Vagys sodybas išžvalgo skraidančiais robotais

Gintaras Zoluba, virš ūkinio pastato pamatęs skraidantį robotą, iš netikėtumo aiktelėjo ir žmonai į jį parodė ranka.

Virš savo kiemo pamatę skraidantį robotą su vaizdo kameromis neapsirikite manydami, kad tai galbūt vaikų žaidimai. Geriau pasidairykite aplinkui, ieškodami atokiau stovinčio automobilio su nepažįstamais vyrais. Nedelsdami susirūpinkite savo turto apsauga. Kaip rodo Rokiškio krašto ūkininkų karti patirtis, išmaniaisiais telefonais valdomus dronus su vaizdo kameromis virš ūkininkų sodybų nukreipia nusikaltėliai, tokiu būdu išžvalgantys teritoriją, o po kurio laiko atvykstantys tų sodybų plėšti.

Kieme skraidė robotas
Verksnionių kaime, Kamajų seniūnijoje, gyvenantis ūkininkas Gintaras Zoluba, vieną dieną su žmona grįžęs namo ir išlipęs iš automobilio, kieme išgirdo kažką zirziant. Pasidairęs jis pakėlė akis į viršų ir iš netikėtumo šūktelėjo, ištiesta ranka rodydamas žmonai: „Va, geras! Čia gi dabar kas?!“
Virš ūkinio pastato, pakilęs maždaug per metrą nuo stogo, skraidė robotas dronas (angl. drone – tranas, zvimbimas). Lyg pastūmėtas ištiestos vyro rankos, robotas staiga pakilo, išskrido iš Zolubų kiemo ir dingo. Pasistebėję Zolubai paskui ir pamiršo keistą roboto vizitą jų kieme. Deja, maždaug po dviejų savaičių jį teko prisiminti.
Gegužės 12-ąją iš ryto atsikėlusių Zolubų laukė nemaloni staigmena – atviros garažo durys, šalia numesta nukirpta pakabinama spyna ir metalui kirpti skirtos žirklės ant pievelės prie garažo kampo.
Įėjęs į garažą ūkininkas pamatė, kad iš jo dingo daug vertingų daiktų: dvi „Husqvarna“ krūmapjovės ir nešiojamoji žoliapjovė, „Mercury“ valties variklis, „DeWalt“ įrankių rinkinys, „Fiskars“ mačetė, motociklininko šalmas, virvių. Prarastą turtą G. Zoluba įvertino maždaug 3,5 tūkst. Eur, nors sako nė neįsivaizduojąs, kiek iš tiesų visa tai kainuotų dabar perkant.

Skraidantys robotai gali būti valdomi išmaniaisiais telefonais ir kitais išmaniaisiais prietaisais. Jie turi dvi kameras: vieną priekyje, leidžiančią kontroliuoti robotą, antrą iš apačios, leidžiančią matyti tai, virš ko jis skrenda.

Šuo voljere neapsaugojo
G. Zoluba dabar supranta, kad robotą su vaizdo kamera jo kieme skraidino vagys, tyrinėdami pastatus, jų durų spynas, pabėgimo kelius.
Zolubų sodyba neaptverta tvora. Didelis agresyvus vilkšunis – uždarytas voljere. Jo lojimas vagystės naktį kietai įmigusių šeimininkų nepažadino. Rudeniop Gintaras planavo įsirengti sodybos pastatų apsaugos sistemą su signalizacija, bet vagys buvo greitesni. Ūkininkas džiaugiasi, kad buvo bent apdraudęs savo turtą, tad dabar gali tikėtis dalies nuostolių kompensacijos.
Vagys Zolubų sodyboje veikė itin įžūliai – tiesiog po gyvenamojo namo langais. Jau po vagystės kalbėdamasis su kaimynais Gintaras išsiaiškino, kad tą dieną, kai jo kieme skraidė robotas, netoliese ant kalno stovėjo sidabrinės spalvos ketvirtos klasės „VW Golf“ automobilis, jo numeryje buvo skaičiai „402“. Tą patį automobilį kaime kaimynai pastebėjo ir vagystės naktį, tik automobilių tąkart buvo du – vienas stovėjo ant sankryžos, o kitas trumpam buvo privažiavęs prie Zolubų sodybos: čia sutrinksėjus uždaromoms durims automobiliai išsivažinėję priešingomis kryptimis – vienas į Kamajų, o kitas į Kalvių pusę.

Vagys veikė labai įžūliai – tiesiog po namo langais: metalui kirpti skirtomis žirklėmis nukirpo pakabinamą spyną nuo garažo durų ir pasišalino.

