Paprasta, bet efektyvu

Didelių rūpesčių nekeliantis ir ekologiškas sodas – kiek­vieno sodininko svajonė. Tačiau gamta yra įvairi, turtinga ne tik mums naudingų, bet ir kenkiančių gyvių, tad vis dažniau daržui ar gėlynui, kur bėgioja vaikai ir augintiniai, ieškome natūralių priemonių. Organiniais papildais norime stiprinti augalus, gerinti būsimą derlių, gausinti gėlių žydėjimą. Tarp ekologiją mėgstančių ūkininkų išpopuliarėjusių priemonių „Agro Go“, „Kompostinas“ ir „Daržo draugas Nr. 1“ kūrėja Zita Dabužinskienė pasakoja, kaip jai pavyko sukurti unikalių lietuviškų produktų, mėgstamų ir naudojamų ne tik Lietuvoje.

Giedrė RYMEIKYTĖ

Z. Dabužinskienės sukurti produktai – geri pagalbininkai ne tik daržininkams, bet ir želdynų mylėtojams.

Tik natūralūs komponentai

„Agro Go“ pristatomas rinkai kaip vienintelis Europoje 100 proc. natūralus daugiafunkcis žemės ir augalų probiotikas, kuriame yra mikroelementų, taip pat organikos koncentratas, tinkantis pagerinti dirvą ir užtikrinti geresnį augalų augimą. „Mano produktai – uždaras žmogaus, gamtos ir žemės sąveikos ciklas. „Agro Go“ – organinis pro- ir prebiotikas, t. y. baltymai ir per 100 natūralių bakterijų, kurias pati išauginau iš 4 rūšių pieno. Produktui gaminti naudojamas nuriebintas kumelių, avių, ožkų ir karvių pienas. Kiekvienoje pieno rūšyje dėl skirtingos jo sudėties auga skirtingos bakterijos. Iš tam tikromis proporcijomis dozuoto pieno pagaminu labai stiprią emulsiją, su kuria galiu išnaikinti net Sosnovskio barščius“, – su produktu supažindina kūrėja.

Gamybos procesas vyksta net atsižvelgiant į Mėnulio fazes. Kai jos tinkamos, Z. Dabužinskienė atsiriboja nuo išorinio pasaulio ir atsiduoda darbui: fermentuoja, dėlioja bakterijas, kuria naujus produktus, nes taip šauna geriausios idėjos.

Minėta emulsija – tik viena iš sudėtinių dalių. Pridėjus priedų, sukuriama priemonė, kuri stimuliuoja augalų šaknų formavimąsi, gerina augimą, atsparumą ligoms, nubaido graužikus, lervas, panaikina puvinį, užtikrina geresnės kokybės augalų sėklas, taip pat akumuliuoja vandenį ir maistines medžiagas – tai svarbu nusistovėjus sausiems orams.

„Lietuvoje sunku gauti produktui reikalingų dedamųjų dalių, pavyzdžiui, sėlenų, kurių „Agro Go“ naudojamos net šešios rūšys. Tenka atsivežti iš Lenkijos, Bulgarijos, Slovakijos, kur įmanoma gauti jų su mažesniu chemijos kiekiu“, – pasakoja Z. Dabužinskienė. Net vanduo naudojamas tik visiškai natūralus iš greta gamybos vietos tekančio šaltinėlio. Dar dedama labai aukštos kokybės europinės melasos – tai vienas iš cukrinių runkelių cukraus gamybos likutinių produktų, ir specialios maltos austriškos keramikos.

Nauji fermentavimai daromi kas kelis mėnesius, kad pagamintos produkcijos užtektų visada, mat ją perka net žiemą. „Pagaminti produktą trunka pusę metų – po kelis mėnesius vyksta skirtinga fermentacija, o jos metu produktas nuolat judinamas, pridedama priedų, kol iš dulkelių susiformuoja kruopelės, o produkto kvapas tampa panašus į duonos (nors iš tiesų rugių ten nėra). Gaminti – sunkus darbas, tačiau tai produktas, kurį pati sukūriau ir gaminu su didele meile, nes žinau, koks jis efektyvus“, – prisipažįsta verslininkė. Ji patikina, kad pati dalyvauja visose gamybos fazėse, todėl suklastoti arba supaprastinti produkto neįmanoma.

Šie visiškai natūralūs „papildai“ sustiprina augalų šaknis, pagerina vegetaciją, todėl galima tikėtis ir geresnio derliaus.

