Trečiosios kartos šiltinimo sistemos nauda

Europos Sąjunga (ES), siekdama daryti teigiamą poveikį pasaulio energijos rinkai, užsibrėžė tikslą iki 2020 m. visoje ES 20 proc. sumažinti suvartojamos energijos kiekį ir užtikrinti, kad 20 proc. energijos gamybos sudarys atsinaujinantys energijos šaltiniai. Pokyčiai turės daug įtakos visoms ES šalims, taip pat ir Lietuvai. Paryžiuje 2015 m. gruodžio mėnesį parengtas ir pasirašytas tarptautinis susitarimas įpareigojo 196 pasaulio valstybes apriboti klimato kaitą skatinančių dujų, išmetamų į atmosferą, kiekį.

Energinis pastatų naudingumas
Pagal statybos techninį reglamentą STR 2.01.09:2012 „Pastatų energinis naudingumas. Energinio naudingumo sertifikavimas“ mažai energijos naudojančiais pastatais laikomi pastatai, atitinkantys B, A ir A+ energinio naudingumo klases. Projektuojant A, A+ ir A++ energinio naudingumo klasės pastatus, turi būti įvertinta šių pastato rodiklių atitiktis pastato atitvarų skaičiuojamųjų savitų šilumos nuostolių, skaičiuojamųjų energijos sąnaudų pastatui šildyti, pastato sandarumo bei mechaninės vėdinimo sistemos su rekuperacija techninių rodiklių reikalavimams. Taigi akivaizdu, kad, siekiant ekonomiškai eksploatuoti pastatus, neužtenka vien pasikliauti didele atitvarų šilumine varža, būtina garantuoti jų sandarumą, kurį užtikrinti padeda šiltinimas poliuretano putomis.
Pirmoji Lietuvoje purškiamas poliuterano putas pradėjo gaminti UAB „Totochemical“, ji į Lietuvos rinką įžengė 2009 m. Įmonės tikslas – patenkinti kintančius klientų poreikius, kuriuos diktuoja dinamiškas ir šiuolaikinis pasaulis. Pažangios, šiuolaikiškos ir energiją taupančios technologijos leidžia užtikrinti švarią, saugią aplinką, tausoti gamtą. Siekdama užtikrinti aukščiausią produkto kokybę, įmonė glaudžiai bendradarbiauja su Rygos technikos universiteto Chemijos fakulteto profesoriais ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto Termoizoliacijos mokslo instituto mokslininkais, kurie padeda greičiau siekti produktų gamybos progreso.
UAB „Totochemical“ gamina TOGO purškiamąsias poliuretano putas. TOGO putos – tai poliuretano putos, išgaunamos naudojant specialią sertifikuotą įrangą. TOGO putos – tai sandarus, vienalytis, besiūlis termoizoliacinis sluoksnis. Ši vadinamoji trečiosios kartos šiltinimo technologija naudojama uždarosioms ir atvirosioms pastatų konstrukcijoms šiltinti.

Ekonomiškas šiltinimas
Poliuretano putos yra vienintelė medžiaga, kuri 100 proc. užsandarina oro patekimo ertmes pastatuose.
Moksliniais tyrimais nustatyta, kad per nesandarias vietas prie langų, elektros jungiklių ir kištukinių lizdų, kampų prie stogo ir stogo perdangos, taip pat sienų ir pamatų perdangos namas praranda iki 30–40 proc. šilumos. Kitos izoliacinės medžiagos neužtikrina sandarumo, išlieka siūlių tarp šiltinamų plokščių ar demblių, sunku prieiti prie konstrukcinių jungčių ir kampų. Tačiau poliuretano putos gali sudaryti vientisą sandarų sluoksnį – nelieka jokių siūlių, jungčių, priglunda ir apgaubia visas ertmes ir išsikišusias vietas, taip panaikinama nesandarumo problema.
Sienos, apšiltintos įvairių rūšių vata, turi būti ypač kruopščiai apsaugotos nuo drėgmės patekimo iš vidaus. Ir nedideli garo izoliacinės plėvelės plyšimai, atsirandantys įrengiant elektros jungiklius ar kištukinius lizdus, gręžiant į sienas varžtus kabinamoms spintelėms, ar tiesiog sienų su grindimis arba lubomis sandūros yra vieta, pro kurią drėgmė pasiekia šiltinamąją medžiagą. Pluoštinė izoliacija prikaupia drėgmės iš patalpų, o paskui, ją išgarindama, suslūgsta. Ne vienas naujakurys gali „pasigirti“, kad po poros metų nuo įkurtuvių pro namo kištukinius lizdus ėmė skverbtis šaltas lauko oras. Tačiau uždarųjų porų poliuretano putos neįgeria drėgmės ir neslūgsta, nekeičia savo tūrio, nesudaro šalčio tiltelių. Taip užtikrinamas šilumos išsaugojimas (ir mažesnės sąskaitos už šildymą).
Remontą namuose žmonės linkę daryti kas 7–12 metų. Tačiau šiltinimas (net ir prastas) remonto išvengia… Nereikia stebėtis, pakeisti šiltinamąjį sluoksnį yra sudėtinga, todėl daugelis pasirenka mokėti už patiriamus šilumos nuostolius ir nieko nedaryti. Svarbu suprasti, kad nors pradinės šiltinimo putomis išlaidos yra didesnės, vėliau jos atsiperka mažomis sąskaitomis už šildymą ir ramybe dėl papildomų išlaidų renovacijai ar remontui nebuvimo.
Uždarųjų porų poliuretano putos yra beveik dvigubai šiltesnės (λ ꞊ 0,020–0,023 W/mK) nei tradicinės termoizoliacinės medžiagos. Tai padeda šiltinant patalpas, kai svarbu išsaugoti naudingąjį plotą, pavyzdžiui, viršutinių aukštų butų lubas ar mažo ploto patalpas. Unikalu ir tai, kad naudojant uždarųjų porų poliuretano putas reikia mažiau hidroizoliacijos. Nelygūs paviršiai taip pat ne problema.

