaip sau šį augalą liaudyje vadino velnio medžiu.

Tiktai botanikai, remdamiesi kruopščiu lyginamuoju reprodukcinių ir kitų augalų organų tyrimu, nustatė artimą giminystę tarp ženšenio, mandžiūrinės aralijos ir širdinės aralijos.

 

Autoriaus nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/11/28

Didės valstybės reguliuojama elektros kainos dalis, kils ir planų su fiksuota elektros energijos kaina tarifai

Vidutinė elektros kainos Nord Pool biržoje lapkričio 1–28 d. buvo 0,101 Eur/kWh be PVM – apie 16 proc. didesnė už vidutinę spalio mėnesio kainą, kuri siekė 0,087 Eur/kWh be PVM. Šį padidėjimą lėmė tai, kad pastarųjų trijų savaič...
2023/11/28

Lucasas: pilkoji zona – migracija - KOMENTARAS

Kai Kremlius ankstesnį kartą puolė Suomiją, jis pasitelkė tankus ir naikintuvus. Praėjus aštuoniasdešimčiai metų, jam pakanka mikroautobuso. Rusų pareigūnai veža 55 prieglobsčio prašytojus iš dabar jau uždaryto pasienio...
2023/11/28

Iki gruodžio pabaigos išmokas už deklaruotus plotus gaus 98 procentai paramos gavėjų

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) nuo gruodžio 1 d. pradeda mokėti likusią tiesioginių išmokų ir paramos pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (Strateginis planas) bei pagal Lietuvos kaimo plėtros...
2023/11/28

Kaip iš tos pačios žemės uždirbti dvigubai daugiau?

Grūdų kainos nuolat kinta, žemdirbystė – vienas iš sunkiausiai nuspėjamų sektorių. Kiekvienų metų rezultatus smarkiai veikia politinės, klimato ir finansų rinkos aplinkybės. Todėl surasti būdą, kaip atliepti kasmet besikeičiančius sek...
2023/11/28

Sergančiųjų kas savaitę sparčiai daugėja

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSVC) duomenimis, per savaitę sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius dar padidėjo. Bendras sergamumo ši...
2023/11/28

Bendra eismo įvykių statistika

Lietuvos kelių policijos tarnyba pateikia duomenis apie eismo įvykius šalyje registruotus iki šių metų lapkričio 22 d. įskaitytinai.
2023/11/28

Kaimo gyventojų finansinis raštingumas – kokia situacija?

(VDU ŽŪA langas) Kalbėdami apie kaimiškųjų savivaldybių finansinio savarankiškumo didinimą bei kaimo vystymą negalime apeiti finansinio raštingumo temos, tai yra viena pagrindinių kompetencijų XXI amžiuje – finansinį ra&...
2023/11/28

Skambiai nuaidėjo LŽŪKT Raseinių r. biuro organizuota 30-ojo gimtadienio šventė

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Raseinių r. biuro komandai paskutinis lapkričio penktadienis buvo šventiškas. Kavinėje „Isada“ šurmuliavo biuro klientai ir partneriai, rėmę biuro iniciuotą renginį...
2023/11/28

Tiriama sisteminė korupcija ir nusikalstamos finansinės schemos Vilniaus apskr. atliekų tvarkymo centre

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl sisteminės korupcijos ir finansinių nusikalstamų schemų Vilniaus regiono atliekų tvarkymo srityje, susijusių su stambaus masto ky...