Tarsi pavasariniai upeliai

Krokai – labai mielos ir spalvingos ankstyvosios pavasario gėlės, kvepiančios saule ir atgimstančia gamta. Daivos ir Rimvydo Gradauskų sodyboje Avižieniuose (Vilniaus r.) dauguma krokų rūšių ir veislių pavasarį pagyvina alpinariumą, spalvomis nuvilnija per gėlynus, gaiviais raštais išpuošia vejos žalią kilimą ir nuspalvina dar nesužaliavusius pomedžius.

Rūta ANTANAITIENĖ

gelynas, geles, geliu rusys

Krokai tarsi pavasarinis upelis žadina bundančius sodybų gėlynus.

Spalvų sprogimas

„Krokus gėlynuose mėgstame dėl ankstyvo žydėjimo, ryškių spalvų ir lengvos priežiūros, – atvirauja Daiva. – Po saulėtų dienų stygiaus žiemą, šios mielos, vienos ryškiausių pavasarinių gėlių iškelia spalvingas taureles, dovanodamos nenusakomą grožį ir džiaugsmą. Balti, geltoni, oranžiniai, alyviniai, mėlyni, purpuriniai žiedai puikiai dera ne tik gėlynuose, bet ir žalioje vejoje. Paprastas derinys, o kiek teigiamų emocijų visiems suteikia!“

Atskiros krokų veislės žydi po 10–20 dienų. Saulėje žiedai išsiskleidžia, o vakarop ar darganotu oru užsiveria. Dekoratyvūs lapai išauga po žydėjimo arba kartu su žiedais, jie ilgi, linijiški, žali su siaurutėmis baltomis išilginėmis juostelėmis.

Krokas (Crocus) priklauso vilkdalginių (Iridaceae) šeimos augalų genčiai. Paplitę Viduržemio pajūrio srityse, Kryme, Kaukaze, Vidurio Azijoje. Gentyje apie 100 rūšių.

Auksažiedžiai krokai

Kovą, nutirpus sniegui, anksčiausiai Gradauskų gėlynuose pražysta nedideli auksažiedžių krokų (Crocus chrysanthus) žiedai, dažniausiai geltoni ir žydri su piestelėmis. Kai kurių veislių žiedai yra mėlynos ir baltos spalvos – tai lemia jų giminystė su dvižiedžiais krokais (C. biflorus). Po žydėjimo nenurinkus sėklų, jos savaime pasisėja ir išauga skirtingų požymių augalai.

„Gyvybingumo ir energijos sodui suteikia puošnios jų veislės: ‘Blue Pearl’ anksčiausiai pražysta dangiškos spalvos, kiek smulkesniais (vidutinio dydžio) žiedais, žydėjimą tęsia ‘Grand Maitre’ – stambiais, švelniai mėlynais žiedais, paskui prisijungia ‘Jeanne D‘Arc’ ir ‘Ard Schenk’ – puošniais baltais žiedais. Jų gretas papildo gausiai žydinti ‘Blue Bird’, kurių vainiklapiai balti, o išorinė pusė mėlyna, ir ankstyva ‘Saturnus’ – tamsiai geltonais žiedais“, – pasakoja kolekcininkė.

krokai, geles

Auksažiedžiai krokai ‘Jeanne D’Arc’.

krokai, geles

Auksažiedžiai krokai ‘Grand Maitre’.

 

Pasak Daivos, auksažiedžiai krokai džiugina ne tik gausiu žydėjimu, bet ir aromatu. Žiedų dulkinės įgauna citrinų geltonumo, o patį žiedą supa du–keturi ilgi, siauri, žolės žalumo su baltais dryžiais per vidurį skroteliniai lapai, peraugantys žiedus. Peržydėjęs augalas suformuoja naujus, apie 2 cm skersmens gumbasvogūnius.

Gamtoje natūraliai auga Balkanuose ir Turkijoje kalnuose, iki 2 200 m aukštyje virš jūros lygio, akmenuotuose šlaituose ir akmeningose pievose.

Pavasariniai krokai

Neatsispiriančios gėlių grožiui ir jaukiai aplinkai kolekcininkės teigimu, vieni iš populiariausių gėlynuose krokų – pavasariniai, kurie žydi po auksažiedžių, snieguolių, bet dar nespėjus prasiskleisti tulpėms. Šie svogūniniai augalai didesni už auksažiedžius krokus, sudaro atskirą grupę, kuri dar vadinama didžiažiedžiais krokais. Olandiški hibridiniai krokai sukurti imant pagrindu pavasarinį kroką (Crocus vernus) ir kryžminant skirtingas veisles. Rūšiniai augalai paplitę Pirėnuose ir Alpėse. Užauga iki 10–20 cm. Gumbasvogūniai 2,5–3 cm pločio, apdengti tinklišku, plaušuotu lukštu. Vainikėlis 3,5 cm ilgio ir 3,5–5 cm skersmens. Žiedai – nuo baltos, geltonos iki tamsiai violetinės spalvos.

krokai, geles

Pavasariniai krokai ‘Pickwick’.

