Ashburn +9,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 26 Kov 2023
Ashburn +9,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 26 Kov 2023

Zita Dargienė: „Žemaitijos pienas“ privertė uždaryti pieno ūkį

2023/03/18


„Ūkininko patarėjas“ gavo AB „Žemaitijos pienas“ reikalavimą pakeisti 2023-03-09 ŪP paskelbto straipsnio „Zita Dargienė: „Žemaitijos pienas“ privertė uždaryti pieno ūkį“ antraštę. Reikalavime nenurodyta, kokia antraštė šiai bendrovei būtų tinkama, tad redakcija keičia straipsnio pavadinimą cituodama Z. Dargienės žodžius:

Zita Dargienė: būtent po susitikimo su AB „Žemaitijos pienas“ vadovais su vyru ir nusprendėme atsisakyti visų pieninių karvių

Telšių rajono ūkininkų sąjungos (TRŪS) pirmininkė ūkininkė Zita Dargienė su vyru Dainiumi pradėjo likviduoti savo pieninių karvių bandą. Jų atsisakytų ir iš karto, bet stabdo įsipareigojimai nekeisti specializacijos dar trejus metus – pasinaudojant Europos Sąjungos (ES) parama ūkyje modernizuota pašarų gamyba. „Su vyru skaičiavome ilgai ir kruopščiai. Kitos išeities nematome“, – „Ūkininko patarėjui“ prisipažino Zita, neslėpdama, kad už gautas lėšas pirks mėsinių veršelių ir per porą metų tikisi iš jų išauginti 100 žindenių karvių. Atsisakę visų melžiamų karvių, Dargiai augins tik mėsinius galvijus.

Nuo 2007 metų Telšių rajono Degaičių kaime ūkininkaujantys Dargiai iki šio vasario laikė 80 melžiamų karvių, mėsinių galvijų, dirbo 200 ha žemės. Tačiau, pasak Zitos, pieno ūkį su vyru jau yra nusprendę likviduoti. „Tokį mūsų apsisprendimą lėmė „nesveikas“ pieno supirkimo kainų kritimas. Net nebegaila atsisakyti sunkaus pienininkystės verslo. Maždaug prieš mėnesį pardavėme pirmąjį karvių dešimtuką. Jei ne panaudota europinė parama ūkiui modernizuoti ir įsipareigojimas nekeisti ūkio specializacijos, parduotume visą bandą iš karto“, – kalbėjo ŪP pašnekovė. TRŪS vadovaujanti Z. Dargienė yra Lietuvos ūkininkų sąjungos Gyvulininkystės grupės pirmininkė.

Ūkininkė pasakojo, kad vasario pradžioje pienininkams pradėjus bruzdėti dėl sumažėjusių pieno supirkimo kainų, prasidėjus akcijoms, jai teko bendrauti, kartu su kitais ūkininkais derėtis su AB „Žemaitijos pienas“ vadovais. Pokalbis nuvylė ir nuliūdino.

„Kai buvo užklupusi 2008-ųjų krizė, supratome, kodėl buvo sumažintos pieno supirkimo kainos. Supratome ir 2014–2015 metais susiklosčiusią situaciją dėl Rusijos embargo. Netriukšmavome ir 2020-aisiais, prasidėjus COVID-19 pandemijai. Bet kodėl dabar prasidėjo ketvirtasis pieno supirkimo kainų mažinimas – neaišku. Klausiau to per susitikimą su pieno perdirbėjais. Aiškaus atsakymo nesulaukėme. Mums aiškino, neva perdirbėjai taip elgiasi žiūrėdami į situaciją ES, neva dėl sumažėjusio eksporto. Prašiau, kad suformuluotų bent keturis aiškius argumentus, kad išėjusi galėčiau žmonėms persakyti. Nepasakė“, – nusivylimo neslėpė TRŪS vadovė.

Būtent po susitikimo su „Žemaitijos pieno“ atstovais Z. Dargienė su vyru nusprendė atsisakyti visų pieninių karvių. Praėjus mėnesiui, kovo pradžioje, Dargiai nuomonės ir ketinimų nepakeitė – 10 karvių jau parduota. Likusiųjų irgi laukia toks pat likimas. „Reikalai nesitaiso į gerąją pusę. Pieno supirkimo kainos pakėlimas vienu ar dviem centais – ne išeitis, jei prieš tai kaina buvo sumažinta 10 centų“, – piktinosi Z. Dargienė. 

Telšių r. ūkininkų sąjungos pirmininkė ūkininkė Zita Dargienė įsitikinusi, kad laikyti melžiamų karvių bandą, kai pieno supirkimo kainos kritusios į „nesveikas“ žemumas, nebeapsimoka.

Ūkininkė tikisi, kad atsisakę pieninių karvių, pasilikę tik mėsinius galvijus, galės lengviau atsikvėpti. Ir uždirbti bus galima daugiau, dalyvaujant ekoschemose ir jomis naudojantis. Z. Dargienei neramu tik dėl vieno dalyko – galimo reikalavimo atkurti daugiametes pievas.

