Ashburn +11,4 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 13 Bal 2024
Ashburn +11,4 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 13 Bal 2024

ŽŪB vadovas optimizmo nestokoja

2023/04/02


ŪP korespondentė Dalia KARPAVIČIENĖ. – Nuo 1992-ųjų sėkmingai gyvuojančios žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) „Aušra“, įsikūrusios Urvikių kaime Mažeikių rajone, vadovas Viktoras Černookas į ateitį žiūri su pavydėtinu optimizmu. „Viskas yra gerai. Ir bus. Trąšos atpigo. Gal ir gamta mūsų, grūdinių kultūrų augintojų, neskriaus“, – vylėsi vadovas, ramiai laukiantis artėjančios sėjos.

Prieš tris dešimtmečius ŽŪB Mažeikių rajone, kaip ir likusioje Lietuvoje, buvo prisisteigę kone vietoje kiekvieno kolūkio ar ūkio. Iki šių dienų išliko tik nedidelė dalis. ŽŪB „Aušra“ vadovas V. Černookas – tikras žemaitis, gimęs, užaugęs ir iki šiol gyvenantis Mažeikių rajone. Ten pat, kur ir bendrovė sėkmingai gyvuoja jau ilgiau negu tris dešimtmečius. Nuo 1999-ųjų V. Černooką išrinko žemės ūkio bendrovės pirmininku.

Bendrovės vadovas nedaugžodžiauja – apie praeitį, dabartį ir ateities planus kalba trumpai ir aiškiai. Pasidžiaugė – praėjusieji metai bendrovei buvo neprasti. Kviečių byrėjo apie 7,2 t/ha. V. Černookas „Ūkininko patarėjui“ sakė, kad dalis bendrovei priklausančių žemių – našios, viršija ir 50 balų. Bet yra ir vos 35 našumo balų. 

„Kur mažiau derlingi plotai, įterpiame daugiau trąšų. Pasėlius reikia maitinti. Priešingu atveju – gero derliaus tikėtis neverta. Trąšos atpigo – tai jau didelis pliusas, išgyvensime“, – vis stengėsi savo glaustame pasakojime akcentuoti teigiamus dalykus. Pasak vadovo, reikia tikėtis, kad ir gamta žemdirbių neskriaus. Kai reikės, laukus palaistys. Nors, kai tokie permainingi pavasario orai, apie sėją dar anksti galvoti. Pradės sėti tik po Velykų. Maždaug per 10 dienų sėja bus baigta.

Bendrovė dėl gausesnio derliaus daugiausia augina žiemines kultūras. Vasarojus dera prasčiau. Po šios žiemos laukai vadovą džiugina – žieminiai kviečiai, rapsai, miežiai puikiai peržiemojo. Iš viso bendrovė, į kurią susivieniję keturi ūkiai, dirba 700 ha žemės. Bendrovėje dirbančiųjų – 15, iš jų 5 – traktorininkai. ŽŪB per ilgą gyvavimo laikotarpį turi įsigijusi reikalingos modernios, galingos technikos, pasistačiusi sandėlį, grūdų saugyklas. „Turime viską, ko reikia“, – tvirtino pašnekovas.   

ŽŪB „Aušra“ vadovas redakcijai sakė, kad prieš tris dešimtmečius, išsiardžius kolūkiams ir tarybiniams ūkiams, beveik visur jų vietoje kūrėsi žemės ūkio bendrovės. Bet išliko tik nedaugelis. Priežasčių, kodėl taip nutiko, yra ne viena. „Matyt, mes labiau norėjome drauge dirbti“, – svarstė V. Černookas. Paklaustas apie žemės ūkio politiką, ūkininkų rengiamas protesto akcijas, jis atsakė ne iš karto. Pasvarstęs tvirtino, kad ūkininkai visuomet bruzda, skundžiasi. „Dabar sukilo pienininkai. Ir teisingai daro. Jiems ypač reikia bruzdėti, kai tiek už superkamą pieną moka. Palaikau tokius jų veiksmus. Bet kartais, taip man atrodo, ūkininkams vienybės pristinga. Vieni streikuoja, o kiti, pasislėpę už kampo, žiūri“, – pastebėjo ŪP pašnekovas, neslėpdamas, jog gal būtų naudingiau pakeisti žemės ūkio ministrą, nes dabartinis neįsiklauso į didžiausias ūkininkų problemas.

