Ūkio puošmena ir verslas – danieliai

Margavos kaime (Marijampolės sav.) savo ūkį kuriantis Tomas Budreika pasuko netradiciniu keliu. Jis neaugina galvijų, javų ar rapsų, o savo sodyboje įkurdino gražuolius danielius. Dabar tai ne tik sodybos puošmena, bet ir jaunojo ūkininko verslas.

Malonumas akims
Ne vienus metus sukęsis automobilių versle, marijampolietis nutarė pamėginti sėkmę visiškai kitoje srityje. Savo senelių sodyboje Margavos kaime ėmė auginti danielius. Vaikinas tikina, kad nuo mažens jam patiko gamta, įvairūs gyvūnai, labai mėgdavo lankytis zoologijos sode, žiūrėjo televizijos laidas apie gyvūnijos pasaulį.
„Mano tėvai užaugę kaime. Tad visos vasaros bėgdavo pas močiutę Margavos kaime. Kai sugalvojau iš Marijampolės kraustytis gyventi į užmiestį, svarsčiau, kokius gyvūnus norėčiau savo ūkyje laikyti, iš karto atmečiau mintį apie karves ar kiaules. Mano kriterijai buvo kiti – laikomi gyvūnai visų pirma turėjo teikti malonumą akims. Taip gimė mintis užsiveisti danielių“, – pasakojo apie savo pomėgio ir verslo ištakas Tomas.
Kai kas, anot Tomo, augina tauriuosius ar dėmėtuosius elnius, o jis pasirinko danielius ir ėmė ieškoti, kur galėtų jų įsigyti.
Pirmiausia įniko internete skaityti skelbimus, kas parduoda danielius, sužinojo, kad paklausesni ir žmonėms labiau patinka šviesesnio kailio gyvūnėliai. Kai jau su prekeiviais pavyko suderėti dėl keleto danielių, vaikinas ėmėsi aptvaro tvėrimo darbų. Tomas nesitikėjo, kad teritoriją aptverti nebus taip paprasta ir investicijos į tai sieks kur kas daugiau nei danielių banda. Už hektaro aptvėrimą tai atlikusiai firmai teko pakloti nemenką sumą, o rezultatas ne itin džiugino, mat stigo kokybės.
„Atvežti į aptvarą danieliai tuoj parodė aptvaro silpnąsias vietas, mat pirmiausia apžiūrėjo, pro kur galėtų iš jo pasprukti. O tam pakanka mažiausio plyšelio tvoros šone ar apačioje“, – dalijosi patyrimais vaikinas.

Kaimenė sparčiai didėja
Pirmosios keturios patelės į Tomo ūkį atkeliavo 2016 metų sausio 31-ąją. Iš karto buvo suderėta ir dėl gražuolio patino, kuris į Margavos kaimą buvo atgabentas tų pačių metų gegužės mėnesį. Danielius vaikinas pirko iš Rietavo ir Šilalės, kur jie atvežami iš Vokietijos ir parduodami Lietuvoje. Tomas džiaugiasi, kad jo danielių kaimenė per pastaruosius porą metų sparčiai didėja. Jau tais pačiais metais, kai pradėjo juos auginti, sulaukė dviejų jauniklių patelių, o praėjusiais metais atvesti keturi patinukai ir trys patelės. Šiuo metu aptvertame vieno hektaro plote Tomas augina 17 danielių. Tačiau teritoriją ketina plėsti ir aptvėręs dar porą hektarų planuoja auginti dar apie 30 danielių.
„Iš pradžių, kai buvo 7 danieliai, atrodė, jog mažai, bet kai nusipirkau dar 5 pateles ir kai praėjusią vasarą atsirado 7 jaunikliai, o šiais metais vėl turėtų būti kokie 6–8 mažyliai, supratau, kad kaimenė gana greitai plečiasi ir teks vis sparčiau pačiam suktis šiame versle“, – šypsodamasis konstatavo akivaizdų faktą vaikinas.

Didelio uždarbio nesitiki
Pasak T. Budreikos, auginti danielius nėra labai sudėtinga. Pašarui jie nėra labai reiklūs. Jaunasis ūkio šeimininkas juos šeria runkeliais, avižomis, šienu. Kadangi pats dar neturi jokios technikos, o ūkio teritorija tik keli hektarai, tad pašarais apsirūpina daugiausia iš kaimyninių ūkininkų. Sudėtingiausia, anot augintojo, kai reikia danielius sugauti, jei reikia juos parduoti ar paskiepyti, o vakcinuoti privalu kasmet. Tomas dabar meistrauja specialią gaudyklę, kai ji bus, sugauti eikliuosius gyvūnėlius turėtų tapti paprasčiau ir greičiau.
„Dabar į Latviją iškeliaus pora danielių, tad teks kviestis specialistą, kuris turi šautuvą, užtaisomą migdomaisiais. Tik taip bus galima juos pakrauti į transportą. Žinoma, ši paslauga gana brangiai kainuoja, bet kitos išeities kol kas nėra“, – dalijosi sava patirtimi Tomas.
Tomas pripažįsta, kad didelės rinkos su šiais gyvūnėliais nėra ko tikėtis, uždarbio didelio taip pat, juolab kai pašonėje yra verslioji Lenkija, mušanti kainas. Tačiau perspektyvas savo versle jis visgi mato neblogas. Veislinis danielių patinėlis Tomui kainavo apie 1000 eurų, tačiau jų kaina siekia ir iki 1,5 tūkst. eurų, sukergtos patelės kainuoja vidutiniškai nuo 300 iki 500 eurų, o mažyliai apie 200–300 eurų. Anot vaikino, ne vien dėl grožio ar veisimo šie gyvūnėliai jo ūkyje auginami.
„Pradėdamas šį verslą domėjausi ir sužinojau, kad yra poreikis delikatesinei, sveikai danielių mėsai. Tad, manau, iš to mano versliuko išsirutulios veikla, su­si­jusi su mėsa arba veisimu. Be to, medžiotojai vertina patinus dėl jų ragų, tai gali būti puikus trofėjus. Maniškis patinas turėtų palikti gerų palikuonių, mat jo paties ragai labai įspūdingi, dažnai tai paveldima. Kaip bus toliau su šiuo mano verslu, sunku prognozuoti. Tikiuosi geriausio, o kaip bus, pamatysim“, – sako Tomas.
Tomas yra sukūręs ir internetinę svetainę, pavadinęs ją „Margavos slėnis Elnynas“, kur kiekvienas gali pasidžiaugti šio vaikino gyvūnais ir plačiau sužinoti apie danielių auginimą.

Milda JONKIENĖ
ŪP korespondentė