Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023
Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023

ŽYGAIČIŲ krašto pienininkai nepasiduoda – kuria kooperatyvą

2023/03/01


Praėjusios savaitės pradžioje Kęsčių bendruomenės namuose rinkosi Tauragės rajono ūkininkai, norintys spręsti pienininkystės ūkio krizę. Nuo vasario 6-osios dėl smarkiai kritusių pieno supirkimo kainų ūkininkai nenuleidžia rankų ir svarsto, kaip elgtis toliau. Savo pyktį ir žemaitišką užsispyrimą ūkininkai rodė pirmosiomis protesto dienomis leisdami pieną į kanalizaciją, išliedami jį laukuose bei dalindami gyventojams. Ieškodami išeities, jie ketina jau netrukus įkurti 8 ūkių kooperatyvą.
Tauragės rajono ūkininkų susirinkime kalbėta apie kooperacijos galimybes.

Kooperatyvas nelygu kolūkiui

Paaiškinti, kas yra kooperacija, į susitikimą pakviestas ekonomikos profesorius Audrius Gargasas. Pasak profesoriaus, jungimasis į kooperatyvą nėra lygu kolūkiui.

– Kooperatyvas yra verslo vienetas, kuris turi savo išlaidų, turi turėti pajamų ir gauti bent nedidelį pelną, kad galėtų vystytis, – aiškino lektorius.

Jis paminėjo pačius kūrimosi pagrindus – kooperatyvas ir yra kuriamas tam, kad būtų patenkinti ūkininkų socialiniai ir ekonominiai poreikiai.

A. Gargasas įvardijo ir galimus kooperatyvo minusus – nepasitikėjimą kooperatyvo nariais. Arba kitų žmonių požiūrį į kooperatyvo kūrimąsi – kiti gali prisijungti matydami, kad gerai sekasi.

Protestuodami ūkininkai laukuose išlaistė 30 tonų pieno.

Peržiūrės paskolas

Susitikime dalyvavęs vieno banko atstovas teigė niekada nematęs, kad per dvejus metus taip pakiltų kainos ir kad per mėnesį ar net trumpiau per pusę ar daugiau nukristų pieno supirkimo kaina, kai pieno gamybos išlaidos tik augo.

– Mes galime pagelbėti ir peržiūrėti jūsų turimus kreditus kitose institucijose ir pasakyti savo nuomonę, ar apsimoka juos pakeisti ar derinti su savo banku dėl kokių nors sąlygų pakeitimų, – teigė banko atstovas.

Pasak jo, dažniausiai „trumpi“ pinigai virsta „ilgais“ – ūkininkai gauna apyvartinių lėšų, nusiperka ilgalaikį turtą, kuris naudą teikia ilgu laikotarpiu, o pinigų visgi reikia kasdien ir jų nebelieka.

– Svarbiausia sutvarkyti pinigų srautą taip, kad kuo daugiau pinigų liktų kiekvieną mėnesį sąskaitoje prie tų kol kas dar nežymiai mažėjančių išlaidų. O šią problemą gali padėti sutvarkyti paskolų peržiūrėjimas – ar jos patogios, ar vietoj to, kad paskolą atiduotumėte per 3 metus, galima padaryti, kad ją atiduotumėte per 5 metus. Tai kiekvieną mėnesį sutaupytų pinigų, – patarė bankininkas.

Krizei suvaldyti – apie 50 mln. eurų

Pasak susitikime dalyvavusio ministrės pirmininkės Ingridos Šimonytės patarėjo Igno Jankausko, praėjusią savaitę vyriausybėje apie ūkininkus neraminančią problemą buvo diskutuota labai rimtai.

– Šiandien turime nepilnai 50 milijonų eurų, kuriuos būtų galima panaudoti šios krizės sprendimui. Pagrindinis uždavinys yra neišleisti pinigų ten, kur nori žmonės, sukėlę krizę, – teigė I. Jankauskas.

Ūkininkams užsiminus, kad kooperatyvų įteisinimo dokumentai yra parengti didiesiems kooperatyvams, ministrės patarėjas žadėjo pakeitimų bei palengvinimų.

– Reikėtų paruošti verslo planą, dokumentų paketą, kuriuo galėtų naudotis grupė ūkininkų, – reziumavo I. Jankauskas.

Kooperuosis 8 ūkiai

Tauragės rajono ūkininkai pirmojo kooperatyvo modelį apsvarstė dar ir iki ūkininkų susirinkimo Kęsčiuose. Pasak jų, planuojama į kooperatyvą sujungti 8 ūkius 5 kilometrų spinduliu, kurie per dieną pagamintų 12 tonų pieno. Pagal ūkininkų skaičiavimus, kas antrą dieną pavyktų surinkti po pilną pienovežį.

