Registrų centras – žemės ūkio technikos nuomos tarpininkas?

Žemės ūkio technikos nuoma šiandien – jokia naujiena. Tuo užsiima ir žemės ūkio technika prekiaujančios įmonės, ir tie, kas iš technikos nuomos sukūrė verslą. Į beįsibėgėjantį žemės ūkio technikos nuomos traukinį bando įšokti ir Registrų centras (RC), paskelbęs perkeliantis į elektroninę erdvę ne tik nekilnojamojo bet ir kilnojamojo turto pardavimo bei nuomos konkursus. Potencialūs nuomininkai raginami dalyvauti aukcionuose, tačiau bent kol kas ši naujiena mažai ką sudomino.

Tikisi palankiausių kainų

Algimanto SNARSKIO piešinys

Apie RC siūlomą naujovę buvo pranešta balandžio viduryje. „Nuolat peržiūrime savo teikiamų paslaugų krepšelį: fiziniu būdu teikiamas paslaugas perkeliame į elektroninę erdvę, įsiklausome į klientų ir rinkos poreikius, kuriame naujas skaitmenines paslaugas. Jau beveik dešimtmetį viešojo ir privataus sektoriaus subjektams siūlome galimybę įvairų turtą realizuoti elektroniniu būdu per e. varžytynių ir aukcionų sistemą.

Todėl šios sistemos papildymas galimybe organizuoti ne tik pardavimo, bet ir nuomos konkursus atrodė kaip natūralus plėtros etapas, – „Ūkininko patarėjui“ teigė RC paslaugų valdymo direktorė Diana Vilytė. – Viliamės, kad viešųjų nuomos konkursų organizavimas elektroninėje erdvėje užtikrins didesnį skaidrumą, o proceso centralizavimas suteiks daugiau patogumo tiek turto savininkams, tiek potencialiems nuomininkams.“

Pasak jos, e. nuomos konkursus, naudojantis aukcionų valdymo posisteme, gali organizuoti ir vykdyti ne tik valstybės ar savivaldybių turto valdytojai, bet ir kiti juridiniai asmenys, verslo subjektai. Skaitmeniniuose nuomos konkursuose gali dalyvauti ir fiziniai, ir juridiniai asmenys. „Iki šiol tokie nuomos konkursai paprastai būdavo organizuojami ir vykdomi organizatorių nurodytose patalpose, tad šių paslaugų perkėlimas į skaitmeninę erdvę šiuo metu yra ypač aktualus, siekiant sklandžiai išnuomoti turtą ir išvengti nebūtino fizinio kontakto“, – sakė D. Vilytė.

Susidomėjusiųjų neatsirado

RC atstovas spaudai Mindaugas Samkus „Ūkininko patarėjui“ pripažino, kad kol kas nesulaukta susidomėjimo turto nuoma, nors savo turtą teikti aukcionui gali ir privatūs pastatų, žemės, transporto, žemės ūkio technikos, gamybos įrangos, kito brangesnio turto savininkai. Pasak jo, e. konkurso organizatoriui (turto savininkui) ši RC paslauga nieko nekainuoja, o aukciono dalyviai (potencialūs turto pirkėjai arba nuomininkai) privalo sumokėti depozitinį registracijos mokestį, kuris grąžinamas, jei turto pirkimo arba nuomos sutartis nesudaroma.

Tikimasi, kad RC paslauga turto nuomos ir pardavimo sandorius padarys skaidrius, o aukcione pasiūlyta kaina bus pati palankiausia ir pardavėjui, nuomotojui, ir jo naudotojui.

E. nuomos konkurso organizatorius (turto savininkas) gali nustatyti nuomos konkurso pradžios datą, dalyvių registracijos ir jų tvirtinimo trukmę, pasirinkti nuomos trukmę, nustatyti pradinę mėnesio nuomos kainą, pasirinkti kainos didinimo intervalą, taip pat nustatyti pradinio įnašo dydį bei registravimo mokestį.

Prie papildomos informacijos organizatorius turi galimybę aprašyti nuomojamo turto apžiūros sąlygas ir galimybes, pateikti nuomos sutarčių projektus, apibrėžti atsiskaitymo sąlygas.

Konkurso organizatoriui patvirtinus dalyvaujančių asmenų sąrašą, nustatytą dieną 9 val. prasidės nuomos konkursas ir tęsis iki kitos dienos 14 val. Per tą laiką konkurso dalyviai galės varžytis dėl nuomojamo turto nuomos kainos, nugalėtoju skelbiamas didžiausią nuomos kainą pasiūlęs dalyvis.

Varžantis interneto svetainėje bus rodoma turto nuomos kaina (be PVM). Pasibaigus varžymuisi, nuomos konkurso organizatoriui bus išsiunčiamas pranešimas su konkurso nugalėtojo duomenimis, o konkurso laimėtojas gaus pranešimą su patvirtinimu apie laimėtą nuomos konkursą.

Negirdėta ir menkai tikėtina

„Ūkininko patarėjo“ kalbintiems potencialiems RC skelbiamų e. konkursų organizatoriams ir dalyviams informacija apie šią naujovę nebuvo girdėta ir juos stebino tai, kad e. konkursų organizavimas parūpo valstybės įmonei.