TOGO putų pranašumai
Sandarumas. TOGO putos prilimpa prie visų šiltinimo pastatų bei konstrukcijų paviršių ir, išsiplėtusios iki 150 kartų, užpildo visas angas, kiaurymes, plyšelius, oro tarpus ir nesandarias vietas. Gaunama vientisa, sandari medžiaga. Taip pūtimo būdu apšiltinamos įvairios paskirties statomų ir renovuojamų pastatų konstrukcijos.
Didelė šiluminė varža, šilumos ir garso izoliacija. TOGO putos pasižymi didžiausia iš visų žinomų izoterminių medžiagų šilumine varža (0,022–0,038 W/mK). Kuo geresnė izoliuojamos medžiagos šiluminė varža, tuo efektyvesnė medžiagos garso izoliacija. Taigi TOGO putas galima naudoti ne tik šiltinti, bet ir garso izoliacijai įrengti.
Ilgaamžiškumas. TOGO pu­tos yra polimeras, pasižymintis ypatingomis ilgaamžiškumo ypatybėmis. Polimero produktai nepūva, nepelija, negaruoja, nesideformuoja, nekeičia savo savybių.
Konstrukcijų sutvirtinimas. Uždarųjų porų putos yra didesnio tankio (30 kg/m²) kietos putos, sutvirtinančios ir surišančios šiltinamas konstrukcijas. Tai net keliolika kartų pailgina konstrukcijų naudojimo laiką.
Greitas šiltinimo būdas. TOGO putomis galima apšiltinti sunkiai pasiekiamus, nelygius, drėgnus, korozijos pažeistus paviršius, užpildyti įvairių storių, nelygių paviršių oro tarpus tarp sienų, lubų ir grindų. Šia medžiaga per valandą galima apšiltinti daugiau kaip 150 kv. m paviršiaus arba daugiau kaip 50 kv. m oro tarpų. To padaryti neįmanoma šiltinant kitomis, ne trečiosios kartos, medžiagomis.
Trečiosios kartos šiltinimo technologija. Tai efektyvus šilumos taupymo sprendimas. Sandari trečiosios kartos šiltinimo technologija naudojama įvairiose sferose: objektuose (individualūs namai, viešieji pastatai, verslo centrai), buitinėje ir pramoninėje technikoje (šaldytuvai, šildytuvai), autotransporte, maisto ir chemijos pramonėje, vamzdynų izoliacijai ir t. t. Naudojant šią technologiją pasiekiamas maksimalus šiltinimo efektyvumas, izoliacinės medžiagos sluoksnis nebūna „storas“. Kitų (nepoliuretaninių) termoizoliacinių medžiagų tokiai pačiai šiluminei varžai gauti reikėtų kelis kartus daugiau, tačiau toks sandarumo rezultatas, kaip šiltinant TOGO putomis, vis tiek nebūtų pasiektas. Siekiant efektyviai apšiltinti A energinio naudingumo klasės namus, rekomenduojama sienas ir grindis apšiltinti 10 cm, o lubas ar stogą – 15 cm TOGO putų sluoksniu.
Efektyvumas. Kainos ir ilgaamžiškumo santykis nulemia, kad ilgainiui poliuretano putos tampa pigesne alternatyva.
Pastato šiltinimas reikšminga ir neatsiejama statybos darbų dalis, tačiau šiandien, kai rinka pilna įvairių pasiūlymų, pasirinkti tinkamai yra labai sudėtinga. „Totochemical“ padeda rasti geriausią įmanomą sprendimą. Įmonėje dirbantys profesionalai konsultuoja, suteikdami išsamią informaciją, pateikia reikalingus dokumentus ir, žinoma, be priekaištų atlieka šiltinimo darbus.

Moderni termoizoliacinė medžiaga
Poliuretano putos turi daug privalumų, palyginti su kitomis tradicinėmis medžiagomis.
Medžiaga turi mažiausią šiluminį laidumą. Poliuretano putų, palyginti su kitomis izoliacinėmis medžiagomis (pavyzdžiui, mineraline vata), šilumos laidumo koeficientas – 0,022–0,038 W/mK. Tai šilčiausia šiltinimo medžiaga rinkoje.
Puikus sukibimas. Poliuretano putų sukibimo koeficientas yra didelis, tai pagreitina apšiltinimo procesą, o medžiaga laikosi ant bet kokio paviršiaus: plytų, betono, medžio, tinko, stiklo, dažų, čerpių, ruberoido vertikalių ir horizontalių paviršių ir net lubų.
Termoizoliacinė medžiaga yra lengva. Poliuretano putos yra lengvos ir mažo tankio, jos neapsunkina paviršių, nedidina apkrovos namo sienoms ir pamatams. Tai ypač svarbu šiltinant stogą.
Besiūlė šiltinimo technologija. Besiūlė izoliacija užtikrina sandarumą. Purškimo technologija nepalieka spragų, įtrūkių, ertmių.
Patikimumas ir ilgaamžiškumas. Naudojimo laikas siekia daugiau nei 30 metų. Visą šį laikotarpį termoizoliacinė medžiaga nepraranda savo unikalių savybių. Šiltinimo sluoksnis nesitraukia, nepelija.

UAB „Totochemical“ informacija