Ashburn +6,8 °C Dangus giedras
Penktadienis, 29 Kov 2024
Ashburn +6,8 °C Dangus giedras
Penktadienis, 29 Kov 2024

Tenerifėje – lietuvių mamų bendruomenė

2014/02/28

Rita Šemelytė

Saulėje įkaitęs smėlis, šilta jūra, basakojai vaikai, laimingos mamos – tai ne vien atostogų savaitės vaizdelis. Per vaiko priežiūros atostogas lietuvišką žiemą į saulėtą klimatą stengiasi iškeisti vis daugiau lietuvių moterų. Tenerifėje, jaukiame Puerto de Santjago miestelyje, su savo mažyliais žiemojančios mamos – tarsi viena bendrija: ir pačios bičiuliaujasi, ir vaikai susidraugavę.

Šeimos taryba išleido Asta Blažinskienė jau seniai svajojo apie žiemojimą šiltuosiuose kraštuose, tačiau nesiryždavo priimti tokio sprendimo dėl šeimos. Sąžinė neleido palikti paauglės dukros Urtės. „Praėjusiais metais viskas susiklostė palankiai. Septyniolikmetė Urtė pati nusprendė, kad po Naujųjų metų važiuos į Prancūziją pagal moksleivių mainų programą. O mano vyro darbas toks, kad jis daug laiko praleidžia kelionėse, tad aš vis tiek viena būnu namuose ištisas savaites. Todėl ėmiau planuoti šią žiemą praleisti Tenerifėje“, – pasakoja Asta. Prieš Naujuosius metus visa Astos šeima į Tenerifę atvažiavo kartu – mažieji Juozapas ir Jonė, vyresnioji dukra Urtė ir vyras Darius. Pasisvečiavę kelias savaites, vyras su dukra grįžo į Lietuvą, o Asta su dviem mažiukais liko saloje. „Dukra apsigalvojo ir į Prancūziją neišvažiavo, nes nori gerais pažymiais baigti mokyklą, kitais metais laukia stojamieji. O man keisti savo planus jau buvo per vėlu, be to, šeimos taryba nubalsavo, kad šią žiemą praleisiu Kanaruose“, – sako A. Blažinskienė.

vaikasMamoms Tenerifėje lengviau Jauniausiai A. Blažinskienės dukrelei Jonei kovo 1-ąją sukanka vieni metukai. Vyresniam sūnui Juozapui – ketveri. Kaip sekasi vienai mamai susitvarkyti su dviem mažais vaikais? „Man tikrai lengviau negu Lietuvoje žiemą. Kol juos šiltai aprengi, kol išvedi pasivaikščioti, o dar tie nuolatiniai peršalimai, ligos... Sūnus lanko darželį, bet jei pradeda kosėti, sloguoti, turi likti namuose. Čia viskas daug paprasčiau – vienas lengvas drabužėlis ir laksto vaikas visą dieną jūros pakrantėje“, – įspūdžiais dalijasi Asta.

Ji tikina, kad saloje gyventi dar nenusibodo. Sūnus, kalbėdamas per „Skype‘ą“ su sese, užsiminė, kad norėtų nulipdyti senį besmegenį, bet greitai jį pamiršo ir visą dieną žaidė prie vandenyno. Ispanijos saloje lengviau pagaminti ir skanų maistą, nes daug šviežių daržovių, vaisių, žuvies. Puerto de Santjagas, kuriame gyvena Asta su vaikais, yra vakarinėje salos pakrantėje. Čia švelnesnis klimatas, mažiau debesų, daugiau saulės. Greta esančios Los Gigantes uolos apsaugo nuo stiprių vėjų. Vis dėlto pasitaiko, kad vieną kitą dieną per mėnesį lyja. Šiais metais pakilo ir labai stipri vėtra, išvartė palmes, sugriovė lauko kavines. „Buvo liūdna, kai dvi dienas negalėjome išeiti į lauką, tada supratome, kaip mus išlepino geras oras“, – juokiasi Asta.