„Neįsivaizduoju, kaip gali būti rengiamas turto nuomos aukcionas. Mes turime savų sutarčių, įdirbį, o pigiau, negu galime, tikrai niekam nenuomosime. Nemanau, kad ūkininkai arba žemės ūkio bendrovės, t. y. tipiniai mūsų klientai, turėtų laiko ir noro ieškoti, kas kur nuomojama brangiau arba pigiau. Nemanau, kad, sugedus traktoriui, žmogus pultų kito ieškoti aukcionuose, kai mes siūlome ir savo parduotos arba nuomojamos technikos remontą, o RC to suteikti negali“, – „Ūkininko patarėjui“ kalbėjo Mažeikių žemės ūkio technikos prekybos ir nuomos įmonės „MLVS“ direktorius Gintaras Savickas.

Anot jo, jei potencialus nuomininkas nori, prieš sudarydamas sutartį gali pasiūlyti ir savo variantą. „Tada nuomotojas arba sutiks, arba nesutiks. Nemanau, kad RC paslauga organizuoti nuomos konkursus gali turėti perspektyvą. Veltis į tai, kas atimtų laiko ir sąnaudų, tikrai nenorėtume. Mes dirbame su konkrečiais klientais ir konkrečiomis sutartimis, juo labiau kad jau keletą metų dažniausiai nė vieno atliekamo traktoriaus neturime – beveik viskas išnuomota“, – teigė ŪP pašnekovas.

Anot bendrovės vadovo, turto nuomotojui svarbu žinoti ir tai, kas yra nuomininkas, kokie jo įpročiai, kaip jis elgiasi su nuomojamu turtu, kam jį ketina naudoti. „Jei tai būtų lengvas versliukas, manau, kad tuo verstųsi daug įmonių. Kita vertus, šiais laikais dauguma ūkininkų naudojasi internetu. Jei žmogus nesugeba atrasti tai, ko jam reikia, gal tokio nuomininko ir nereikia“, – svarstė G. Savickas.

Vilniuje įsikūrusios technikos nuomos bendrovės „Nova rent“ vadovas Rytis Darginavičius irgi teigė nelabai įsivaizduojąs, koks privataus turto savininkas RC duos pardavinėti ar nuomoti savo turtą, kaip tai galėtų vykti. „Mes klientų ieškome visais įmanomais būdais: ir skelbiamės internete, spaudoje, ir patys vykstame. Nemanau, kad RC galėtų kaip nors iš esmės pakeisti susiformavusį turto pardavimo ir nuomos verslą, – dėstė jis. – Šių paslaugų teikėjų konkurencija Lietuvoje tokia didžiulė, kad atėjusiai valstybės įstaigai įsibrauti į šį sektorių būtų labai sudėtinga. Manau, jie gyvena praeities pasaulyje ir nesuvokia, kas dedasi rinkoje.“

Svarbiau kiti dalykai

Pakruojo rajono Guostagalio ŽŪB direktorius Romualdas Bartkevičius prisipažino, kad apie RC paskelbtą naujovę nėra girdėjęs, nemano, jog ji bus kuo nors vertingesnė už jau susiformavusius verslo santykius. „Idėja gera, tegul bando. Apie savo perteklinį turtą, kurį norėtume parduoti, skelbiame skelbimų portaluose. Mes dažniau naudojamės pardavėjų, prekiaujančių nauja technika, pasiūlymais kiek panaudotą techniką nupirkti ir parduoti naują“, – sakė ŽŪB vadovas.

Kupiškio ūkininkų sąjungos pirmininkas Zigmantas Aleksandravičius apie RC iniciatyvą taip pat negirdėjo ir nustebo, kad tokią paslaugą siūlo RC. „Tegul bando. Jei pasiteisins, gerai. Ūkininkai linkę bendrauti su technikos pardavėjais, o dėl nuomos ir technikos priežiūros jie patys susitaria. Ūkininkai nėra žiopli ir savo problemas išsprendžia patys, be jokių tarpininkų“, – svarstė jis ir teigė suprantąs, kad RC nieko pigiau nepadarys.

Anot Z. Aleksandravičiaus, kai ūkininkams prireikia išsinuomoti technikos einamiesiems darbams, jie ją susiranda patys, dėl nuomos sąlygų susitaria su savininku ir neketina gaišti laiko e. konkursams.

Pasak pašnekovo, ūkininkams iš tikrųjų aktualūs žemės nuomos reikalai, būtent šioje srityje RC skelbiami nuomos konkursai galėtų būti naudingi, ypač jauniesiems ūkininkams. „Dėl žemės nuomos tariamasi su savininku, bet ūkininkai yra įspausti į kampą. Mat žemės savininkai sukeldavo nuomos kainas. Negana to, pasiimdavo išmokas už pirmuosius 30 ha, patys, o ne žemės naudotojai deklaruodavo pasėlius. Visiškas nukvakimas būdavo tuomet, kai savininkas iš ūkininko atimdavo dar ir pūrą (dalį derliaus). Todėl ūkininkas likdavo visiškai basas, bet šiuo keliu vis viena eidavo“, – pasakoja Z. Aleksandravičius.

Pasak jo, Lietuvoje yra daug garbaus amžiaus žemės savininkų, kurie jau neturi jėgų ūkininkauti, bet neranda, nei kam ją parduoti, nei kam išnuomoti. „Valstybė galėtų sugalvoti sistemą, kuri padėtų jaunajam ūkininkui įsigyti tą žemę. Gal galėtų prisidėti ir RC pradedami organizuoti aukcionai. Manau, tai galėtų būti vienas iš variantų“, – teigė Kupiškio ūkininkų sąjungos vadovas.

Kazimieras ŠLIUŽAS

ŪP korespondentas

2021-04-25