ŽŪB „Aušra“ administracija įsikūrusi Reivyčių seniūnijos Urvikių kaime, kadaise buvusio kolūkio mechaninių dirbtuvių teritorijoje. Reivyčių seniūnas Stanislovas Putelis ir jo pavaduotoja Regina Gramienė, kalbėdami apie bendrovę ir jos žmones, negailėjo gerų žodžių. „Dirbu ne taip ir seniai, dešimtmetį, bet ŽŪB „Aušra“ žinau. Manau, bendrovė išliko pirmiausia dėl jos vadovo V. Černooko didelių pastangų per sunkmetį, sugebėjimo išlaviruoti“, – tvirtino seniūnas.  

Urvikių seniūnui antrino jo pavaduotoja, pažymėjusi, kad seniūnija ne sykį yra sulaukusi bendrovės pagalbos. „Kai bėda prispaudžia, paprašome, kad pagelbėtų. Pavyzdžiui, sniegą nuo kelių pavalo, žvyro atveža, kiek gali, prisideda organizuojant šventes. Tiek su bendrove, tiek su vietiniais ūkininkais tikrai draugiškai sugyvename. Mūsų seniūnija nėra didelė – oficialiai registruota 2 011 gyventojų, Urvikiai – vienas iš didesnių kaimų“, – ŪP sakė R. Gramienė.

Urvikių seniūnaitė Živilė Butkė taip pat pasidžiaugė ŽŪB „Aušra“ darbais, sumaniu, darbščiu, tik labai santūriu, žodį branginančiu vadovu.

 

Viktoro ČERNOOKO nuotrauka

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/04/13

Vizijas ir realybę skiria praraja

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), užsakiusi veislininkystės vystymosi ir skatinimo priemonių iki 2050 m. studiją, tikina siekianti proveržio šioje srityje, o veisimo organizacijos šaukia SOS dėl gyvulininkystės sektoriaus nykimo ir akcen...
2024/04/13

IKMIS: pasėlių stebėjimas ir LŽŪKT konsultantų rekomendacijos

Šiuo metu prisijungę prie IKMIS sistemos galite stebėti kas valandą atsinaujinančių augalų ligų ir kenkėjų plitimo rizikos prognozavimo modulių informaciją iš 74 meteorologinių stočių, kurių tinklas išdėstytas visoje Lietuvos ...
2024/04/13

Baltažiedžių plukių kilimai ir padangos

Pavasarį miškai pasipuošia ne tik žibučių ir plukių kilimais. Kai kur akis bado ir piktybiškai paliktos šiukšlės. Tai – ne vienerius metus besitęsianti problema.
2024/04/13

„Rokiškio sūris“ dividendams vėl siūlo skirti 5,25 mln. eurų

Viena didžiausių pieno perdirbimo bendrovių Lietuvoje „Rokiškio sūris“ dividendams šiemet kaip ir praėjusiais metais ketina skirti 5,25 mln. eurų – 15 centų akcijai.
2024/04/13

Apklausa paneigė stereotipus apie skirtingų kartų darbuotojus

Jauni darbuotojai drąsiau išsako lūkesčius dėl darbo sąlygų, jie labiau suinteresuoti karjera ir dažniau domisi darbo sąlygomis. Vyresni – lojalesni darbdaviui, labiau paiso vidaus tvarkos taisyklių, atidesni, lengviau susidoroja su s...
2024/04/13

NMA konferencijoje – su plotu ir gyvuliais susijusių priemonių aktualijos

Nacionalinėje mokėjimo agentūroje (NMA) įvyko tradicinė konferencija „Tiesioginių išmokų bei Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano su plotu ir gyvuliais susijusių priemonių aktualijos“.
2024/04/13

VMVT griežčiau tikrins, ar neprekiaujama baltarusiškomis ir rusiškomis daržovėmis

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) žada stiprinti vaisių ir daržovių prekybos kontrolę reaguodama į pranešimus dėl nelegalios prekybos rusiška ir baltarusiška produkcija.
2024/04/13

Atraskime kitokį vištienos skonį

Prekybininkai sako, kad pastaraisiais metais dažniausias pirkėjų mėsos pasirinkimas – vištiena, mat ji pigesnė. Mes sakome – vištieną verta rinktis dėl to, kad ji puikiai tinka ir įmantriems patiekalams. Vienas kitas įdom...
2024/04/13

Žemės ūkio technikai neįveikiamos pėsčiųjų saugumo salelės jau nebus įrenginėjamos

Penktadienį Kelmės rajono savivaldybėje „Via Lietuva“ atstovai ūkininkams pristatė naujus inžinerinius sprendimus, leisiančius išvengti pėsčiųjų eismo saugumo salelių, kurios neįveikiamos platesnei žemės ūkio technikai.