Daiva sako, kad vienos iš puošniausių veislių yra ‘Vanguard’ – žiedai rausvai alyviniai (išoriniai žiedlapiai sidabriško at­spalvio), stambūs, tinka sodinti grupėmis ir alpinariumuose, ‘Yellow Mammoth’ – pats stambiausias iš geltonai auksinių krokų, ‘Pickwick’ – balti žiedai su purpurinėmis gyslomis, tinka ankstyvajam pražydinimui, ‘Spring Beauty’ – violetiniai baltai juostuoti žiedai, naudojami ankstyvajam pražydinimui, ‘Tricolor’ – violetinės, geltonos ir purpurinės spalvų derinys.

Senovės graikams krokai simbolizavo laimę, jie buvo laikomi deivės Auroros gėle. Krokai minimi senovės egiptiečių papirusuose, taip pat Senajame Testamente.

krokai, geles

Pavasariniai krokai ‘Yellow Mammoth’.

krokai, geles

Pavasariniai krokai ‘Spring Beauty’.

 

Trumpai apie auginimą

Vieta. Kolekcininkės teigimu, krokai gerai auga drėgnoje, lengvoje, derlingoje priesmėlio ir priemolio dirvoje, saulėtoje vietoje ar pavėsyje. Laukinės rūšys mažai reiklios, o kultūrinės veislės reikalauja geros dirvos ir rūpestingos priežiūros. Nepakenčia pažliugusios žemės, o kai kurios rūšys nemėgsta gajų, vešliai kerojančių augalų kaimynystės.

krokai, geles

Pavasariniai krokai ‘Vanguard’.

Peržydėjus. Vienoje vietoje auga 3–4 metus. Lizde išauga daugiau gumbasvogūnių ir žydi 10 ar daugiau žiedų. Augintoja pataria juos iškasti, nes žiedai ir gumbasvogūniai susmulkėja. „Kad krokai pasidaugintų, birželį, lapams nudžiūvus, juos iškaskite. Kai lapų nelieka, juos rasti sunku. Beveik kiekvienas didelis gumbasvogūnis išaugina du, rečiau tris keturis gumbasvogūnius ir nuo 50 iki 100 dukterinių vaikučių“, – teigia D. Gradauskienė.

Patarimai. Auginant krokus lengvoje derlingoje dirvoje, augintoja pataria papildomai tręšti tik ankstyvą pavasarį kompleksinėmis trąšomis, kurių sudėtyje yra kalcio ir mikroelementų, tada išaugs dideli ir sveiki svogūnai. Negalima tręšti azotinėmis trąšomis, nes išaugs vešli antžeminė dalis ir augalai silpnai žydės, blogai žiemos. Per sausras būtina laistyti.

Patogiausia svogūnėlius pasodinti į vazonus, pripildytus durpinio substrato (pH 6,2–6,5) ir su jais įkasti į žemę. Taip pasodintus svogūnėlius bus patogiau ir lengviau iškasti.

Tinka įvairiuose želdynuose

Daivos teigimu, krokus patartina auginti įvairiuose daugiamečių augalų gėlynuose: didesniais ir netaisyklingos formos guotais, alpinariumuose, saulėtose atšlaitėse, po lapuočiais medžiais ir krūmais. Krokai sodinami ten, kur greičiau nutirpsta sniegas, nes jie jau gali sužydėti, kai labiau šešėliuotas vietas dar dengia sniegas. Į vazonus ar indus pasodinti ir pražydinti gumbasvogūniai žiemą arba pavasarį papuoš balkoną, namo terasą.

Anksti pavasarį žydinčias svogūnines gėles galima sodinti vejose ir žydinčiose pievelėse. Vejoje jos pasisėja savaime, skruzdėlės išnešioja sėkleles. Jeigu tinka sąlygos, po kelerių metų sužysta visas plotas. Žolė tose vietose pirmą kartą nupjaunama gegužės pabaigoje, kai krokų lapai beveik visai pagelsta.

Pasak gėlininkės, vejoje per daugybę metų geriau prisitaiko laukinės krokų rūšys. Nors veislės itin puošnios, tačiau reikalauja kruopštesnės priežiūros.

krokai, geles

Auksažiedžiai krokai ‘Orange Monarch’.

 

2022.04.18

Daivos Gradauskienės nuotraukos

Susijusios temos – skaitykite: krokai; gėlynas; populiarios gėlės;