Dargių ūkyje pamažu bus pereita tik prie mėsinių galvijų auginimo, bet ekologinio ūkininkavimo kryptis išliks.

„Jei taip atsitiktų, ratas užsisuktų. Ką reikėtų daryti, pavyzdžiui, sumanius atsisakyti ir mėsinių galvijų, jau nebeaišku“, – svarstė ūkininkė. Z. Dargienė dabar turi aubrakų bandą. Ateityje galbūt rinktųsi ir kitų veislių, pavyzdžiui, limuzinų veislės mėsinius galvijus.

Dargiai iki šiol ūkininkavo ekologiškai, šios ūkininkavimo krypties neketina keisti. Būdami sutuoktiniai, Dargiai yra atskirai įregistravę pieno ir mėsinių galvijų ekologinius ūkius. Bet šeimos ūkis – bendras. 

 

 

ŪP korespondentė Dalia KARPAVIČIENĖ

Zitos DARGIENĖS nuotraukos

 

AB „Žemaitijos pienas“ reikalavimo įgyvendinimas

„Ūkininko patarėjas“ atsiprašo AB „Žemaitijos pienas“ už netikslumus.

Redakcija pateikia gautą pieno perdirbimo bendrovės reikalavimą.

Žemaitijos pienas

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2023/03/26

ŽŪM praretino vyriausiųjų patarėjų gretas

Šią savaitę darbą Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) paliko ne vienerius metus joje vyriausiuoju specialistu, viceministru, o pastaruoju metu – žemės ūkio atašė Lietuvos nuolatinėje atstovybėje Europos Sąjungoje (ES), vyriausiuoju ...
2023/03/26

Žvalgomieji archeologiniai tyrimai visuomenei gali suteikti naujų žinių

Kultūros paveldo departamento (KPD) Alytaus–Marijampolės teritorinis skyrius atkreipia dėmesį, kad pastaruoju metu padažnėjo ydingos praktikos atvejų, kai vykdant žemės judinimo darbus nesilaikoma teisės aktų, reglamentuojančių archeologinių...
2023/03/26

Analizė: kaip žiniasklaida atspindi „vyriškas“ ir „moteriškas“ profesijas ir kodėl tai žalinga

Žiniasklaidos analizės bendrovė „Mediaskopas“ ištyrė, kaip Lietuvos žiniasklaidoje atrodo profesinis orientavimas ir profesijų bei užimamų pareigų pasiskirstymas pagal lytis. Spaudos bei interneto straipsniuose, radijo ir televi...
2023/03/26

Stiprinama prevencija dėl žolės gaisrų: pareigūnai į reidus vyks ir po darbo, ir savaitgaliais

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD), kaip ir kasmet, kovo–gegužės mėnesiais rengia gaisrų prevencijos akciją „Nedegink žolės!“. Nuo kovo 27 dienos iki balandžio 10 d. prevencijos vykdymas bus dar labi...
2023/03/26

Sodybos – tai gyvenimo būdas

Žvilgsnis į žemės sklypą gali būti skirtingas. Vieni matys daug sunkaus, nesibaigiančio fizinio darbo, kiti įžvelgs naudos, treti mėgausis, klausydamiesi paukščių čiulbėjimo, bičių dūzgimo, atgaivindami pėdas žydinčioje pievelėje, grožėdami...
2023/03/26

Išrinktojo Panevėžio rajono mero A. Pociaus laukia sudėtingas laikotarpis

Panevėžys (JP.lt). Praėjusį sekmadienį vykusiuose Panevėžio rajono mero rinkimuose išrinktas naujas Panevėžio rajono meras. Juo tapo dabartinis rajono vicemeras, socialdemokratas Antanas Pocius. Panevėžio rajone baigėsi Lietuvos valstiečių ...
2023/03/26

Rusija Baltarusijoje dislokuos taktinius branduolinius ginklus

Maskva, kovo 25 d. (AFP-BNS). Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį pareiškė, kad kaimyninėje Baltarusijoje, kuri taip pat yra Maskvos sąjungininkė, dislokuos taktinius branduolinius ginklus.
2023/03/26

Draudimo įmokų kompensacijos skatina ūkininkus draustis

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) primena, kad iki birželio 30 d. priimamos paraiškos gauti paramą dėl augalų ir pasėlių draudimo nuo stichinės sausros įmokų dalinio kompensavimo. Parama teikiama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. p...
2023/03/26

Specialiosios policijos priemonės duoda rezultatų

Šalčininkų rajono policijos komisariato pareigūnai, reaguodami į gyventojų pranešimus ir siekdami užkirsti kelią nelegaliai alkoholio prekybai bei kitoms nusikalstamoms veikoms, tęsia specialiąsias priemones.