Columbus +21,3 °C Nedidelis lietus
Šeštadienis, 4 Geg 2024
Columbus +21,3 °C Nedidelis lietus
Šeštadienis, 4 Geg 2024

Perdirbus uogas – pridėtinė vertė

2021/12/29


Pakruojo rajone po „valdiško“ darbo ūkininkaujantis Dainius Jurgaitis augina 1,7 ha aviečių. Ieškodamas garantuoto euro, jis Klovainių miestelyje atidarė uogų ir vaisių perdirbimo cechą, kuriame pradėjo gaminti aviečių uogienę, džemą, želę, sirupą. Išskirtinė šio cecho technologija – dideliame šaltyje džiovinami vaisiai ir uogos.

Lygumų krašte noksta avietės

D. Jurgaitis baigė Kauno technologijos universitetą, kuriame įgijo eksporto inžinerijos specialybę. Dabar Dainius dirba UAB „Pakruojo vandentiekis“ projektų vadovu. Laisvalaikiu jis sėkmingai augina avietes ir iš jų gamina sveikus bei kokybiškus gardumynus.

D. Jurgaitis „Ūkininko patarėjui“ sakė, kad motyvaciją „sukišti rankas į žemę“ tikriausiai paveldėjo iš tėvų. Verslininkas vaizdingai pasakojo apie savo ūkininkavimo ir verslumo „pradžiamokslį“. Jis pirmuosius pinigus užsidirbo dar mokydamasis mokykloje. Tėvai laikė karvę, o primelžtą pieną anksti ryte, dar prieš pamokų pradžią, jis dviračiu išvežiodavo savo klientams. Ar lietus lijo, ar snigo, tėvų patikėtą darbą atliko stropiai – kiekvieną rytą šviežią pieną užsakovams pristatydavo į namus ir laiku ateidavo į mokyklą. Už vieną pieno litrą gaudavo vieną litą, kai tuomet supirkimo punkte pieno kaina buvo beveik tris kartus mažesnė.

Ūkininkaujantis verslininkas Dainius Jurgaitis

Savo ūkį D. Jurgaitis įregistravo 2017 m., dabar deklaruoja 3 ha dirbamos žemės. Pačioje ūkininkavimo pradžioje jis pasodino rudeninių (remontantinių) aviečių, o kitą pavasarį pasodino 0,7 ha vasarinių aviečių. Ūkininkas augina gerai žinomos veislės ‘Polka’ avietes, plantaciją žada didinti. Jau antrus metus bando auginti ir itališkos veislės ‘Enrosadyra’ avietes, kurių plotus taip pat planuoja plėsti. Šios desertinės didelės ir gražios uogos yra skirtos ne perdirbti, o nuskynus jomis gardžiuotis. Savo ūkyje Dainius dar augina ‘Glen Ample’ vasarines avietes, kurios prinoksta liepos pradžioje. Beje, šį sezoną ūkininkas patyrė nuostolių – vasarinėmis avietėmis neteko pasidžiaugti, nes jos ankstyvą pavasarį nušalo.

Nutarė įkurti cechą ir perdirbti uogas

Aviečių augintojas ŪP pasakojo, kad visų užaugintų uogų savo rajone parduoti neįmanoma – per maža rinka, todėl didžioji derliaus dalis per tarpininkus buvo išvežama parduoti į Estijos, Latvijos turgavietes. Pagrindinis pirkėjų reikalavimas – kad uogos būtų kokybiškos, geros prekinės išvaizdos. Tokias Dainius ir parduoda. Ūkininkui buvo apmaudu, kad jam supirkėjai už uogų kilogramą mokėjo tik 2,7–3,5 Eur/kg, o nuvežę į Latvijos ar Estijos turgų avietes pardavinėjo po 7 Eur/kg.

Rinkos paieškomis besidominčiam Dainiui kilo idėja sukurti savo verslą ir imtis gamybos – perdirbti ūkyje užaugintas uogas ir pačiam pristatyti užsakovams. Dabar palankus laikas imtis tokios veiklos, mat agropolitikos strategai pritaria trumpųjų maisto tiekimo grandinių plėtrai.