Pamanė, kad žvalgosi aplinkosaugininkai
Sriubiškių kaime, Pandėlio seniūnijoje, gyvenančio ūkininko Virginijaus Putkos kieme robotas dronas pasirodė apie balandžio 25–27 dieną. Skraidantį virš galvų jį pastebėjo ūkininko žmona ir kaimynė. Šeimininko namie tuo metu nebuvo. Sužinojęs apie jo kieme skraidžiusį droną, V. Putka pirmiausia pagalvojo, kad tokiu būdu jo ūkį žvalgo aplinkosaugininkai. Nuvykęs išsiaiškinti į rajono agentūrą išgirdo, kad ši institucija tokia žvalgyba neužsiimanti ir brangių skraidinamų robotų nė neturinti.
Po kurio laiko V. Putką pasiekė žinios iš Kamajų seniūnijos. Sužinojęs, kad droną naudoja vagys, V. Putka apie įvykį pranešė nuvykęs į policijos komisariatą.
Kol kas šio ūkininko ūkyje nekviestų „svečių“ nebūta. Jiems čia ir sunkoka įsisukti: tvora aptvertoje sodyboje įtaisyta daug vaizdo kamerų, įrengta apsaugos sistema su garso signalizacija, o po kiemą laisvai laksto Sibiro laikos, anot šeimininko, „vardo neklausiančios, imančios iš karto“.

Ūkininkui grįžus namo, dronas skraidė pakilęs per metrą nuo ūkinio pastato stogo.

Vyrai naktimis budi
Kalvių kaime gyvenantis ūkininkas Jonas Venslovas, išgirdęs apie vagystę Verksnionyse, jau po dienos ėmė veikti. Pakvietė kelis kolegas ūkininkus ir Kamajų, Panemunėlio apylinkės tyrėją Ramūną Traškiną pasitarti.
Ūkininkams, naktimis nutarusiems budėti, saugant savo kaimus nuo vagių, pareigūnas patarė kreiptis į Rokiškio policijos komisariato viršininką, šie taip ir padarė. Komisariato viršininkas pritarė ūkininkų idėjai ir liepė sudaryti budėtojų sąrašą bei jį pateikti komisariatui. Ūkininkai ir policijos pareigūnai Kamajų seniūnijoje pradėjo budėti kasnakt.
Praėjusį penktadienį į pasitarimą susirinko jau nebe keli, o 30 vyrų iš Kalvių ir Verksnionių kaimų, tarp jų buvo ne vien ūkininkai. Jie sudarė birželio mėnesio naktinių budėjimų grafiką. „Nėra gyventojo, daugiau ar mažiau nenukentėjusio nuo vagių“, – tokį kaimynų aktyvumą paaiškina J. Venslovas.
Kaimo keliukais naktimis važinėjantys Kalvių ir Verksnionių vyrai žvalgosi. Pastebėję nematytą automobilį, užsirašo jo markę ir valstybinį numerį, duomenis perduoda policijai.
Naktį iš praėjusio sekmadienio į pirmadienį budėjęs kalviškis, privažiavęs prie nežinomo asmens automobilio, jame sėdėjusius du jaunus vyrus tuo išgąsdino. „Jie tuoj įjungė atbulinę eigą, paspaudė „gazą“ ir nudulkėjo“, – apie neseną įvykį pasakoja J. Venslovas.
Dar gegužės naktį Nevieriuose budėję policijos pareigūnai sustabdė įtarimų sukėlusį automobilį, patikrino juo važiavusių jaunų vyrų dokumentus. Biržiečiai, paklausti, kur tokiu vėlyvu laiku važinėja, atsakė: „Pas mergas.“

Ūkininką Joną Venslovą vagystė Verksnionių kaime paskatino prisiminti primirštus „Saugios kaimynystės“ principus: jis subūrė 30 kaimų vyrų, ir dabar jie pasikeisdami budi kas naktį.

Pasak J. Venslovo, Verksnionyse tuo metu, kai įvykdyta vagystė, spėjama matytas sidabrinis „golfas“ vėliau buvo pastebėtas ir kitame Rokiškio r. kaime, tik jau su kitais valstybiniais numeriais. Beje, pareigūnams patikrinus „golfo“ numerį su skaičiais „402“ paaiškėjo, kad tuo numeriu Kaune yra įregistruotas visai kitos markės automobilis. Vadinasi, Rokiškio r. važinėjantis sidabrinis „golfas“ greičiausiai užsideda vogtus ar padirbtus numerius ir juos keičia.
„Policija labai geranoriškai mums padeda, jų ekipažai važinėja kone kasnakt. O mes budime kiekvieną naktį. Pasimokėme iš savo klaidos. Užpernai, susibūrę į „Saugios kaimynystės“ komandą, budėdavome naktimis, bet paskui, vagystėms aprimus, nurimome ir mes. Ir padarėme klaidą. Ta mūsų klaida ir pasinaudojo – stipriai apvogė ūkininką Zolubą. Dabar nebenurimsim!“ – patikina J. Venslovas.

Autorės nuotraukos

Daiva SKIRKEVIČIENĖ
„ŪP“ korespondentė

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.