Patentuotas Austrijoje, gaminamas Lenkijoje

„Priemonė „Agro Go“ patentuota Aust­rijoje. Patentas tarptautinis. Labai tuo didžiuojuosi“, – pasakoja Z. Dabužinskienė, bandymus su produktu vien šioje šalyje dariusi 3,5 metų, o visam produkto kūrimui skyrusi ne mažiau kaip 15 metų. Laboratorijoje buvo tiriama dirva, augalai, analizuojamas priemonės poveikis šaknims ir visam augalui. „Pavyzdžiui, atradome žymų produkto poveikį lapiniams augalams (vaistažolėms, bazilikui): pagerėja jų struktūra, aromatas, paryškėja spalva, gausesnis žydėjimas. Apie tai rašau savo tinklalapyje „Facebook“ platformoje – supažindinu žmones“, – sako Z. Dabužinskienė.

„Kad būtų paprasčiau prekiauti savo produktais, turiu įmonę ir Lietuvoje. Gamyba vyksta pietų Lenkijoje, buvusioje grūdų saugykloje. Ten tinkamesnis klimatas – daugiau saulėtų dienų, reikalingų džiovinant produktą. Šis procesas vyksta tik atviroje erdvėje, saulėje. Be to, ten pigesnė elektra, palankesnė mokesčių sistema, daugiau nei dvigubai pigesnės žaliavos“, – teigia gamintoja, užsimindama, kad Lietuvoje pagamintas produktas būtų gerokai brangesnis.

Idėja gimė parodose

Jau nuo vaikystės produkto kūrėja domėjosi, kaip palengvinti darbą žemės ūkyje. Paauglystėje padėdama tėvams susidūrė su sunkiais darbais ir mintis, kaip tai palengvinti, jos niekada neapleido. Nors mokykloje chemijos mokėsi labai atidžiai, studijoms universitete pasirinko filologiją ir daugelį metų dirbo vertėja. Ši veikla jai leido aplankyti daugybę užsienio parodų, ekologinių mugių. Vertėjaudama pirmą kartą sužinojo, kas yra biodinaminis ūkis – kai dirvą bandoma papildyti bakterijomis. Vėliau Kanadoje domėjosi biogeniniame ūkyje atliekamu fermentavimu, ten ir gimė idėja sukurti visiškai organinę priemonę, kuri fermentuotųsi greičiau, nei tai vyksta natūraliai.

„Buvo 14 metų darbo, daug bandymų, klaidų, nesėkmių. Tačiau kelias ir labai įdomus. Studijavau įvairių gamintojų produktus, labai norėjau sukurti kažką unikalaus. Tiek apie tai galvojau, kad dabar naudojamą fermentaciją tiesiog susapnavau“, – darbo procesą atskleidžia kūrėja.

Mikroelementų koncentratas ne tik sustiprina augalą, bet ir atstato nualintos žemės molekulinę struktūrą.

„Agro Go“ – gyvenimą palengvinantis produktas

Šis produktas palengvina ūkininkui gyvenimą daugeliu būdų: sujungia dirvoje esančias mineralines ir organines medžiagas, papildo ją būtinais mikroorganizmais, kad augalai galėtų įsisavinti maisto medžiagas, labai tinka atgaivinti nualintą žemę. Naudojamas net smėliui, kuris taip pat turi naudingų medžiagų, tačiau yra per daug birus, tad augalai negali jų pasiimti.

„Negiliai (15–18 cm) „Agro Go“ įterpus į bet kokią dirvą ir ant viršaus užbėrus žeme, gaunamas nuo 20 iki 50 proc. didesnis derlius, augalai greičiau auga, būna vešlesni, atsparesni ligoms. Naujai pasodinti augalai, įbėrus priemonės, greičiau prigyja, o išravėjus gėlyną, supurenus žemę ir užbarsčius priemonės, viskas daug geriau auga. Rudenį bijūnus tiesiog nupjaunu su dalgiu, užbarstau „Agro Go“, užberiu ant viršaus žemės, sutrypiu ją – ir viskas! Pavasarį jie auga puikiai“, – asmenine patirtimi dalijasi Z. Dabužinskienė.

Jos nuomone, nereikia tarnauti daržui, jeigu galima viską atlikti paprasčiau. Sode išbandžiusi savo sukurtą priemonę, įsitikino, kad ir kaulavaisių sodinukai prigyja kur kas geriau. Gamintoja rekomenduoja 10 kv. m ploto naudoti apie 5 l biraus produkto.

„Seniai pastebėjau, kad nuganytose pievose karvės kitais metais neėda. Užbarsčius „Agro Go”, karvių ar arklių išmatos susifermentuoja greičiau ir ekologiški žolės plotai vėl tinka ganyti“, – pasakoja Z. Dabužinskienė.