Dainius savo ūkyje pats užaugina uogas, jas perdirba ir pristato klientams į namus. Neseniai Klovainių miestelyje, renovuotame ūkiniame pastate, kuris yra netoli gyvenamojo namo, Dainius atidarė uogų ir vaisių perdirbimo cechą. Kol pastatą pritaikė maistui perdirbti, prireikė didelių investicijų. Prieš pradėdamas renovuoti buvusį ūkinį pastatą, konsultavosi su veterinarijos specialistais, atsižvelgė į visus nurodymus, kad paskui nereikėtų iš naujo perstatyti, vėl investuoti, kad būtų įvykdyti visi reikalavimai. Puikus startas – cechas sėkmingai pradėjo gaminti produkciją.

Uogos džiovinamos dideliame šaltyje

Uogų ir vaisių perdirbimo ceche produkcija gaminama naudojant liofilizavimo technologiją. Rodydamas patalpas, D. Jurgaitis pasakojo apie gamybos procesą. Iš pradžių produktai yra užšaldomi kameroje, kurioje sukuriamas vakuumas. Paskui šie produktai džiovinami dideliame šaltyje – iki –80 laipsnių.

„Šio proceso metu vanduo, esantis uogose ir vaisiuose, iš kieto kūno virsta į garus, aplenkdamas skystą fazę. Liofilizuojant iš uogų ir vaisių yra pašalinamas tik vanduo, o visos maistingos medžiagos ir vitaminai išlieka. Noriu atkreipti dėmesį, kodėl tokių produktų kaina yra gana didelė. Kai išgarinamas vanduo, lieka tik 10 proc. buvusio produkto svorio. Po liofilizavimo iš 1 kg aviečių belieka tik 100 g“, – gamybos niuansus aiškino Dainius.

Naujajame ceche D. Jurgaitis perdirbs ne tik savo ūkyje užaugintas avietes. Vaisius bei uogas pirks ir iš kitų ūkininkų, kadangi gamybai reikia daug žaliavų. Dainius apie konkrečius produkcijos kiekius kol kas nekalba, viskas yra bandoma, analizuojama, o dabar – įsibėgėjimo etapas.

Pagrindinis ūkininkaujančio verslininko tikslas – per artimiausius metus vartotojams pateikti kuo daugiau įvairesnės produkcijos: liofilizuotų vaisių, uogų ar net daržovių. Kitas svarbus uždavinys – stebėti rinką, aiškintis, kurie produktai yra paklausūs, išgirsti klientų vertinimus, o kai sukaups daugiau patirties, geriau pažins rinkos svyravimus ir subtilybes, tada jau galės planuoti gaminamos produkcijos kiekį. Dalį produkcijos pagal gautus užsakovų prašymus Dainius išsiunčia paštu, nemažai pirkėjų ateina į cechą ir išsirenka tuos produktus, kurie jiems labiausiai patinka.

Ceche reikia daug rankų darbo

Vaisių ir uogų perdirbimo cecho produkcija ženklinama spalvingu firminiu ženklu „Dain’s“. Dainius paaiškino, kad tai – trumpinys: jo vardo keturios raidės ir jo draugės Aušros Šimkutės pavardės pirma raidė be varnelės ženklo. „Užrašai ant etikečių anglų kalba, nes mūsų verslo plėtra bus plati – iš Lietuvos iškeliaus ir į užsienio rinką.“

Aušra Šimkutė ir jos sūnėnas Irmantas Paplauskas demonstruoja pagamintą produkciją

Dainius pasakojo apie vaisių ir uogų perdirbimo cecho darbo ypatumus. Jis aiškino, kad gamybos procesas – gana lėtas ir reikalaujantis kruopštumo: ceche negali būti jokios skubos, dirbama pamažu, nuosekliai, reikia daug rankų darbo. Už didelį triūsą ūkyje ir ceche Dainius dėkojo savo draugei A. Šimkutei. Jis kalbėjo, kad ceche itin svarbi švara ir tvarka. Iš pradžių vaisius reikia nuplauti, supjaustyti, po to lygiai sudėti ant padėklų, kad užšaldyti specialiame šaldiklyje vienas prie kito nepriliptų. Vėliau užšaldytus produktus reikia išimti ir sudėti į liofilizatorių.

