Ashburn +26,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 10 Bir 2023
Ashburn +26,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 10 Bir 2023

ŽŪB vadovas optimizmo nestokoja

2023/04/02


ŪP korespondentė Dalia KARPAVIČIENĖ. – Nuo 1992-ųjų sėkmingai gyvuojančios žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) „Aušra“, įsikūrusios Urvikių kaime Mažeikių rajone, vadovas Viktoras Černookas į ateitį žiūri su pavydėtinu optimizmu. „Viskas yra gerai. Ir bus. Trąšos atpigo. Gal ir gamta mūsų, grūdinių kultūrų augintojų, neskriaus“, – vylėsi vadovas, ramiai laukiantis artėjančios sėjos.

Prieš tris dešimtmečius ŽŪB Mažeikių rajone, kaip ir likusioje Lietuvoje, buvo prisisteigę kone vietoje kiekvieno kolūkio ar ūkio. Iki šių dienų išliko tik nedidelė dalis. ŽŪB „Aušra“ vadovas V. Černookas – tikras žemaitis, gimęs, užaugęs ir iki šiol gyvenantis Mažeikių rajone. Ten pat, kur ir bendrovė sėkmingai gyvuoja jau ilgiau negu tris dešimtmečius. Nuo 1999-ųjų V. Černooką išrinko žemės ūkio bendrovės pirmininku.

Bendrovės vadovas nedaugžodžiauja – apie praeitį, dabartį ir ateities planus kalba trumpai ir aiškiai. Pasidžiaugė – praėjusieji metai bendrovei buvo neprasti. Kviečių byrėjo apie 7,2 t/ha. V. Černookas „Ūkininko patarėjui“ sakė, kad dalis bendrovei priklausančių žemių – našios, viršija ir 50 balų. Bet yra ir vos 35 našumo balų. 

„Kur mažiau derlingi plotai, įterpiame daugiau trąšų. Pasėlius reikia maitinti. Priešingu atveju – gero derliaus tikėtis neverta. Trąšos atpigo – tai jau didelis pliusas, išgyvensime“, – vis stengėsi savo glaustame pasakojime akcentuoti teigiamus dalykus. Pasak vadovo, reikia tikėtis, kad ir gamta žemdirbių neskriaus. Kai reikės, laukus palaistys. Nors, kai tokie permainingi pavasario orai, apie sėją dar anksti galvoti. Pradės sėti tik po Velykų. Maždaug per 10 dienų sėja bus baigta.

Bendrovė dėl gausesnio derliaus daugiausia augina žiemines kultūras. Vasarojus dera prasčiau. Po šios žiemos laukai vadovą džiugina – žieminiai kviečiai, rapsai, miežiai puikiai peržiemojo. Iš viso bendrovė, į kurią susivieniję keturi ūkiai, dirba 700 ha žemės. Bendrovėje dirbančiųjų – 15, iš jų 5 – traktorininkai. ŽŪB per ilgą gyvavimo laikotarpį turi įsigijusi reikalingos modernios, galingos technikos, pasistačiusi sandėlį, grūdų saugyklas. „Turime viską, ko reikia“, – tvirtino pašnekovas.   

ŽŪB „Aušra“ vadovas redakcijai sakė, kad prieš tris dešimtmečius, išsiardžius kolūkiams ir tarybiniams ūkiams, beveik visur jų vietoje kūrėsi žemės ūkio bendrovės. Bet išliko tik nedaugelis. Priežasčių, kodėl taip nutiko, yra ne viena. „Matyt, mes labiau norėjome drauge dirbti“, – svarstė V. Černookas. Paklaustas apie žemės ūkio politiką, ūkininkų rengiamas protesto akcijas, jis atsakė ne iš karto. Pasvarstęs tvirtino, kad ūkininkai visuomet bruzda, skundžiasi. „Dabar sukilo pienininkai. Ir teisingai daro. Jiems ypač reikia bruzdėti, kai tiek už superkamą pieną moka. Palaikau tokius jų veiksmus. Bet kartais, taip man atrodo, ūkininkams vienybės pristinga. Vieni streikuoja, o kiti, pasislėpę už kampo, žiūri“, – pastebėjo ŪP pašnekovas, neslėpdamas, jog gal būtų naudingiau pakeisti žemės ūkio ministrą, nes dabartinis neįsiklauso į didžiausias ūkininkų problemas.

