„Šluoja“ sandėlius

Vidmantas Girdzijauskas teigia, kad kopūstų turėtų pakakti iki vasaros, o štai bulvių gali ir pritrūkti.

Lietuvos viešojoje erdvėje greitai išplitus žiniai, esą mūsų krašto ūkininkai baigia išparduoti bulves bei kitas daržoves ir kad jau greitai parduotuvėse nė su žiburiu nesurasime lietuviškos daržininkų produkcijos, „ŪP“ skubiai išvyko į ūkius pasižvalgyti po daržovių saugyklas.

Vienas stambiausių Lietuvos bulvių augintojų kėdainiškis Saulius Dambrauskas, paklaustas, ar pasklidęs gandas galėtų būti tiesa, jo nepatvirtino, bet ir nepaneigė. „Šiandien sunku pasakyti, kaip bus kovą ar balandį, tačiau bulvės mano sandėliuose mažėja sparčiai. Įprastais metais tokiu metu bulvių turėdavau pakankamai, o šiemet jau esu pardavęs maždaug du trečdalius derliaus“, – sakė S. Dambrauskas, bulves parduodantis per kooperatyvą „Bulvių namai“.
Pasak Kėdainių rajono ūkininko, bulvės jo saugyklose laikosi labai gerai, todėl nesuprantama, kodėl taip skubama „atsikratyti“ derliumi. Juo labiau kad, pasak S. Dambrausko, šiandien bulvių kaina nėra didelė. „Kaina artima pernykštei, kai bulvių buvo daug, todėl nemanau, kad jų stygius sudarys galimybių ūkininkams daugiau uždirbti“, – kalbėjo ūkininkas.
Kitas to paties rajono bulvių augintojas Rolandas Andrulis teigia, kad šiemet jo bulvės genda. „Tai buvusios sausros padarinys. Šiandien bulvių paklausa yra didelė. Aš manau, kad jas palaikius ilgiau kaina dar labiau pakils, tačiau to daryti negaliu, nes bulvės labai genda. Mano bulvės vežamos į Suomiją, Vengriją, kitas šalis. Šiuo metu bulvių turiu gerokai mažiau nei įprastais metais ir kovą turėčiau visus sandėlius iššluoti, nors paprastai derliaus pakakdavo iki vasaros“, – sakė per 30 ha bulvių auginantis ūkininkas.
Kalbėdamas apie bulvių kainą R. Andrulis netryško optimizmu. „Kaina panaši kaip ir pernai ir ji nesuteikia galimybių mums lengviau atsikvėpti. Nors šiųmetis šalies derlius buvo 15–20 proc. mažesnis, bulvių kaina praktiškai nepakito“, – apgailestavo daržininkas.
Didelį kiekį bulvių auginantis Lančiūnavos ūkininkas Vidmantas Girdzijauskas vylėsi, jog vasario mėnesį jis jau bus pardavęs visas bulves. „Kaip bebūtų keista, šiemet bulves iš Lietuvos perka net lenkai, kurie ankstesniais metais su savo produkcija labai drumsdavo mūsų šalies rinkas. Mano bulves perka azerbaidžaniečiai, moldavai, skandinavai, kur, beje, itin populiarios vidutinio dydžio bulvės, nors pas mus visi nori tik didelių“, – apie padidėjusią bulvių paklausą dėstė V. Girdzijauskas.
Kalbant apie bulvių kainą, ūkininkas aiškino, kad ji tokia pat, kokia buvo jas parduodant tiesiai iš lauko. „Mums mokama kaina yra lygiai tokia pati kaip ir praėjusiais metais, o kiek kainuoja bulvės prekybos tinkluose – visi gerai žinom. Dėl vasarą ir rudenį buvusios sausros mano bulvės laikosi prastokai, todėl jų ilgai laikyti nesiruošiu“, – apie rizikas daržovių rinkose kalbėjo daržininkas.
Kėdainiškis V. Girdzijauskas yra stambiausias Lietuvoje kopūstų augintojas, todėl negalėjome jo nepasiteirauti apie šių daržovių paklausą ir pasiūlą. „Kopūstų šiemet užaugo mažiau nei įprastais metais, be to, prastesnė jų prekinė išvaizda. Bet mane gelbėja prieš gerus metus ūkyje įrengtas daržovių perdirbimo cechas. Šiuo metu iš ūkio kopūstus veža tik Lenkijos prekybininkai. Jei situacija nesikeis, šių daržovių vietinei rinkai turėtų pakakti“, – neabejoja Lančiūnavos daržininkas. Ir tvirtino, kad kopūstus galėtų išparduoti labai greitai, tačiau visus metus turi išlaikyti darbuotojus, todėl neskuba to daryti.
V. Girdzijauskas turi puikiai įrengtas daržovių saugyklas, todėl gali ramiai stebėti rinkos pokyčius. „Su kopūstais reikia palaukti, manau, jų kaina pavasariop turėtų išaugti, tačiau taip gali ir nenutikti. Daržovių augintojai visada stipriai rizikuoja, juk bulvės, kopūstai ar morkos su burokėliais – ne grūdai, kuriuos supylus galima kelerius metus išlaikyti, mes dirbame su gyvu produktu, todėl rizika visada didelė“, – sakė ūkininkas.

Dainius ŠEPETYS
„ŪP“ korespondentas

Autoriaus nuotrauka

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.