Šis procesas trunka 35–48 val., priklausomai nuo to, kokie produktai yra džiovinami. Liofilizatoriuje telpa 5 kg uogų. Paruošta produkcija sveriama ir supakuojama. Į plastikinius indelius fasuojama po 15, 20 ir 35 g. Vieno uogų indelio kaina 2–3,5 Eur. Kilogramas liofilizuotų uogų ar vaisių gali kainuoti 80–130 Eur.

Ceche dideliame šaltyje džiovinamos slyvos, kriaušės, obuoliai, avietės, bananai, braškės, ananasai, mėlynės. Ateityje Dainius planuoja sukurti internetinę parduotuvę ir plėsti gaminamos produkcijos asortimentą. Nedideliais kiekiais jau pradėjo gaminti aviečių uogienę, džemą, želę, sirupą.

2021-12-29 ŪP korespondentė Aldona SIREIKIENĖ

Autorės ir Dainiaus JURGAIČIO nuotraukos

aviečių liofilizavimas, uogų ir vaisių perdirbimas, Dainius Jurgaitis, Aldona Sireikienė, Ūkininko patarėjas
Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/05/04

Prezidentas įteikė apdovanojimus mamoms ir globėjoms iš visos Lietuvos

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda šeštadienį, Motinos dienos išvakarėse, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu apdovanojo 51 mamą ir globėją.
2024/05/04

Marokas – berberų, arabų ir europiečių kultūrų pynė, pasaulių kryžkelė

Ankstyvą pavasarį, kol kas mus šaltoka, maga pasižvalgyti, pabūti šiltesnėje aplinkoje. Šį kartą pasirinktas Marokas. Tikrai ne tam, kad tik padrybsoti paplūdimiuose, bet praplėsti kultūrinį, istorinį akiratį, pajusti, kaip gy...
2024/05/04

Pieno krizė: Žemės ūkio ministerija paduota į teismą

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija (LŽŪBA) kreipėsi į Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą dėl norminio administracinio akto teisėtumo ištyrimo. Pareiškime konstatuojama, kad COVID-19 pandemija ir Rusijos pradėtas karas U...
2024/05/04

Pažąsų kaime stiebiasi tūkstančio vynmedžių vynuogynas

Pasvalys („Darbas“). Laukai su iki horizonto besidriekiančiomis vynuogių plantacijomis ir vyninės, kuriose spaudžiamas svaigiai kvapnus vynas, – vaizdai, kurie prieš akis iškyla pagalvojus apie Prancūziją, Italiją a...
2024/05/04

Ar įmanoma atitolinti senatvę?

„Žmogus pradeda senti tą momentą, kai tik gimsta“, – sako Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centro mokslininkė dr. Miglė Tomkuvienė. Kas yra senatvė ir kaip, jei tai įmanoma, galima ją atitolinti?
2024/05/04

Pasienyje su Baltarusija vilkikai eilėje gali laukti per 100 valandų

Šeštadienio rytą Medininkų ir Šalčininkų pasienio kontrolės postų palaukimo aikštelėse, eilėse stovėjo po 750 transporto priemonių, pranešė Pasienio kontrolės punkto direkcija. Jos skaičiavimu, Medininkų pasienio...
2024/05/04

Hidrogeologai: tirdami šaltinius, daug sužinome apie požeminį vandenį

Vandens išteklių požiūriu Lietuvos padėtis, palyginti su daugeliu kitų šalių, yra gana palanki – dėl klimato sąlygų ir geografinės padėties mes turi gana stabilų ir pakankamą gėlo vandens kiekį. Be to, mes bene vieninteliai Eur...
2024/05/04

Tiroliečių atkirtis žemės ūkio paskirties žemių norintiems įsigyti užsieniečiams. Ką sakys EK?

Kai Lietuvoje prieš dešimtmetį buvo priimtas įstatymas, numatantis žemės ūkio paskirties žemės įgijimo apribojimus užsieniečiams, Europos Komisija (EK) pradėjo pažeidimo procedūrą prieš Lietuvą. Taigi perteklinių saugiklių buv...
2024/05/04

„InfiRay Outdoor“ termovizorių gamykla ir atstovybė Lietuvoje

Lietuvoje gerai žinomi „InfiRay“ termovizoriai yra vaisingo bendradarbiavimo su gamintoju rezultatas. 2023 metų pabaigoje nuvykome į „InfiRay“ gamyklą norėdami savo akimis pamatyti, kaip yra gaminami šie termovizoriai.