Produktas naudingas kambariniams augalams nuo kirminiukų dirvoje, amarų, baltasparnių, skydamarių apsaugoti. „3 l vandens užmerkti pusę litro „Agro Go“ ir gautu skysčiu tiesiog aptaškyti sergantį augalą. Augalas padėkos, nes išnyks kenkėjai, – patikina Z. Dabužinskienė. – Produkto sudėtyje nemažai vario, kuris naikina daugelį kenkėjų. Jiems, ypač skydamariams, skruzdėlėms, nepatinka ir bakterijos. Naudojant šią priemonę, augalų žemė pasidaro labai puri – tik reikia produktą įterpti, o ant viršaus kiek užpilti žeme – jis neskirtas paviršiui.“

Ji tokiu pat būdu pavasarį siūlo išoriškai aptaškyti ir medžius bei daržo augalus. „Paimkite šluotą ir tiesiog taškykite tas kruopeles, sakydami: „Linkėjimai nuo Zitos“, – juokiasi moteris ir garantuoja, kad augalai bus daug sveikesni, o taip naudojant priemonę, šiltnamyje nebus nei pelėsio, nei puvinio, nei grybelio.

Tokiu tirpalu pilant po kaušą ant kiek­vieno krūmo, galima laistyti bijūnus ir kitus augalus. Būtina uždengti žeme, nes fermentacija turi vykti žemėje. Naudoti „Agro Go“ galima ir sėjant į dirvą: į suartą žemę įterpti priemonės, tada pasėti ir viską gausiai palaistyti. Sodinant bulves, iškasus duobutę, įberti žiupsnį produkto – greitai sudygsta ir labai gerai auga. Augalų, užaugintų naudojant „Agro Go“, sėklos daigios.

„Taip pat galima į pakeltą lysvę įtiesti plėvelę, apačioje pridėti šakelių, tada užberti „Agro Go“, ant viršaus – žemės ir sodinti augalus. Jie augs, o apačioje natūraliai gaminsis kompostas ir juos maitins. „Agro Go“ padeda per žiemą išlaikyti ir jurginus: medinę dėžę išklokite sviestiniu popieriumi, tada dėkite saują preparato į smėlį ir dėžėje laikykite jurginų gumbus. Taip išlaikau savo 20 jurginų rūšių. Preparatas sukaupia drėgmę, neleidžia gumbams išdžiūti ir saugo nuo puvi­nio“, – siūlo produkto naudojimo variantus Z. Dabužinskienė.

Dabartinis produktas tinka ne vien augalams. Nors naikina kenkėjus, naminiams gyvūnams nekenkia. „Net savo anūkams rekomenduoju jį uostyti nuo slogos. Pati dažnai dirbu džiovykloje, kur šilta, tai prisikvėpavusi niekada nesloguoju.“

Biogeninis, fermentuotas gaminys tinka sodinukams, vejai, sustiprina vaisių, daržovių ir uogų skonį.

Viskas atgal į gamtą

Nuo vaikystės daug dirbdama darže, nuolat galvojo, ką daryti, kad tai nebūtų tokia didelė našta: neaugtų piktžolės, žemė būtų puresnė. Ravėdama ir purendama žemę, vis ieškojo lengvesnių būdų.

„Visada domėjausi, kokius pomidorus augina mama, kaip geriau sodinti, prašydavau, kad daigai būtų trumpesni, – pasakoja pašnekovė, prisimindama, kaip vaikystėje nuo virtų bulvių likusiu vandeniu laistydavo daržus. – Mama sakydavo: viską, ką gavai iš augalo, atiduok atgal.“

„Daržo draugas Nr. 1“

„Kai amarai užpuolė sode augusią rožę, nusprendžiau jų atsikratyti. Komponentus, kuriuos naudosiu, jau žinojau, tačiau nebuvau jų išbandžiusi. Šis preparatas sunaikina kenkėjus, sugrauždamas jų liaukas, jei jie negauna daug vandens. Lietuvoje labai daug kurklių, nes gausu apleistų fermų. Jie mėgsta seną perpuvusį mėšlą. „Daržo draugas Nr. 1“ juos išnaikina kaip ir kurmius. Paragavę šios priemonės, kurmiai, pelės, kurkliai pirmiausia puola ieškoti vandens, ir paprastai negrįžta. Karkvabalio lervos, šliužai, kurie ne tokie judrūs, tiesiog žūsta. Sliekai ir kiti gyvūnai, kurie perdirba žemę ir šios priemonės neėda, išlieka. Taip pat pasitraukia, bet nežūsta paprastos sraigės“, – pasakoja Z. Dabužinskienė.

Priemonę „Daržo draugas Nr. 1“ rekomenduojama naudoti sausą. Jei oras lietingas, geriau palaukti, kol pradžius žemė. Grūdelius reikia barstyti ten, kur yra kenkėjų: į landas ar greta kenkėjų maisto šaltinių (darže, prie grūdų aruodų). Svarbu, kad arti nebūtų vandens.

„Kovodama su šliužais, pusę litro šios priemonės užpilu puse kibiro vandens ir palieku. Tirpalas labai kvepia duona, dėl to į jį sulipa visi kenkėjai, šliužai ir ten žūsta, tada tirpalu galima palaistyti augalus“, – patirtimi dalijasi pašnekovė.

