Sodybos veidas: tekantis laikas arba rami žaluma

Sakoma, jei nori susidaryti pirmą įspūdį apie žmogų, reikia žvilgtelėti į namuose kabančius paveikslus arba knygų lentyną. „Manau, ne tik. Labai daug apie žmones pasako ir sodas: kaip jis sutvarkytas, kas jame auga. Pasivaikščiojus po jį gali pajusti, koks yra šeimininkas, ką jis mėgsta. Net vienodi kvartalo sklypai gali skirtis, nes gyvena skirtingi žmonės, tad ir jų poreikiai, skonis nesutampa“, – sako kraštovaizdžio dizainerė Joana Bakūnė. Šįkart mūsų pokalbiui pasirinkome lapuočių ir spygliuočių temą, aptarėme augalų grupes, ieškojome visų pranašumų ir trūkumų.


Giedrė RYMEIKĖ

Spygliuočių ir ramios aplinkos mėgėjui sukurtas projektas: vakarinės tujos ‘Danica’ ir ‘Toscana’, jas pagyvina varpiniai augalai (žvilgioji viksva ‘Ice dance’ ir mėlitas).

Spygliuočių ramuma

„Spygliuočiai visada turi gerbėjų. Daug žmonių pageidauja pro langus matyti skirtingo­mis pušimis, eglėmis, kadagiais, tujomis, kukmedžiais apsodintą kiemą. Toks apželdinimas įmanomas, nes spygliuočių pasirinkimas medelynuose itin gausus. Jų yra įvairaus dydžio, spalvų, formų, tad jei norima dekoratyvinio sodo, primenančio atostogas pajūryje, – kodėl gi ne?!“ – mintimis dalijasi pašnekovė.

Kas dievina spygliuočius, paprastai turi argumentų: nedaug priežiūros, nereikia grėbti lapų. „Mitas, kad spygliuočiai auga savaime, – prieštarauja kraštovaizdžio dizainerė. – Pirmiausia, jie nelengvai prigyja, tad prieš sodinant verta pasidomėti, kokių klaidų vengti. Spygliuočius reikia tręšti, saugoti nuo kenkėjų, formuoti, kai kuriuos net pridengti nuo pavasario saulės, kad nenudegintų! Reikia surinkti nukritusius spyglius, kankorėžius, valyti nudžiūvusius tujų spygliukus. Darbo yra ir reikia smulkesnio grėblio.“

Ginantieji spygliuočius paminės, kad jie gražūs visais metų laikais. „Yra spygliuočių per sezoną keičiančių spalvą (kai kurios tujos), tačiau visi išlieka dekoratyvūs visus metus. Reikia nepamiršti, kad medeliai auga, todėl kompozicija keičia savo formą ir proporcijas“, – pastebi J. Bakūnė.

želdiniai, želdinių projektai, spygliuočiai, lapuočiai, kraštovaizdžio dizainas

Šviesioji hortenzija ‘Anabelle’.

Daugeliui patinka pušų ir eglių, netgi tujų aromatas. Kai kurių spygliuočių išskiriami fitoncidai skirti patiems apsiginti nuo ligų ir kenkėjų. „Jie padeda nuo bakterijų, todėl dažnai naudingi ir žmogui – ne veltui tuberkuliozės ligoninės buvo statomos pušynuose, spygliuočių miškus pasivaikščioti renkasi besigydantieji kvėpavimo takų ligas“, – teigia pašnekovė.

Ji atkreipia dėmesį, kad visus metus žaliuojantys spygliuočiai ramina: „Ne visi mėgsta vaivorykštės spalvų gėlynus. Žmogus pailsi, kai už lango vien žaluma – rami aplinka turi savo gerbėjų. Svarbu nepersistengti sodinant skirtingų atspalvių ir formų spygliuočius, būtina įsitikinti, kad jie dera tarpusavyje.“

dizainas, lapuociai, spygliuociai, kiemas

Tas pat projektas, tik skirtas lapuočių gerbėjui: šviesioji hortenzija ‘Anabelle’, paprastoji vyšnia ‘Um- braculifera‘, kininis miskantas ‘Morning light‘, smailiažiedis lendrūnas ‘Overdam‘, pašiaušelinė soruolė
‘Hameln‘, snaputis ‘Rozanne‘, astilbės ‘Weisse Gloria‘.

Lapuočiai – it laikmatis

Yra žmonių, kurie sako: visose sodybose pušys, tujos, o man reikia žiedų ir vaisių. Prie jų save priskiria ir J. Bakūnė ir vardija ne vieną argumentą, kodėl žmonės prie namų renkasi lapuočius.

