Unikalus gėlynas pavėsyje

 Vaizdingame gamtos kampelyje, Sudervės miestelyje (Vilniaus r.) išpuoselėtoje sodyboje smalsu praverti gėlių kolekcininkės Eglės Railienės namų vartus, kur takas veda į jos rankomis sukurtą dekoratyvinių augalų karaliją. Čia gausu įvairiausių gėlių rūšių bei veislių. Gėlių mylėtoja savo kolekciją kasmet papildo naujais augalais, o įgijusi vis didesnės patirties teigia, kad ir pavėsyje galima sukurti originalų gėlyną.

Per daugiau kaip du dešimtmečius išbandytos ir augintos įvairios augalų grupės, pradedant alpinariumo augalais, žiemojančiais kaktusais, viendienėmis, vilkdalgiais ir baigiant vandens,

`Journey’s end`

pavėsio augalais, bijūnais. Kolekcininkė prisipažįsta, kad šiuo metu daugiausia dėmesio skiria keletui jai įdomiausių augalų grupių.

 

Pirmą vietą, ko gero, skirtų savo mėgstamiausiems pavėsio augalams. Didžiausia garbė tenka pavėsio karalienei melsvei. Melsves galima pamatyti sukomponuotas aplinkoje su kitais pavėsį mėgstančiais augalais.

Railų sodyboje yra nedidelis parkelis, kuriame auga dalis Eglės kolekcijos melsvių. Šiuos augalus mulčiuoja nupjauta veja, pūva nukritę lapai. Taip ilgainiui susiformavo natūrali miško paklotė. Kilo mintis, kad reikia sukurti natūralų pomiškio vaizdą. Augintoja pasakojo, kad įkurdino pavasarį žydinčių ir mėgstančių pavėsį augalų. Iš daugiamečių augalų pavėsyje nepakeičiami šie: melsvė (Hosta), epimedis (Epimedium), papartis (Dryopteris), rodžersija (Rodgersia), širdžialapė tiarėlė (Tiarella cordifolia), žiemė (Vinca), japoninė viksva (Carex morrowii), hakonė (Hakonechloa), dantytoji gaurė (Ligularia dentata) ir Pševalskio gaurė (L. Przewalskii), astrancija (Astrantia), vingiris (Thalictrum), juodžolė (Actaea), pėdlapis (Podophyllum), rasakila (Alchemilla).

`White Feather`

 

 

Visą straipsnį skaitykite žurnale „Rasos“ nr. 18

`October sky`