Ashburn +6,8 °C Dangus giedras
Penktadienis, 29 Kov 2024
Ashburn +6,8 °C Dangus giedras
Penktadienis, 29 Kov 2024

Sėjomainos ABC

2022/02/09


Artėjant naujam sezonui, prasideda planavimo darbai, ką ir kur sėsite, kaip atrodys daržas. Jeigu norite sulaukti geresnio derliaus ir kokybiškesnių daržovių, turėtumėte prisiminti keletą dalykų apie sėjomainą ir daržovių kaimynystę.

Dr. Danguolė JUŠKEVIČIENĖ

LAMMC SDI Daržo augalų selekcijos ir technologijų skyriaus mokslo darbuotoja

IIgai dygstančias daržoves: morkas, svogūnus, petražoles, pastarnokus, burokėlius, salierus, - patariama sėti bulvių vietoje.

Neginčijama nauda

Augalų sėjomaina yra vienas pagrindinių veiksnių, siekiant išlaikyti optimalias dirvos fizines savybes: struktūrą, maistinių elementų kiekį, vandens pralaidumą ir kitas. Įvairių augalų rūšių toje pačioje vietoje kaita mažina ligų patogenų ir kenkėjų skaičių, kadangi sutrikdomi dauginimosi ir plitimo ciklai. Be to, dirvoje lieka mažiau piktžolių, ypač kai sėjomainos reikalavimų laikomasi ilgesnį laikotarpį. Daugelis pritars, kad taip lengviau suplanuoti augalų priežiūrai skirtus žemės ūkio darbus.

Nuėmus daržo augalų derlių, dirvoje likę ligų patogenai, kenkėjai išlieka aktyvūs dar 2–3 metus ir ilgiau.

Sėjomainos grandinė

Įrengiant lauką, būsimą plotą reikėtų suskirstyti į keturias dalis, kuriose bus auginamos skirtingos augalų rūšys.

Planuojant ir taikant sėjomainą daržo augalų augynuose, svarbiausia parinkti tinkamus priešsėlius. Įprastas reiškinys, kad ant pupinių augalų, tarp jų ir daržinių pupelių bei daržinių žirnių, šaknų susiformavusios gumbelinės bakterijos dirvoje kaupia azotą. Todėl pupiniai daržo augalai yra tinkamas priešsėlis agurkams, ropėms, kopūstinėms daržovėms – daržo augalų rūšims, kurios sunaudoja daug azoto augindamos lapus ir valgomąją augalo dalį.

Ten, kur augo pupelės, tiks auginti agurkus, kopūstus, ropes.

Tame pačiame plote, praėjus dvejiems metams, po kopūstinių daržovių tinka auginti pomidorus, bulves. Šie augalai formuoja masyvią lapiją ir slopina piktžolių sėklų sudygimą. Tai mažina piktžolių skaičių ir jų sėklų banką dirvožemyje. Po bulvių kitais metais patariama sėti ilgai dygstančių daržo augalų: morkų, svogūnų, petražolių, pastarnokų, taip pat burokėlių, salierų. Šios augalų rūšys, ypač šakniavaisiniai, sunaudoja daug dirvoje esančių mitybos elementų. Po jų tame pačiame augyne ketvirtaisiais metais vėl galima auginti pupinių šeimos augalus, kurie palankiomis sąlygomis išsiskiria gebėjimu atkurti mitybos elementų pusiausvyrą dirvoje.

Naudinga kaimynystė

Planuojant daržo augalų sėjomainą, reikėtų svarstyti ir apie greta augsiančius augalus. Kai kurios daržo augalų rūšys gali būti naudingos – atbaido specifinius kenkėjus. Pavyzdžiui, šalia svogūnų augančios morkos atbaido svogūnines muses, kurios yra vienos žalingiausių kenkėjų svogūnams, o šie kaimynystėje augančias morkas apsaugo nuo morkinių musių.

Geri greta vienas kito augančių augalų deriniai: pomidorai ir kopūstai, agurkai ir krapai. Šalia augalų, kurie formuoja smulkesnę lapiją, nereikėtų sodinti juos stelbiančių, aukštesnių daržovių. Tačiau tokiems daržo augalams, kaip agurkai ir pomidorai, kenkia šalti ir smarkūs pavasario bei vasaros vėjai. Todėl jiems turėtumėte skirti plotus užuovėjose arba pasėti juostas vijoklinių pupelių, žirnių ir kitų vėją užstojančių augalų.

2022-02-09

Danguolės Juškevičienės nuotraukos

sėjomaina, sėjomainos grandinė, daržovių kaiminystė

Dalintis
2024/03/29

Valstybės abejingumo girnos traiško pieno ūkius

Pernai Lietuvos pieno ūkis atsidūrė ant prarajos krašto ir bet kurią akimirką gali į ją nugarmėti, nes pieno supirkimo kainos kaip mažėjo, taip ir toliau mažėja. Tokia lemtis gali ištikti ir visą Lietuvos žemės ūkį, jei valstybė jo n...
2024/03/29

Nuo balandžio 2 d. VVG kviečiamos kreiptis dėl paramos sumaniesiems kaimams

Nuo balandžio 2 d. iki gegužės 31 d. šalies vietos veiklos grupės (VVG) galės teikti Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) sumaniųjų kaimų strategijas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) in...
2024/03/29

Devyni politikai VRK pateikė būtiną rinkėjų parašų skaičių, trims nepavyko

Devyni politikai Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pristatė privalomą rinkėjų parašų skaičių, norint dalyvauti prezidento rinkimuose.
2024/03/28

Įdomūs faktai apie augalų veislių selekcijos procesą

Augalų selekcija – mokslas, reikalaujantis kūrybiškumo, žinių, ir, žinoma, laiko. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) mokslininkams uždavėme keletą klausimų apie augalų selekcijos procesą.
2024/03/28

Pasiūlė įsigyti saulės modulius – gautus pinigus pralošė

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose bus pradėta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje marijampolietis kaltinamas dėl apgaule įgyto didelės vertės svetimo turto.
2024/03/28

Pajamos mažėjo, tačiau VMU išlaiko optimizmą

Nepaisant Lietuvos ekonomikos lėtėjimo, pramonės traukimosi, VĮ Valstybinių miškų urėdija (VMU) sugebėjo pasiekti prognozes viršijusius veiklos rezultatus. Neaudituotais duomenimis, pajamos už 2023 m. siekia 288,6 mln. Eur, grynasis ...
2024/03/28

Kur slepiasi ūkininko genas

„Atostogos – šventas dalykas“, – „Ūkininko patarėjui“ tikino Plungės r. Babrungo sen. Truikių kaime gyvenantis ūkininkas Virginijus Brezgys. Jis su žmona Marija valdo 180 ha žemės, augina šimtinę a...
2024/03/28

Nutarta: atsiskaitant grynaisiais bus apvalinamos bendros mokėtinos sumos

Seimas priėmė Atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumų apvalinimo įstatymą ir lydimųjų teisės aktų pakeitimus, kurie nuo 2025 m. gegužės 1 d. įpareigos atsiskaitant už prekes ar paslaugas grynaisiais pinigais apvalinti bendrą mokėtiną sumą.
2024/03/28

Į ką atkreipti dėmesį perkant kiaušinius, kad Velykinis margutis būtų ne tik stiprus, bet ir saugus vartoti?

Šv. Velykų pagrindinis akcentas - kiaušiniai, kurie yra neatsiejama šios šventės dalis. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai primena svarbiausią informaciją, kuri padės išsirinkti labi...