Sveikesni produktai parduotuvėse jau pastebimi lengviau

Nuo šiol RIMI parduotuvėse apie sveikatai palankesnius produktus pirkėjus informuos specialus jų ženklinimas. Prekės, kurių sudėtyje yra mažiau sočiųjų riebalų, cukraus, druskos ir daugiau maistinių skaidulų bus žymimos „Rakto skylutės“ simboliu. Šį ženklinimą inicijavo LR Sveikatos apsaugos ministerija bei Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Vienas pagrindinių „Rakto skylutės“ žymėjimo tikslų – padėti pirkėjams lengviau išsirinkti sveikatai palankesnius maisto produktus. LR Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, Lietuvos gyventojų mityba dažnai yra nesubalansuota, vartojama mažai naudingų medžiagų, tačiau per daug riebalų, cukraus ir druskos turinčių produktų. Tai yra vienas iš faktorių, didinančių nutukimo ir kitų lėtinių, pavojingų ligų atsiradimo tikimybę.

Rakto skylute_1„Sveikatos apsaugos ministerija kas 5 metai atlieka gyventojų mitybos tyrimus, kurie rodo, kad Lietuvoje gyventojai maitinasi neracionaliai – produktus renkasi pagal kainą ar skonį, tačiau ignoruoja jų mitybinę vertę ir poveikį sveikatai. Prie to prisideda ir maisto gamintojai, kurie į produktus deda daug pigių gyvulinių riebalų, druskos bei cukraus, mažai pasiūlydami liesų, nesaldžių, sveikatai palankesnių produktų. Toks nesubalansuotumas lemia Lietuvoje esantį vieną didžiausių Europos Sąjungoje mirtingumą nuo infarktų ir insultų bei didelį vėžio, cukrinio diabeto ir nutukimo paplitimą. Ši nekomercinė maisto ženklinimo „Rakto skylutės“ simboliu sistema padės žmonėms lengviau išsirinkti sveikatai palankesnius maisto produktus ir tausoti sveikatą“, – sakė LR Sveikatos apsaugos ministerijos Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėjas dr. Almantas Kranauskas.

Prie iniciatyvos prisijungęs mažmeninės prekybos tinklas „Rimi Lietuva“ tikisi šiuo žymėjimu paskatinti pirkėjus daugiau dėmesio skirti sveikai gyvensenai. „Prisidėdami prie šios pozityvios iniciatyvos, skatinsime savo pirkėjus rinktis sveikesnius produktus. Tikime, kad šios naujovės dėka pirkėjai lengviau pastebės tokius produktus ir tai padės jiems apsispręsti maitintis sveikiau“, – sako mažmeninės prekybos tinklo „Rimi Lietuva“ viešųjų ryšių vadovė Giedrė Bielskytė. Šiuo metu visose RIMI parduotuvėse „Rakto skylutės“ simboliu jau yra ženklinamos neapdorotos daržovės, vaisiai, uogos ir šviežia žuvis, taip pat kai kurie kiti produktai. G. Bielskytės teigimu, ateityje šiuo simboliu planuojama ženklinti ir duoną bei kitą RIMI gamybos produkciją, kuri atitiks Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytus kriterijus.

Rakto skylute_2Maisto gamintojai, atitinkantys kriterijus (jie išsamiai aprašyti ministerijos tinklalapyje www.sam.lt), taip pat gali savanoriškai ženklinti savo produktus „Rakto skylutės“ simboliu, taip išskirdami juos tarp kitų panašių produktų. Pavadinimas „Rakto skylutė“ simbolizuoja griežtus kriterijus, pro kuriuos gali „pralįsti“ tik juos atitinkantys maisto produktai. „Rakto skylutės“ simbolis yra Švedijos nacionalinės agentūros registruotas prekinis ženklas, kurį leista nemokamai bei savanoriškai naudoti ir Lietuvoje. Šis simbolis yra plačiausiai paplitęs Europos Sąjungoje tarp panašios paskirties ženklų. Juo žymimi maisto produktai Švedijoje, Danijoje, Norvegijoje ir Islandijoje. Simbolis pradėtas taikyti prieš 25 metus. Dabar Skandinavijos šalių rinkoje jau yra virš 10 tūkst. šiuo ženklu pažymėtų produktų, o jų gyventojai pasižymi vienais geriausių sveikatos rodiklių Europoje.