Ji sako, kad produktą galima puikiai naudoti ir naikinant amarus. Palaisčius augalą, ant jo barstomi sausi grūdeliai (laistyti reikia tam, kad kruopelės priliptų). Apibarsčius augalą, per 2–4 dienas tiek amarai, tiek voratinklinė erkutė, tiek kitų kenkėjų lervos sunyks, nes netinka pieno rūgštyje išaugusių bakterijų terpė. Z. Dabužinskienė įsitikinusi, kad taip įmanoma išgydyti net buksmedžius, tik jei lapelių visiškai nelikę, geriau padaryti košės pavidalo tirpalą, kitaip jis ant plikų šakelių nesilaikys.

Naminiams gyvūnams ši priemonė nekenkia, nes jos nemėgsta. Be to, jų skrandžiai didesni, taigi net netyčia paragavę, palaktų vandens ir nepatirtų jokios žalos. „Gamindama produktą ir vertindama jo kokybę, net pati ragauju“, – juokiasi kūrėja.

Humuso stimuliantas pagreitina juodžemio formavimąsi, o jame esantis varis sunaikina ligas, pelėsį ir puvinį.

Kompostas – kaip fermentacijos produktas

„Kompostinas“ – tai dar viena organinė priemonė, skirta gerokai greičiau gaminti kokybišką juodžemį. Kadangi fermentavimosi metu išsiskiria šiluma, žiemą kompostas nesušąla ir toliau gaminasi. Į jį patekusios piktžolių sėklos praranda gyvybingumą ir sunyksta. Juodžemyje nebelieka puvinio, pelėsio, ligų sukėlėjų.

Tai natūralios fermentacijos humuso stimuliantas, gaminamas apie penkis mėnesius. „Jame įdėta daugiau fermento, kad „suvalgytų“ stambesnes šakeles. Jis per ne visus metus kompostuoti tinkamas atliekas paverčia angliukais. Be jo natūraliai tai įvyksta komposto dėžėje maždaug per trejus metus, o ši priemonė pagreitina procesą. Jei kompostuojama tik žalioji masė, ji kompostu tampa per 2–3 mėnesius“, – tvirtina produkto kūrėja.

Lenkijoje pastaraisiais metais daugelį sodybų užpuolė kurmiai. Problema – sklype, už namo laikomos atviros komposto dėžės, kuriose veisiasi kenkėjai. „Žmonės galvoja, kad tai gerai, bet aš nesutinku. Manau, kompostą reikia dėti į maišus, taip jie užims mažiau erdvės, vaizdas aplink namus bus geresnis. Taip kompostuojant, maišai stipriai susmenga – iš 4 kibirų kompostuoti skirtų atliekų telieka vienas, tačiau jame esantis kompostas birus, kupinas mikroelementų ir be jokių lervų, gyvių, išskyrus sliekus“, – teigia Z. Dabužinskienė.

Naudojant „Kompostiną“, reikia imti didesnius ir storesnius nepermatomus šiukšlių maišus (160 l talpos). Į juos sluoksniais dedamos atliekos (stiebai, daržovių lupenos, piktžolės, nušienauta žolė ir kt.), pabarstoma „Kompostinu“, užberiama žemės. Santykis: kibiras atliekų, semtuvas žemės, gera sauja „Kompostino“. Jei labai sausa, į maišą pilkite litrą vandens. Paskui viską sutrypkite, paslėkite, užriškite ir dėkite vieną maišą ant kito – masė jame ne pūva, o fermentuojasi. Jau po dviejų mėnesių turėsite tinkamos daržo žemės.

„Jokio mėšlo, jokio puvimo. Puvinys – tai grybas, o grybas yra liga. Šiuo atveju kompostas pagaminamas be sąlyčio su atmosfera, tai labai svarbu greitai fermentacijai“, – pabrėžia produkto autorė.

Neketina sustoti

Idėjų ir energijos kupina Z. Dabužinskienė dalijasi ateities planais: „Ketinu sukurti produktą, stabdantį piktžolių augimą tarplysviuose. Noriu paruošti žemę šilauogėms, kad žmonėms nereikėtų vargti, taip pat vazonams ir gėlių loveliams, kad visą vasarą nereikėtų nieko daryti – užtektų vien laistyti.“

Daug važinėdama po pasaulį moteris suprato, kad naujausių technologijų vešliems augalams auginti nereikia. Priemonė turi būti ne sudėtinga, bet efektyvi. „Mano tikslas – kuo paprastesnis ir kuo efektyvesnis produktas, – tikina verslininkė, – palengvinantis sodininkams gyvenimą.“

Zitos Dabužinskienės nuotraukos

 

natūralūs papildai, greitas kompostas, stiprina šaknis