Strijos: atsikratyti sunku

Siauri, šviesiai ar melsvai rausvos spalvos ruoželiai ant odos – strijos kai kurioms moterims sukelia paniką. Ir visai nesvarbu, kad tai – ne sveikatos problema, o tik kosmetinis defektas. Strijos gadina išvaizdą ir atsikratyti jų norisi kuo greičiau.

„Kai strijų atsiranda, iš pradžių jos būna ryškesnės, o bėgant laikui blykšta ir tampa ne tokios pastebimos“, – aiškina gydytoja dermatovenerologė Jolanta Urbštienė. – Jų atsiranda dėl odos elastinių skaidulų silpnumo. Greitai tempiantis odai, ji tampa mažiau elastinga, elastinės skaidulos trūksta ir šitaip atsiranda žymių – strijų.“
Jų dažniausiai formuojasi sparčiai tempiantis odai augimo, nėštumo metu ar staigiai pakitus svoriui. Strijų gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje, bet dažniausiai – krūtų, pilvo, sėdmenų, šlaunų srityse. Jos būdingos net paaugliams – brendimo laikotarpiu net 70 proc. mergaičių ir 30 proc. berniukų. Tuomet ruoželiai dažniausiai lokalizuojasi juosmens, kryžmens, šlaunų, klubų srityse. Šis odos defektas itin dažnas nėštumo metu, tuo periodu jis vargina net 90 proc. moterų, ypač nuo šeštojo nėštumo mėnesio. Beje, strijos ne tik moterų, bet ir vyrų problema.
Bjaurojančių ruoželių gali atsirasti ir sergant kai kuriomis ligomis. „Strijos gali formuotis, jei žmogus serga Kušingo liga (tai sindromas, pasireiškiantis dėl padidėjusios antinksčių žievės hormono – kortizolio gamybos antinksčiuose) ir ilgai vartojant gliukokortikoidus, sergant kai kuriomis infekcinėmis ligomis (pvz., tuberkulioze). Taip pat diagnozavus pilvo ertmėje auglį ar atsiradus uždegiminio skysčio (ascito)“, – dažniausias ligas vardija gydytoja dermatovenerologė.
„Geriausia strijų profilaktika – vengti staigaus svorio kitimo, naudingos priemonės didinančios odos elastingumą“, – pataria gydytoja.
Svarbu neturėti antsvorio, todėl reikėtų laikytis bendrų sveikos mitybos taisyklių: mažiau valgyti saldžių, miltinių ir kitų daug angliavandenių turinčių patiekalų. Į savo valgiaraštį įtraukti daugiau baltymų, iš kurių sintezuojamas kolagenas ir elastinas. Taip pat daržovių, nes jose gausu mineralinių medžiagų ir vitaminų.
Taip pat galima naudoti specialias odos priežiūros priemones. Jos minkština ir drėkina odą, ji geriau tempiasi ir sumažėja tikimybė, kad atsiras strijų. Be to, specialios priemonės sustip­rina odos epidermį, suaktyvina ląstelių, gaminančių kolageną bei elastiną, veiklą.
Nuo strijų gali apsaugoti kraujotaką stimuliuojantis masažas. Masažuoti reikėtų su tam skirtais aliejais ar kitomis specialiomis priemonėmis, kurios stimuliuoja kraujotaką ir stangrina odos jungiamąjį audinį.
„Taip pat naudinga po kontrastinio dušo pirštais švelniai pažnaibyti pilvą, šlaunis, sėdmenis, krūtis. Po to odą reikėtų patepti specialiu kremu ar geliu nuo strijų. Puikiai tinka argano aliejus, jį geriausia įtrinti į odą po šiltos vonios ar dušo“, – patarimais dalijasi medikė.
Strijų atsiradimo tikimybę mažina aktyvus judėjimas, mankšta, tačiau krūvį reikia didinti pamažu, kad odos augimas atitiktų jos išsitempimą.

Dalia Urbonienė

seimininkePeržiūrėti visą numerį galite ČIA.