Lapuočiai pasidabina žiedais. „Nebūtinai visą vasarą, tačiau pasirinkus daugiau lapuočių, galima užsitikrinti, kad nuolat žydės kuris nors augalas. Jazminai, alyvos, forsitijos, lanksvos žydi trumpai, tačiau jų žiedai labai laukiami. Hortenzijos, dekoratyviniai erškėčiai žydės ilgiau ir vėliau nei pirmieji“, – tikina kraštovaizdžio dizaino specialistė.

Lapuočius lengva formuoti. Daugelis lengvai toleruoja genėjimą ir, net labai stipriai nugenėti, greitai atauga. Tai, pasak pašnekovės, leidžia pradedančiam sodininkui daryti klaidų ir iš jų mokytis. Dalis lapuočių vaišina vaisiais. „Tradiciniai sodo vaismedžiai, šermukšniai, gudobelės, medlievos, riešutmedžiai ir daugybė kitų augalų dar ir naudingi – jų vaisiai valgomi ir perdirbami, o pats augalas dekoratyvus. Ir dabar gajus senas lietuviškas požiūris, kad prie namų sodinamas augalas turi duoti ir praktinės naudos, – apie sodininkavimo tradicijas užsimena J. Bakūnė. – Jei gali rinktis grožį ir vaisius arba tik grožį, – pirmas variantas skamba maloniau net tada, jei vaisiai atitenka paukšteliams.“

Mėgstantieji stebėti gamtos kaitą visada balsuos už lapuočius, nes būtent jie fiksuoja tekantį laiką. „Gyvename keturių metų laikų zonoje. Dirbdami nė nepastebime, kaip greitai jie praeina. Bet matydami besikeičiančią lapuočių išvaizdą, geriau jaučiame ir laiko slinktį. Pumpurai, šviesi pavasarinė laja, žiedai, lapai, vaisiai, rudeninės spalvos, struktūriškos šakos žiemą – sodas nuolat keičiasi ir tai suteikia jam žavesio net tada, kai lapus ar vaisius reikia surinkti“, – šypsosi ne tik želdynus kitiems kurianti, bet ir savą sodybą prižiūrinti dizainerė.

Snaputis ‘Rozanne’.

Kaip pasirinkti?

Šis klausimas iškyla kiekvienam, tapusiam sodybos savininku, nesvarbu, ar ji paveldėta, ar joje prabėgo ne viena basakojė vasara, ar tik plynas laukas atsiveria prieš akis. „Pirmiausia lemia žmogaus skonis. Jei jis įsitikinęs, kad be žydinčios obels pavasaris neateis, anksčiau ar vėliau jo kieme atsiras bent mažytis koloninis vaismedis“, – pastebi J. Bakūnė.

Ji įvardija ir antrą kriterijų, kuriuo vadovaujantis galima rinktis augalus, – aplinka. Nesunku vietovės sąlygoms pritaikyti tiek lapuočių, tiek spygliuočių, tačiau apželdinimas tik pušimis daug natūraliau atrodys ten, kur aplink savaime auga pušys. Greta ąžuolyno verčiau sodinti augalus, kurie ir gamtoje auga greta ąžuolų. Galima rinktis dekoratyvines jų formas, skirtingas veisles. „Retai kada aplinka būna tokia sterili, kad tiktų visiškai bet kas, dažniausiai vis tiek reikia taikytis prie to, kas yra už tvoros“, – rekomenduoja pašnekovė.

Soruole

Soruolė ‘Hameln’.

Viksva ‘Ice dance’.

„Kartais klientus sunku įtikinti, bet dekoratyviniu požiūriu geriausia kompozicija, kai spygliuočių aplinkoje yra bent 30 proc. lapuočių – jie pagyvina vaizdą ir padeda atskirti rudenį nuo pavasario. Arba atvirkščiai, nors keli spygliuočiai sode praturtins želdyno faktūras ir gražiai atrodys net žiemą – nebūtinai vien Kalėdų laikotarpiu“, – tvirtina specialistė. Pasak jos, vis tik geriau, kad sodyboje vyrautų vieni arba kiti, derinys 50:50 atrodo ne taip gerai kaip 70:30.

 

Joanos Bakūnės vizualizacijos ir nuotraukos

2022.07.18

Susijusios temos – skaitykite: želdiniai, želdinių projektai, spygliuočiai, lapuočiai, kraštovaizdžio dizainas