Tėvų žemėje įsikūrė visa ūkininkaujančių agronomų dinastija

Radviliškio rajone įsikūrusi ir ūkininkaujanti didelė agronomo Vytauto Krikščiūno šeima ypatinga – trys jo vaikai taip pat tapo agronomais, du jau savarankiškai ūkininkauja, o jauniausias, dar kremtantis agronomijos mokslus, taip pat ketina grįžti į savo tėvų žemę. ,,Esame Krikščiūnų agronomų dinastija, gal ir anūkai tęs ūkininkų tradicijas“, – optimistiškai nusiteikęs V. Krikščiūnas. 

Liaudiškių kaime – trijų ūkių centras 

Vienas geriausių ir perspektyviausių Radviliškio rajono ūkininkų, kuris už pažangų ūkininkavimą yra pelnęs daug apdovanojimų, agronomas Vytautas Krikščiūnas vienas iš pirmųjų rajone įregistravo savo valdas: 1989 metais jis gavo antruoju numeriu pažymėtą ūkio registracijos dokumentą. Vyras neslepia džiugesio, kad trys jo vaikai  pasirinko agronomijos studijas ir nutarė dirbti žemę. Vyresnieji Giedrė ir Laurynas jau baigė mokslus, įkūrė savo ūkius, o būsimasis agronomas jaunėlis Gabrielius studijuoja ketvirtame kurse.

Liaudiškių kaime, kur gyveno ūkininko V. Krikščiūno  tėvas, iki pat šiol išlikęs didelis sodas. Jame jau užaugo ir Vytauto sodinti vaismedžiai, obelys nokina gausų  derlių. Šalia sodo poilsiui yra iškastas didelis tvenkinys. Didžiulėje sodyboje  išsaugota ir rekonstruota senoji troba, kurioje užaugo Vytautas, išlikusi senoji tėvo kalvė, pirtis. Po dideliais medžiais jau atkurtoje Lietuvoje buvo pastatytas erdvus  gyvenamasis namas, kuriame užaugo trys Vytauto vaikai: dukra Giedrė ir du sūnūs – Laurynas ir Gabrielius. Gana sudėtingai susiklostė šeimos padėtis, todėl Vytautui teko  vienam užauginti ir į mokslus išleisti tris savo vaikus. Jau seniai į amžinybę iškeliavo vaikų motina.

Savo ūkį turi įregistravęs ne tik V. Krikščiūnas, kuris deklaruoja 1 834 ha. Atskiras valdas turi ir du ūkininko vaikai: Giedrė deklaruoja 220 ha dirbamosios žemės, o Laurynas – 95 ha. Trijų ūkių dirbamosios žemės plotai yra dideli – 2 149 ha, augina grūdines kultūras, rapsus, ankštines kultūras. Giedrė būdama 18 metų įkūrė ūkį. Ji  studijavo dieniniame skyriuje ir kartu suspėjo auginti dukrytę Kamilę.

Netoli išpuoselėtos didelės sodybos prasideda kita teritorija – trijų ūkių gamybinė bazė: pastatytas dviaukštis administracinis pastatas, kurio pirmajame aukšte įrengta  moderni laboratorija grūdų kokybei nustatyti, yra kabinetai specialistams, trys ūkiai turi du elevatorius, grūdams saugoti yra penki bokštai, o ūkiniame pastate veikia šiaudų granulių cechas, netoli gamybai sukrautos didelės šiaudų ritinių kaugės. Už  ūkinio pastato nemaža teritorija skirta gražuolių danielių aptvarui. Ten anksčiau laikė pusšimtį šernų. Kur baigiasi sodybos teritorija, netoli didelio tvenkinio, ganykloje ganosi keletas hailendų veislės mėsinių galvijų, kuriuos ūkininkai laiko landšaftui papuošti ir akims pradžiuginti. Galvijais rūpinasi Laurynas.