Įprasta girdėti lietuvių kalbą Netoliese gyvena ne viena lietuvių šeima su vaikais. Mamos tarpusavyje bendrauja, susidraugavo ir vaikai. Viena kitai padeda, pasaugo vaikus, kol apsiperka parduotuvėje. „Su trimis šeimomis bendrauju nuolat, jos gyvena kaimynystėje. Dar su dviem susitinkame dažnai. Jei nesimatome kelias dienas, vaikai pasiilgsta savo draugų. Dar dvi tris šeimas susitinku paplūdimyje ar parduotuvėje, pasikalbame. Dažniausiai mamos atostogauja su mažais vaikais, o tėčiai dirba Lietuvoje. Bet Tenerifėje pažįstu šeimą, kurios ir mama, ir tėtis pasiėmė vaikų priežiūros atostogas ir abu augina du pametinukus“, – pasakoja lietuvė. Asta jau įprato aplink girdėti lietuvių kalbą – parduotuvėje, kavinėje, paplūdimyje. Kai kurie atvažiuoja paatostogauti kelias savaites, kai kurie pasilieka ir visai žiemai. Yra ir dirbančių lietuvių, turinčių nedidelius verslus, ypač nekilnojamojo turto srities. Asta su dėkingumu prisimena nuoširdžiai bendraujančią lietuvių porą Martyną ir Urtę, kurie padėjo išsinuomoti apartamentus ir nuolat domisi, kaip sekasi, ar viskas gerai, rūpinasi laisvalaikio pramogomis. Deja, apie kitus lietuvius ji to negali pasakyti. „Kai anksčiau girdėdavau neigiamų atsiliepimų apie mūsų emigrantus Didžiojoje Britanijoje ar Norvegijoje, negalėjau tuo patikėti, bet dabar įsitikinau, kad tai tiesa. Jei man kyla kokių nors klausimų, geriau į tautiečius nesikreipti – stengsis ne padėti, o išspausti kuo daugiau eurų. Jei nežinau, kaip nuvažiuoti į kitą miestą, nepasakys, kad važiuok autobusu už 4 eurus, bet siūlys savo paslaugas ir bandys išpešti iš manęs 15 eurų. Dabar jau žinau, kad pagalbos turiu prašyti ne saviškių, o ispanų“, – apgailestauja Asta.

Kainos kaip Lietuvoje Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad žiemą praleisti Kanarų saloje yra didelė prabanga ir tik pasiturintys žmonės gali taip elgtis. Tačiau suskaičiavus visas šaltojo sezono išlaidas Lietuvoje paaiškėtų, kad pasimėgauti šilta Tenerifės saule gali sau leisti ne tik turtingieji. „Jei tektų nuomotis butą Lietuvoje ir dar mokėti didelius žiemos mokesčius, išlaidos būtų panašios kaip Tenerifės saloje“, – tvirtina ir Asta. Ji sako, kad dviejų miegamųjų apartamentus 20–60 butų name su bend­ru baseinu galima išsinuomoti mėnesiui už 500 eurų be jokių papildomų mokesčių. „Jei norisi ramybės, galima išsinuomoti pigesnius apartamentus toliau nuo pakrantės, kalnuose, kur baseinu tektų dalytis tik su keliais kaimynais. Tačiau parduotuvės ir jūra toli, tektų nuomotis automobilį. Aš norėjau gyventi arčiau centro, kur daug žmonių, arti parduotuvės. Man reikia bendravimo, nenorėjau užsidaryti viloje su vaikais“, – tvirtina Asta.

Vaikai sveiki ir užsigrūdinę Atvažiavęs į Tenerifę pirmomis savaitėmis sūnus labai kosėjo, kaip Asta sako, išsivalė visus plaučius. Paskui kosulys praėjo ir daugiau nesikartojo – pamirštos visos lietuviškos žiemos slogos. „Jei mūsų mamų bendrijoje vienas vaikas suserga, visos puolame padėti. Nors čia netrūksta medicinos įstaigų – valstybinių ir privačių, lengvai išgydome vaikus ir pačios. Darome labai paprastai – leidžiame vaikui pabėgioti basomis ant saulės įkaitinto juodojo smėlio ir pakvėpuoti druskos prisigėrusio vandenyno oro. Vaikas greitai pasveiksta“, – tikina mama. Astos manymu, lietuviškos žiemos naudingos tada, kai lauke galima pramogauti, žaisti sniegu. Bet kai labai šalta ar drėgna, vaikai beveik visą laiką praleidžia namuose, todėl nesigrūdina ir nelieka jokių šio sezono privalumų. Be to, sūnus iš darželio parsineša įvairių ligų. O Tenerifėje vaikai labai užsigrūdino – šeima dažnai eina pasivaikščioti į kalnus, kasdien maudosi vandenyne ir baseine, kur vanduo po pietų įšyla maždaug iki 20 laipsnių. Lietuviams tokios temperatūros vanduo atrodo šiltas kaip Baltijos jūroje. Ispanai nesimaudo, nes jiems per šalta, tik deginasi prie baseino. Asta priprato ir prie juodojo Tenerifės smėlio. Kai nuvažiavo į baltojo smėlio, atvežto iš Sacharos ir labai vertinamo vietinių, paplūdimius, Astai jie jau atrodė keistai.