– Įkūrę mažą kooperatyvą mes tuo ir apsiribotume – susijungtume dirbti 8 ūkiai, – teigė Tauragės rajono ūkininkas Paulius Macas, pridūręs, kad protinga būtų siūlyti ir kitiems įkurti savo mažus kooperatyvus.

Pasak ūkininko, būtų sunkiau suvienyti daugiau ūkių, kadangi nebūtų visiško pasitikėjimo, nes nelabai vieni kitus pažįsta. Tad kol kas ūkininkų planas – sukurti mažų kooperatyvų asociaciją:

– Du-trys kooperatyvai susivienytų ir kartu turėtume apie 50 tonų pieno. Jį būtų galima pasiūlyti didesniam žemės ūkio kooperatyvui, kuris dirba panašiu principu. Mes garantuotume jiems, kad pristatysime tam tikrą kiekį pieno, ir nereikėtų papildomai tartis su kiekvienu, tarkime, 20 narių, o šiuo atveju būtų 3 nariai-kooperatyvai, kurie būtų atsakingi už savo narius.

Aštuonių pieninius galvijus laikančių ūkių atstovai susirinkime teigė per keletą dienų planuojantys pradėti kooperatyvo įkūrimo procedūrą.

Ūkininkai planuoja įsigyti pieno šaldytuvą, pienovežį bei samdyti vairuotoją.

Pasak ūkininko Egidijaus Kleinaičio, prisijungiant prie kooperatyvo smulkiesiems ūkiams būtų keliami minimalūs reikalavimai – reikėtų turėti pieno šaldytuvą ir kad būtų pienovežiu privažiuojamas kelias.

Susirinkime akcentuota ir tai, kad renkant pieną iš mažesnės teritorijos sumažėtų ir degalų kaštai.

Pagal savivaldybės pateiktą informaciją, Tauragės rajone iš viso yra 814 ūkių, laikančių 7897 pieninių veislių karves.

 

Aušra AUGUSTYTĖ/ TAURAGĖS ŽINIOS

Autorės nuotraukos

Dalintis

2023/04/01

Paroda „Ką pasėsi... 2023“ – žvilgsnis į agroverslo ateitį (galerija)

ŪP korespondentas Justinas ADOMAITIS. – Šiandien – paskutinė tarptautinės žemės ūkio parodos „Ką pasėsi... 2023“ diena. Parodos šeiminikės –  Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU...
2023/04/01

Karikatūristų bendruomenės šventė

ŪP portalo redaktorė Irma DUBOVIČIENĖ. – Balandžio pirmoji Lietuvos dailininkams karikatūristams yra šventė. Tą dieną jie tradiciškai mini susitikdami savo darbų parodose. Tradicija nelaužoma ir šiemet, nors paroda suren...
2023/04/01

Žaliuojanti puokštelė Verbų sekmadieniui

Jau šį sekmadienį dalis tikinčiųjų eis į bažnyčią – likus savaitei iki Velykų švenčiamas Verbų sekmadienis. Katalikams tai žymi Biblijoje aprašytą Kristaus įžengimo į Jeruzalę įvykį. Bet kaip tai susiję su nuskintų augal...
2023/04/01

Lietuvos vynuogių augintojams – ES parama vyno gamybai

Jau birželio mėnesį Lietuvos vyninių vynuogių veislių augintojai ir vyno iš jų gamintojai galės teikti paraiškas ir pasinaudoti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano sektorinės intervencinės priemo...
2023/04/01

Keičiasi leidimų išdavimo tvarka

Balandžio 1-ąją įsigaliojo Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pakeitimai. Nuo šiol asmenims bus išduodami elektroniniai leidimai laikyti ar nešiotis ginklus bei apsaugos darbuotojo pažymėjimus.
2023/03/31

Prezidentas pristatė Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį visuomenei pristatė šių metų liepos mėnesį Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą.
2023/03/31

Priėmė sprendimą byloje dėl nealkoholinio alaus reklamos teisėtumo

Administracinėje byloje ginčas kilo dėl Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento nutarimo „Taikyti ekonomines sankcijas UAB „Kalnapilio-Taurė grupė“ už Alkoholio kontrolės įstatymo pažeidimus“, kuriuo nutarta s...
2023/03/31

Žemės ūkio parodos tendencijos: technologijos, dirbtinis intelektas ir dėmesys aplinkosaugai

Vytauto Didžiojo Universiteto žemės ūkio akademijoje net tris dienas vyksta tarptautinė paroda „Ką pasėsi... 2023“. Tai yra vienas didžiausių žemės ūkio sektoriaus renginių, kuriame agroverslo atstovai pristato savo veiklas ir svarbiau...
2023/03/31

Socialinis pasitikėjimas Lietuvoje yra žemas

Socialinis pasitikėjimas – rodiklis, nurodantis žmonių pasitikėjimo pažįstamais ir nepažįstamais asmenimis bei institucijomis laipsnį. Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkų teigimu, Lietuvoje jis yra žemas, o tai lemia žemesnį d...