Kiekvienas atlieka savo pareigas

Trijų ūkių pagrindinis vairininkas yra tėvas, kuris ne tik savo dideliu ūkiu rūpinasi, gamina šiaudų granules, bet yra puikus patarėjas ir konsultantas dviem jauniesiems ūkininkams – Giedrei ir Laurynui. Kiekvienas žino, kokios yra jo pareigos. Giedrė  atsakinga už grūdų priėmimą, ji dirba laboratorijoje, kurioje nustatoma grūdų kokybė, taip pat tvarko žemės deklaravimo dokumentus, skaičiuoja sunaudoto kuro kiekį, vairuotojams skaičiuoja atlyginimus, rūpinasi transporto apskaita. Laurynas yra ūkininkaujantis verslininkas. Jis turi įkūręs įmonę ,,Lauryno Krikščiūno individualioji įmonė ,,Ekokuras“. Turi 8 krovinines mašinas, teikia krovinių gabenimo paslaugas, užsakovų pageidavimu veža įvairius birius produktus, medieną, trąšas. Taip pat  Laurynas vadovauja šiaudų granulių gamybos cechui, rūpinasi pagamintos produkcijos realizacija užsienyje bei rinkos paieškomis, be to, yra atsakingas už laukų priežiūrą ir augalų apsaugą. Ketvirtame kurse agronomiją studijuojantis jaunėlis Gabrielius per vasaros atostogas padeda dirbti tėvo ūkyje. Jis irgi būsimasis ūkininkas.

Trijų ūkių valdos didelės, dirba 25 darbuotojai, ūkiai turi daug modernios technikos, 8 našius traktorius, 5 kombainus. V. Krikščiūnas džiaugiasi, kad kolektyvas yra draugiškas, visi dirba sutartinai, bet labiausiai padėkos žodžių verta visų trijų ūkių buhalterė Elena Januševičienė, kuri kruopščiai ir atsakingai tvarko finansus, stropiai skaičiuoja pajamas bei išlaidas.

Laisvalaikio pomėgiai

Kad darbas geriau sektųsi, reikia tikro atokvėpio, azarto ir adrenalino, taip kalbėjo daugelio konkursų laureatas, vienas geriausių Radviliškio r. ūkininkų V. Krikščiūnas. Jis turėjo nuosavą nedidelį lengvą lėktuvą, kurį pats keletą metų pats pilotavo. Kartu su juo į skrydžius pakildavo ir Laurynas, kuris taip pat turėjo piloto licenciją. Tą  lėktuvą jau pardavė. Dabar didžiausias ūkininko Vytauto pomėgis yra medžioklė. Kai  prasideda sezonas, po darbų jis vienas patraukia į miškus ir ten per naktis sėdi medžiotojo bokštelyje, laukia laimikio. Ir dažnai pavyksta sumedžioti tą laimikį. Be to, V. Krikščiūnas yra aistringas motociklų sportininkas. Dabar Vytautas ir jo abu sūnūs susidomėjo motociklų ir automobilių sportu. Vytautas tarptautiniame JAWA motociklų festivalyje vykusiose lenktynėse pelnė pirmąją vietą. Be to, jis kolekcionuoja senus motociklus ir senus automobilius. Pats vertingiausias yra tėvo turėtas senas JAWA motociklas. Laurynas ir Gabrielius dalyvauja  BMW žiedinėse lenktynėse, yra pelnę įvairių prizų.

Už poros kilometrų nuo ūkio centro Giedrė su šeima įsigijusi sodybą į darbą atvažiuoja irgi motociklu. Ji sakė, kad motociklu jai patiko važinėtis dar kai mokėsi mokykloje. ,,Mus tėvas veždavosi į laukus, mokė valdyti techniką, skiepijo meilę žemei, gal todėl visi trys vaikai pasekėme jo pavyzdžiu. Tėvas mums yra darbštumo pavyzdys“, – sakė dviejų dukryčių mama Giedrė.

Aldona SIREIKIENĖ

ŪP korespondentė