Rinkos analitikas: geras laikas fiksuoti dalį būsimo rapsų derliaus

Pasėliams palankūs orai Europoje, smarkiai atpigusi nafta ir mažėjančios alternatyvių kultūrų kainos silpnina rapsų augintojų viltį, kad iki šiol prognozuotas menkas jų derlius Europoje padidins kainas.

„Esant tokiai situacijai, rapsų augintojams siūloma iš dalies apsidrausti nuo galimo kainų kryčio, koks buvo praėjusius dvejus metus, vasarą ir rudenį, ir dabartine kaina fiksuoti dalį būsimo rapsų derliaus. Taip būtų sumažinta rizika, taip pat pasiliekama dalis derliaus laukiant, kad visgi rapsų derlius Europoje bus iš tiesų daug prastesnis nei pernai ir ši kultūra pabrangs“, – teigia žemės ūkio įmonių grupės „Litagra“ grūdų rinkos analitikas Tadas Povilauskas.

2015 m. lapkričio rapsų kaina Paryžiaus MATIF biržoje pastarosiomis dienomis svyravo apie 360 eurų už toną, o „Litagros grūdų“ supirkimo kaina Klaipėdos uoste atitinkamai laikėsi apie 344–347 eurus už toną (apie 1200 litų už toną). Pabrėžiama, kad šios kainos panašios kaip pernai tuo pačiu metu.

„2013–2014 m. rapsų prekybos patirtis rodo, kad gegužę jų kainos biržoje būna didžiausios ir jau mėnesio pabaigoje ima mažėti“, – pabrėžia T. Povilauskas.

Jo žiniomis, įvairios analitikų komandos prognozuoja, kad šiemet rapsų derlius ES bus apie 10 proc. mažesnis už pernykštį, tačiau kitas svarbus veiksnys – žemos naftos kainos – gali trukdyti rapsams brangti.

„Naftos kaina turi didelę įtaką rapsų kainoms, nes jų aliejus naudojamas biodyzelinui gaminti. Kai nafta ir jos produktai pinga, mažėja rapsus perdirbančių įmonių pelningumas ir taip neleidžiama didėti šios kultūros kainai. Pavyzdžiui, „Brent“ nafta biržoje šiuo metu yra net apie 40 proc. pigesnė nei tuo pačiu laiku pernai“, – sako T. Povilauskas.

Be to, rinkos analitikų žiniomis, Europoje vyrauja pasėliams palankūs orai, todėl netrukus gali būti pagerintos ir rapsų derliaus prognozės.

„Tiems augintojams, kurie vis dėlto tikisi didesnių kainų ateityje, galima pasiūlyti sudaryti vadinamąsias MATIF sutartis, pagal kurias galutinė supirkimo kaina priklausys tik nuo rapsų kainos biržoje svyravimo“, – teigia žemės ūkio įmonių grupės „Litagra“ grūdų rinkos analitikas.