Ashburn +23,2 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 12 Lie 2024
Ashburn +23,2 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 12 Lie 2024

Aldona SIREIKIENĖ
ŪP korespondentė
 

Žydinčių rugių laukas kvepia duona

2024/06/12


Šiaulių r. Tvibių k. gyvenantys Stefanija ir Lionius Maigiai tėvonijoje ūkininkauti pradėjo 1991 m. Kai S. Maigienė paveldėjo 6 ha savo tėvo žemės, sutuoktiniai nusipirko nedidelį traktoriuką, vienvagį plūgą ir ėmėsi darbų. Kasmet stengėsi padidinti dirbamos žemės plotus, augino grūdines kultūras, bulves, daržoves. Prieš 20 m. jie priėmė dvasinį sprendimą – nusprendė ūkininkauti ekologiškai, nes norėjo sveikų ir kokybiškų daržovių sau ir kitiems.

Tvibiuose, kur driekiasi akimis neaprėpiamos kalvelės, šalia kelio galima pasigrožėti didžiuliu rugių lauku. Čia dažnai sustoja pravažiuojantys žmonės nusifotografuoti. Banguoja nepaprastai aukšti rugiai, šalikelėje mėlynuoja pražydusios rugiagėlės. Ūkio šeimininkė S. Maigienė „Ūkininko patarėjui“ pripažino, kad kai vėjas šiurena žydinčius rugius, visas laukas pakvimpa duona. Paslaptingas ir romantiškas tas rugių žydėjimas.

Maigiai ekologiniame ūkyje augina ne tik rugius, avižas, po didesnės pertraukos pasėjo žirnių, gana nedideli plotai skirti daržovėms. Ekologiškus grūdus perka firmos ir ūkininkai.

Šiauliškiai gerai žino Maigių ūkį. Ekologiškai užaugintas daržoves – burokėlius, bulves, moliūgus – jie pristato į Šiaulių kavines, mažesnę dalį parduoda privatiems klientams. Jeigu kokia močiutė užsisako kelis kilogramus bulvių, jai atveža tiesiai į namus. Šiais metais nutarė auginti dar ir 10 a morkų. Maigių ūkio produkcija yra paklausi, nes užsakovai žino, kad ji sveika, kokybiška, užauginta be jokių chemikalų.

Ekologinio ūkio šeimininkas L. Maigys šnekėjo vaizdinga Molėtų krašto rytų aukštaičių patarme. Jis smagiai pasakojo apie mažažemio ūkininko džiaugsmus ir rūpesčius. Nedidelių valdų ūkininkas turi tris nenaujus traktorius – vieną didesnį, o du tokius mažus „pupsikus“ – didesniu raudonu traktoriumi aria žemę, kultivuoja, veža grūdus, o mažesniais traktoriukais, prikabinęs sodinamąją, sodina bulves, rudenį su kasamąja kasa, vagotuvu vagoja bulves ir daržoves.

Lionius Maigys
„Dabar trumpam atsikvėpsiu“, sakė Lionius Maigys.

„Man patinka ne tik žemę dirbti, bet ir visokie gelžgaliai yra mano hobis, pats suremontuoju savo techniką. Anais laikais baigiau Molėtų r. Antalieptės žemės ūkio technikumą, įgijau mechaniko kvalifikaciją. Atsidūriau Šiauliuose, čia ir būsimą žmoną sutikau. Gražūs buvo laikai, su Stefute dvi dukras užauginome. Po kurio laiko įsikūrėme Tvibių k., žmonos tėvų sodyboje“, – prisiminimais dalijosi L. Maigys.

Stefanija Maigienė
Vasaros paveikslas. Ūkio šeimininkė Stefanija Maigienė.

Abu Maigiai sakė, kad produkciją ekologiniame ūkyje užauginti nelengva, reikia kovoti su kenkėjais. Be to, derlius daug mažesnis, nei gautų tradiciniame chemizuotame ūkyje. Kad nenualintų dirvožemio, didelį dėmesį skiria sėjomainai, stengiasi pakeisti sėklą. Javus ir daržoves tręšia ekologinėmis trąšomis.

Ekologinis ūkininkavimas reikalauja daug kantrybės ir ištvermės. Maigiai pasakojo, kad visą sezoną atkakliai reikia kovoti su visokiais kenkėjais, kuriuos nuo bulvių ir daržovių stengiasi atbaidyti senovinėmis priemonėmis: paruošia įvairių augalų – česnakų lapų, dilgėlių, pelynų bei pelenų – stiprią ištrauką ir apšlaksto su šluota. Tą darbą atlieka ūkio šeimininkas: „Einu sau švilpaudamas ir krapiju daržoves, nenaudėliai kenkėjai kažkur pradingsta, mat jiems nepatinka tos čemeryčios. Kolorado vabalus tenka rankomis rinkti. Pasiimu didelį kibirą ir žygiuoju per bulvių lauką. Apsidžiaugiu, kai pamatau ant lapų boružėlių – jos yra stropios augalų gelbėtojos. Dar kitas didelis rūpestis – reikia kovoti su šernais, kurie puola bulves. Nespėji pasodinti, žiūrėk, ryte jau rasi keletą vagų išknaisiotų.“

darzas
Bulves reikia saugoti nuo šernų ir kenkėjų. Vešlūs auga burokėliai.

Kitas išbandymas – daržovių sandėliavimas. Sudėtinga daržoves ne tik užauginti, bet reikia daug pastangų, kad iki pavasario pasisektų išsaugoti. Daržoves laiko moliniame ūkiniame pastate.

Ekologinis ūkininkavimas yra prasmingas ir dvasiškai džiugus darbas, bet labai sunkus, reikalauja daug rankų darbo, kalbėjo S. Maigienė. Ji yra ūkio vadybininkė, tvarko dokumentus, bendrauja su užsakovais, rūpinasi produkcijos pardavimu.

„Man patinka skaičiuoti, analizuoti, mat esu Vilniaus universitete baigusi buhalteriją. Mes su vyru esame vieninga komanda, savo ūkelyje abu darbuojamės neskubėdami, pasitardami. Gana didelė mūsų sodybos teritorija – apie 1,5 ha. Man patinka rūpintis gėlėmis, dabar gražiai žydi daugybė bijūnų, tuoj sužydės rožės. Kai pavargstu, nueinu pasigrožėti banguojančia rugių jūra“, – apie ūkį ir gėles kalbėjo S. Maigienė.

 

Autorės nuotraukos

Viršelyje: kaip žalia jūra bangavo rugiai.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
Verslas