ŽŪB „Aušra“ administracija įsikūrusi Reivyčių seniūnijos Urvikių kaime, kadaise buvusio kolūkio mechaninių dirbtuvių teritorijoje. Reivyčių seniūnas Stanislovas Putelis ir jo pavaduotoja Regina Gramienė, kalbėdami apie bendrovę ir jos žmones, negailėjo gerų žodžių. „Dirbu ne taip ir seniai, dešimtmetį, bet ŽŪB „Aušra“ žinau. Manau, bendrovė išliko pirmiausia dėl jos vadovo V. Černooko didelių pastangų per sunkmetį, sugebėjimo išlaviruoti“, – tvirtino seniūnas.  

Urvikių seniūnui antrino jo pavaduotoja, pažymėjusi, kad seniūnija ne sykį yra sulaukusi bendrovės pagalbos. „Kai bėda prispaudžia, paprašome, kad pagelbėtų. Pavyzdžiui, sniegą nuo kelių pavalo, žvyro atveža, kiek gali, prisideda organizuojant šventes. Tiek su bendrove, tiek su vietiniais ūkininkais tikrai draugiškai sugyvename. Mūsų seniūnija nėra didelė – oficialiai registruota 2 011 gyventojų, Urvikiai – vienas iš didesnių kaimų“, – ŪP sakė R. Gramienė.

Urvikių seniūnaitė Živilė Butkė taip pat pasidžiaugė ŽŪB „Aušra“ darbais, sumaniu, darbščiu, tik labai santūriu, žodį branginančiu vadovu.

 

Viktoro ČERNOOKO nuotrauka

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/06/10

Pyktį ant greičio matuoklio išliejusiam BMW vairuotojui – beveik 41 tūkst. eurų bauda

Teismas vakar paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį, kuriuo 23 m. klaipėdietis pripažintas kaltu dėl viešosios tvarkos pažeidimo bei dėl beveik 41 tūkst. eurų vertės turto sugadinimo.
2023/06/10

Antaninių išvakarėse – Antanų staigmenos

Tradicinėms literatūrinėms Antaninėms besiruošiantis A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus birželio pradžioje sulaukė staigmenų rinkiniams praturtinti. Lyg žinia iš Anapus, kur nukeliavę didieji Anykščių...
2023/06/10

Aptartos tvarumo gyvulininkystėje problemos

Kokius sprendimus turėtų priimti ūkininkai siekdami tvarumo gyvulininkystėje? Kokios naujausios technologijos turėtų būti pasitelkiamos? Ką atskleidžia naujausi moksliniai tyrimai? Ar gyvulininkystė gali padėti išsaugoti biologinę įvairovę?...
2023/06/10

Vargas dėl parduoto naudoto automobilio

Šiaulių apygardos teismas birželio 7 d. paskelbė nutartį apeliacine tvarka išnagrinėtoje civilinėje byloje dėl naudotos transporto priemonės pirkimo-pardavimo sutarties nutraukimo, restitucijos taikymo ir žalos atlyginimo.
2023/06/10

Kaip įveisti mišką savo ne miško žemėje? Nuo ko pradėti?

Žmones, kurie turi nenaudojamos žemės ir neketina užsiimti žemės ūkiu, Valstybinė miškų tarnyba (VMT) skatina įveisti joje mišką. Taip jie ne tik gautų asmeninės naudos, bet ir prisidėtų prie Lietuvos miškingumo didinimo. VMT ...
2023/06/10

Šventinis balionėlis atlieka tampa vos paleistas į orą

Vis dar dažno švenčių atributo – helio ar oro balionų – tikrai reikėtų atsisakyti: absoliučiai visi paleisti balionai galiausiai kažkur nusileidžia, tik jų atliekas labai retai kas surenka. Todėl, baigiantis mokslo metams ir pra...
2023/06/10

Vilainių tilto Kėdainiuose rekonstrukcija artėja prie pabaigos

Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) informuoja, kad valstybinės reikšmės krašto kelio Nr. 229 Aristava–Kėdainiai–Cinkiškiai 5,151 km tilto rekonstrukcija artėja į pabaigą. Eismą tiltu planuojama paleisti bi...
2023/06/10

NVSC: ką būtina žinoti apie cheminį užterštumą?

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) reaguodamas į tai, kad sulaukia pavėluotų pranešimų apie cheminį užterštumą gyvenamosios ar visuomeninės paskirties patalpose, ragina asmenis, kai randamas įtartinas radinys, iš...
2023/06/10

Daugiau nei 205 tūkst. nepasiturinčių šalies gyventojų sulauks paramos

Birželio mėnesį nepasiturinčius Lietuvos gyventojus pasieks šiais metais jau trečioji parama maisto produktais. Paramą gaus kiek daugiau nei 205 tūkst. sunkiau besiverčiančių žmonių. Parama nepasiturintiems gyventojams šiemet dar bus...