Sartų lenktynės keliauja užmarštin

Sartų ristūnų žirgų respublikinės lenktynės – vienas didžiausių ir daugiausia žiūrovų tiek iš kaimų, tiek iš miestų pritraukiantis tradicinis žiemos renginys,  rengtas vasario pradžioje, neįvyks ir šiemet. Pagrindinis organizatorius – Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) – patvirtino, kad jų nerengti nutarta dėl epidemiologinės situacijos. Dėl šios priežasties šiemet Nidoje nevyks ir „Stintapūkio“ šventė. Tik Palanga neatsisakė kasmetinės stintų šventės.

Sartų ristūnų žirgų respublikinės lenktynės šiemet nerengiamos jau trečius metus iš eilės. Praėjusiais metais, kaip ir šiemet, jų likimą lėmė koronaviruso pandemija, o 2020 m. lenktynės buvo atšauktos, nes dėl šiltų orų nebuvo įmanoma suformuoti varžyboms reikalingo ledo tako ir užtikrinti kitų sąlygų renginiui organizuoti. Mat daugelį metų lenktynės vyko ant Sartų ežero ledo, tik jau šio amžiaus pradžioje dėl meteorologinių sąlygų ir dėl saugumo perkeltos į Dusetų hipodromą. Kasmet prieš varžybas ant jo būdavo užliejamas vanduo, taip suformuojant lenktynėms tinkamą ledo taką. Neužliejus ant Dusetų hipodromo tako vandens ir nesuformavus ledo tako, ant jo rengti žirgų lenktynes beveik neįmanoma, nes tako būklė tokia, kad jis gali kelti pavojų žirgų sveikatai. Todėl gali būti, kad nerengti žirgų lenktynių šventės lėmė dar ir ta aplinkybė, jog šiemet išlieti ledo taką Dusetų hipodrome vargu, ar pavyktų – kol kas per menkas šaltukas. Mat reikia, kad naktimis nuolat oro temperatūra nukristų bent iki 10 laipsnių šalčio. Kol kas to nėra – atšalimus nuolat lydi atlydžiai.

VšĮ Respublikinės lenktyninių žirgų lygos vadovas Edgaras Jeninas „Ūkininko patarėjui“ teigė, apgailestaująs dėl tokio lenktynių organizatorių sprendimo, nes lenktynininkai šioms varžyboms jau ruošėsi. „Jau pernai, užpernai varžybos nevyko, šiemet – vėl jos atšauktos. Tai mums, žirgininkams, yra didelis nuostolis, nes didesnių nei Sartų žirgų lenktynės varžybų Lietuvoje nevyksta. Jos – didžiausios ir reikšmingiausios“, – neslėpė apmaudo dėl organizatorių sprendimo E. Jeninas.

Pasak jo, dar prieš gerą savaitę ŽŪM jie pasiūlė išeitį, kuri būtų leidusi neprarasti didžiausios žiemos šventės Rytų Lietuvoje – žirgų lenktynes organizuoti ne Dusetų hipodrome, o jas, išimties tvarka, perkelti į Širvintų hipodromą, kurio bėgimo takas yra kur kas geresnis, nors jis ir nėra tokio ilgio, kaip Dusetose. „Šiame hipodrome vyksta žirgų bandymai ir mes šiuo hipodromu patenkinti – jis nėra pavojingas žirgams“, – tikino E. Jeninas. Be to, šalia Širvintų hipodromo yra ir didelė automobilių stovėjimo aikštelė, todėl būtų kur pasidėti ir lenktynių dalyviams, ir žiūrovams.

Deja, anot E. Jenino, iš ŽŪM jie jokio atsakymo taip ir nesulaukė. Tik išgirdo, kad Sartų lenktynių šiemet nutarta nerengti.

Pernai dėl įvesto karantino ir epidemiologinės situacijos, kai nebuvo galima organizuoti masinių renginių, neįvyko didžiausios žiemos šventės ir Vakarų Lietuvoje – Palangos bei Kuršių nerijos stintų šventės. Šiemet Nidoje „Stintapūkio“ taip pat nuspręsta nerengti dėl neaiškios epidemiologinės situacijos. Tačiau ji kol kas netrukdo palangiškiams organizuoti tradicinę šventę „Palangos stinta“, kuri šiemet turėtų vykti vasario 11–13 d.

Bus ne tik organizuojamos meškeriojimo varžybos nuo tilto, kepimo ant žarijų čempionatas, mankštos, meditacija, maudynės šaltoje Baltijoje, bet tradiciškai turėtų veikti ir tautodailininkų, amatininkų mugė.

2022-01-26

ŪP informacija

Sartų ristūnų žirgų respublikinės lenktynės, Dusetų hipodromas