Dukrelė išmoko vaikščioti Asta planavo Tenerifėje praleisti du mėnesius, bet prasitęsė žiemos atostogas dar mėnesiui. Jai tikrai nenusibodo. Pas ją atvažiuoja pasisvečiuoti draugų, lankėsi ir tėvai, kuriems pasidarė ramiau, kai įsitikino, kad dukra su anūkais gyvena saugiai, smagiai. „Pasiilgstu tik šeimos. Jei vyras ir vyresnioji dukra galėtų gyventi kartu, būčiau labai laiminga“, – tikina Asta. Atvykusi į Tenerifę prieš Naujuosius, Asta 10 mėnesių dukrelę atsivežė ant rankų. Dabar ji jau išmoko vaikščioti – pirmuosius žingsnius žengė Tenerifėje. „Visus svarbius šeimos įvykius filmuoju, siunčiu tėčiui ir seneliams“, – sako mama. Asta Blažinskienė ketina kitais metais vėl praleisti žiemą Puerto de Santjage. Vietos keisti nenorėtų, nes jai labai patiko tylus, nekomercinis miestelis, kuriame daugiau vietinės kultūros, o ne turistų. Puerto de Santjagas įsikūręs ant vandenyno kranto prie įspūdingo grožio uolų, tolumoje matyti Teidės ugnikalnis. Asta jau nusipirko ispanų kalbos žodyną, kad išmoktų susikalbėti su vietiniais, nors ir dabar parduotuvėje pagrindinius žodžius taria ispaniškai. Lietuvei kirba mintis, kaip organizuoti savo darbą, kad kasmet kelis žiemos mėnesius galėtų praleisti šiltame krašte. „Esu personalo valdymo specialistė, ugdančioji vadovė. Kol kas dar neturiu konkrečios vizijos, kaip galėčiau dirbti nuotoliniu būdu, bet jau pradedu apie tai galvoti“, – tvirtina A. Blažinskienė.

seimininke Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis
2024/03/29

Valstybės abejingumo girnos traiško pieno ūkius

Pernai Lietuvos pieno ūkis atsidūrė ant prarajos krašto ir bet kurią akimirką gali į ją nugarmėti, nes pieno supirkimo kainos kaip mažėjo, taip ir toliau mažėja. Tokia lemtis gali ištikti ir visą Lietuvos žemės ūkį, jei valstybė jo n...
2024/03/29

Devyni politikai VRK pateikė būtiną rinkėjų parašų skaičių, trims nepavyko

Devyni politikai Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pristatė privalomą rinkėjų parašų skaičių, norint dalyvauti prezidento rinkimuose.
2024/03/28

Įdomūs faktai apie augalų veislių selekcijos procesą

Augalų selekcija – mokslas, reikalaujantis kūrybiškumo, žinių, ir, žinoma, laiko. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) mokslininkams uždavėme keletą klausimų apie augalų selekcijos procesą.
2024/03/28

Pasiūlė įsigyti saulės modulius – gautus pinigus pralošė

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose bus pradėta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje marijampolietis kaltinamas dėl apgaule įgyto didelės vertės svetimo turto.
2024/03/28

Pajamos mažėjo, tačiau VMU išlaiko optimizmą

Nepaisant Lietuvos ekonomikos lėtėjimo, pramonės traukimosi, VĮ Valstybinių miškų urėdija (VMU) sugebėjo pasiekti prognozes viršijusius veiklos rezultatus. Neaudituotais duomenimis, pajamos už 2023 m. siekia 288,6 mln. Eur, grynasis ...
2024/03/28

Kur slepiasi ūkininko genas

„Atostogos – šventas dalykas“, – „Ūkininko patarėjui“ tikino Plungės r. Babrungo sen. Truikių kaime gyvenantis ūkininkas Virginijus Brezgys. Jis su žmona Marija valdo 180 ha žemės, augina šimtinę a...
2024/03/28

Nutarta: atsiskaitant grynaisiais bus apvalinamos bendros mokėtinos sumos

Seimas priėmė Atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumų apvalinimo įstatymą ir lydimųjų teisės aktų pakeitimus, kurie nuo 2025 m. gegužės 1 d. įpareigos atsiskaitant už prekes ar paslaugas grynaisiais pinigais apvalinti bendrą mokėtiną sumą.
2024/03/28

Į ką atkreipti dėmesį perkant kiaušinius, kad Velykinis margutis būtų ne tik stiprus, bet ir saugus vartoti?

Šv. Velykų pagrindinis akcentas - kiaušiniai, kurie yra neatsiejama šios šventės dalis. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai primena svarbiausią informaciją, kuri padės išsirinkti labi...
2024/03/28

Pakeistos susietosios paramos už ūkinius gyvūnus taisyklės

Žemės ūkio ministro įsakymu pakeistos 2023–2027 m. susietosios pajamų paramos už mėsinius galvijus, avis ir ožkas administravimo taisyklės.