Valstybinės miškų tarnybos Miško sanitarinės apsaugos skyrius, vykdydamas pagrindinių miško kenkėjų ir ligų stebėseną, 2025 metų liepos 7–10 dienomis atliko žievėgraužio tipografo (Ips typographus L.) sugautų vabalų ketvirtą apskaitą. Suskaičiuotos į populiacijos sekimui skirtas gaudykles pakliuvę kinivarpos. Kenkėjo gausa, lyginant su 2024 metų tuo pačiu laikotarpiu, sumažėjo visose stebėjimo vietovėje (T1-T23, žiūrėti 1 pav.). Lietuvos eglynuose vidutiniškai vienoje gaudyklėje žievėgraužių tipografų sugauta 51 procentu mažiau nei pernai – 6456 vnt. vabalų /gaudyklėje 2025 metais ir 13186 vnt. vabalų/gaudyklėje 2024 metais.
Apskaitos rodo, kad šiais metais kenkėjų skraidymas yra dvigubai menkesnis nei pernai. Mažiausiai šie eglių kenkėjai skraidė vakarų regione (T1, T6, T9 ir T14 vietovėse), kur kinivarpų šiemet vidutiniškai buvo sugauta iki 4000 vabalų gaudyklėje. Absoliučiai daugiausiai žievėgraužio tipografo vabalų per pirmas keturias apskaitas sugauta Radviliškio regioninio padalinio Baisogalos girininkijos teritorijoje įrengtoje gaudyklėje – 16502 vnt., o mažiausiai – Mažeikių regioninio padalinio Sedos girininkijoje – 767 vnt. Iš viso per pirmas 12 stebėjimo savaičių, 138 gaudyklėmis buvo sugauti 890953 žievėgraužio tipografo suaugėliai. Toks kenkėjų skaičius teoriškai galėtų nudžiovinti apie 200 žalių eglių, tačiau buvo pašalinti iš miško ir nespėjo pasidauginti.
Analizuojant situaciją atskiruose Lietuvos regionuose, nustatyta, kad beveik visuose regionuose žievėgraužio tipografo populiacijos sumažėjimas yra gan panašus ir svyruoja nuo 50 iki 52 procentų. Didžiausias žievėgraužio tipografo populiacijos mažėjimas stebimas Šiaurės ir Rytų regionuose, kur kenkėjų gausumas, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, sumenko 52 procentais (žiūrėti 2 pav.). Pietų ir Vakarų regionuose šių eglės kinivarpų gausumas buvo 50 procentų mažesnis. Aukščiausia populiacija fiksuojama Pietų regione, kur vidutiniškai vienoje gaudyklėje sugauta 8017 šių kinivarpų. Žemiausia žievėgraužių populiacija ir toliau išlieka Vakarų regione, kur vidutiniškai vienoje gaudyklėje sugauti 3706 žievėgraužiai.
Visgi, didžiojoje Lietuvos dalyje kenkėjo populiacija yra gausi, o kritinis populiacijos gausumas, keliantis didžiausią masinio dauginimosi židinių susidarymo riziką, fiksuotas Kauno r., Kazlų Rūdos, Molėtų r., Radviliškio r., Šakių r. ir Varėnos savivaldybių teritorijose augančiuose eglynuose.
Birželio mėnuo nebuvo labai palankus žievėgraužio tipografo vabalų skraidymui dėl pakankamai vėsių ir lietingų orų. Sinoptikų duomenimis (www.meteo.lt), birželio mėnesio vidutinis kritulių kiekis Lietuvoje buvo 81,2 mm (119 % nuo SKN), vidutinė oro temperatūra Lietuvoje buvo 15,4 °C (neigiama 0,5° anomalija). Ilgas lietingas laikotarpis fiksuotas Anykščių, Biržų, Ignalinos, Joniškio, Pakruojo, Pasvalio, Radviliškio, Švenčionių, Utenos, Zarasų r. savivaldybėse. Tokios klimatinės sąlygos buvo palankios eglėms augti ir sėkmingiau gintis nuo kenkėjų atakų.
VMT informacija