Plungėje pieno pritrūko

Vilniuje ir Rokiškyje pradėtą akciją veltui dalyti pieną ūkininkai ketvirtadienį pratęsė Plungėje. Plungiškiai į nurodytą vietą pradėjo rinktis pusvalandžiu anksčiau, nei buvo ketinta organizatorių. Trims valandoms numatyta akcija baigėsi per valandėlę, išdalyta 800 litrų pieno.
Lietuvos ūkininkų sąjungos vicepirmininkas ir Plungės r. ūkininkų sąjungos pirmininkas Marijus Kaktys, kurio pienas ir atkeliavo prie vienos iš „Maxima“ parduotuvių, „Ūkininko patarėjui“ sakė, kad mintis surengti akciją kilo ekspromtu.„Susirinkome grupė ūkininkų ir sakome, kodėl nepratęsus Vilniuje ir Rokiškyje pradėtos akcijos. Pieno yra, jo kokybė patikrinta, pienvežį pasiūlė kooperatyvas „Pieno gėlė“. Įsigijome taros, lipdukų ir visuomenei pranešėme, kada ir kur bus dalijamas pienas. Juokinga, tačiau tara ir lipdukai kainuoja brangiau, nei pats pienas. Mes nemanome, kad šia akcija kaip nors sutrikdysime prekybos tinklų darbą, tačiau norime visuomenei parodyti, kiek už pieną gauna ūkininkas ir kiek už šią produkciją parduotuvėje moka pirkėjas. Įvairiais skaičiavimais, ūkininkui atitenkantys pinigai sudaro apie 18–20 proc. parduotuvėje parduodamo pieno kainos“, – sakė M. Kaktys.
Kalbinti pirkėjai sakė tiksliai nežinantys, kiek ūkininkai gauna už pieną, o prie kainų parduotuvėje tikino jau pripratę.
„Pieno kaina parduotuvėje mums jau nebeatrodo didelė, palyginti su kitais produktais, pienas gal ir nėra labai brangus. Tačiau jei palyginsi parduotuvės ir ūkininko produkciją, matysi didelius ne tik kainos, bet ir kokybės skirtumus. Gal tie perdirbėjai į pieną vandens pripila“, – samprotavo plungiškė Janina Ambrazevičienė.
Kita eilėje stovinti moteris sakė, kad ūkininkai galėtų surengti daugiau akcijų, pavyzdžiui, veltui dalyti daržoves, nes jos parduotuvėje ypač brangios.
M. Kaktys, paklaustas, ar ūkininkai negalėtų tapti prekybos centrų konkurentais, už perpus mažesnę kainą pardavinėdami savo produkciją, sakė, kad tai atitrauktų ūkininkus nuo pagrindinio darbo, tačiau kai kuriems ūkininkams tai gal ir būtų naudinga.
„Vienas kitas ūkininkas galėtų atvežti, gal ūkininkui būtų naudinga. Bet jei melži didesnį kiekį ir dar pats parduosi, tam reikia laiko, kažkas iš šeimos narių turi atsitraukti nuo ūkio. Tai sudėtinga, todėl nepraktikuojame“, – svarstė M. Kaktys.
Renginyje dalyvavęs Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas sakė, kad ne vien Lietuvoje, ir kitose šalyse prekybos centrai elgiasi nesąžiningai. „Apie nesąžiningumą kalbama visame pasaulyje. Dideli prekybos tinklai dominuoja ir tuo naudojasi. Ne visi pirkėjai tai supranta. Plungė – provincijos miestas, čia vartotojas geriau žino, kiek ūkininkas gauna už pieną, parduodamas jį perdirbėjams. O štai Vilniuje akcijos metu kalbėjome su išprususiais žmonėmis, bet jie nesupranta, kodėl ūkininkai protestuoja, triukšmauja, kai pienas parduotuvėje toks brangus. Jie sako, kad ūkininkai nori vis daugiau ir daugiau. Antai Rokiškyje dalijo ekologišką pieną. Ūkininkas, nuvežęs jį į gamyklą, už litrą 3,4 proc. riebumo pieno gauna 15 ct, o „Maximoje“ litras 2,5 proc. riebumo ekologiško pieno kainuoja 1,27 Eur. Tad tegu pats vartotojas pabando įvertinti, gal tada jam iškils klausimas, kur iš tikrųjų nusėda pieno pinigai“, – sakė A. Stančikas.
Plungėje vykusi akcija truko gerą pusvalandį, nors buvo manyta, kad 800 litrų pieno dalys tris valandas. M. Kaktys sakė, kad šia akcija jau susidomėjo ir kaimynai – Klaipėdos bei Šilalės rajonų ūkininkai.

Juozas SKRIPKAUSKAS
„ŪP“ korespondentas

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.