Valstybė kooperatyvus kaip nori mėto ir vėto

Valstybė lyg ir skatina kooperaciją, tačiau susikooperavusių ūkininkų entuziazmą slopina baudomis ir biurokratiniais barjerais. Vėzdas valdininkų rankose – nelogiški įstatymai. Tuo šį rudenį įsitikino Jurbarko grūdų augintojų kooperatyvas „Aruodai“, atsidūręs Valstybinės mokesčių inspekcijos sudarytame rizikingo verslo įmonių sąraše.

Kooperatyvo verslas – nepatikimas
Bene penkiolika metų grūdų augintojų kooperatyvui „Aruodai“ vadovaujantis ūkininkas Egidijus Giedraitis šiemet sužinojo, ką reiškia turėti rizikingą verslą. Ta rizika, pasak Egidijaus, atsirado tarsi iš niekur.
„Pernai kooperatyvas už 340 tūkst. Lt įsigijo grūdų džiovyklą. Suma nemaža ir pridėtinės vertės mokesčio valstybė „Aruodams“ grąžino nemažai. Tiksliai nežinau, bet spėju, kad būtent dėl to kooperatyvas tapo riziką valstybei keliančia įmone. Dėl to dabar mūsų finansininkė kiekvieną mėnesį Mokesčių inspekcijai turi teikti ne tik PVM deklaracijas, bet ir sąskaitų registrą“, – „Ūkininko patarėjui“ sakė E. Giedraitis.
Rugpjūtį jis gavo kvietimą apsilankyti Tauragės valstybinėje mokesčių inspekcijoje – pasirodo, atostogauti išėjusi Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos darbuotoja nepristatė Mokesčių inspekcijai tų sąskaitų registro, nes tą mėnesį kooperatyvas nieko nepirko ir nieko nepardavė.
„Maniau, nuvažiuosiu ir viską išsiaiškinsiu, nors pikta buvo, kad dėl tokio nieko reikia važiuoti daugiau nei pusšimtį kilometrų, sugaišti pusdienį brangaus laiko. Mokesčių inspekcijoje sėdinti graži mergaitė manęs klausė, ar noriu kalbėtis su viršininke. Sakau, kam aš tą viršininkę trukdysiu, juk ir taip viskas aišku. Mergaitė šypsosi ir jau rašo Administracinių teisės pažeidimų protokolą, teisinasi, kad negali nebausti. Ir sumokėjau 7 Eur baudą“, – prisiminė E. Giedraitis, neslepiantis, kad laikas ir kelionė į Tauragę jam kainavo kur kas daugiau nei 7 eurus. Ir tai buvo didesnė bausmė už paskirtą baudą.
Kooperatyvo nemalonumai tuo nesibaigė – atvirkščiai, tik prasidėjo. Rudenį „Aruodų“ vadovus pasiekė žinia, kad kooperatyvas, pažeisdamas įstatymus, 2011–2013 metais nemokėjo nekilnojamojo turto mokesčių. Pasirodo, kad kooperatyvo narių užaugintų grūdų pardavimas tuo laikotarpiu net nebuvo laikomas žemės ūkio veikla.
Tauragės apskrities valstybinė mokesčių inspekcija žemės ūkio kooperatyvui „Aruodai“ priskaičiavo sumokėti 360 Eur nekilnojamojo turto mokesčių. „Jei būtume žinoję, tuos grūdus būtume pardavę ne kooperatyvo, o ūkininkų vardu – rašę sąskaitas tiesiogiai kooperatyvo nariams, juolab kad kooperatyvas už savo narių užaugintų grūdų pardavimą negavo nė cento pajamų“, – „Ūkininko patarėjui“ tvirtino visuomeniniais pagrindais kooperatyvui vadovaujantis ūkininkas.

Savivaldybė ūkininkų nepagailėjo
Vos galą su galu suduriančiam ūkininkų kooperatyvui papildomi mokesčiai – nemaža problema. Kooperatyvo valdyba nusprendė prašyti Jurbarko savivaldybės, į kurios biudžetą šie mokesčiai pateks, lengvatos. Tačiau paaiškėjo, kad ir savivaldybė ūkininkų kooperaciją remia tik žodžiais.
Nors Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas taryboje, Jurbarko rajono ūkininkų sąjungos pirmininko pavaduotojas Donatas Jackis ir siūlė visiškai atleisti kooperatyvą nuo Tauragės apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos priskaičiuoto nekilnojamojo turto mokesčio, nuspręsta kooperatyvui suteikti tik 50 proc. lengvatą.
„Kaip ir Valstybinės mokesčių inspekcijos sprendimas įtraukti kooperatyvą į rizikingo verslo sąrašus, taip ir savivaldybės pozicija rodo požiūrį į kooperaciją. Pavieniui dirbantys ūkininkai niekada jokio nekilnojamojo turto mokesčio nemokėjo, todėl niekaip negaliu suprasti, kodėl toks mokestis taikomas kooperatyvams? O kad grūdų pardavimas nebuvo laikomas žemės ūkio veikla – visiška nesąmonė“, – mano E. Giedraitis.

Sėkmė ateis dar negreitai
Valstybinės mokesčių inspekcijos „dovanėlė“, – gal dar net ir ne paskutinė, gerokai apsunkins kooperatyvo gyvenimą, tikriausiai perniek nueis ir „Aruodų“ narių pastangos išgyventi šiuos metus be nuostolių.
Nors šiemet, pasak E. Giedraičio, grūdų derlius ir buvo rekordinis, o visos kooperatyvo turimos grūdų talpyklos ir dabar dar sklidinos kaip akis, finansiškai metai nebuvo labai turtingi.
„Kaip ir seniau, už savo narių grūdų pardavimą kooperatyvas mokesčio neima, gyvename iš to, ką surenkame už paslaugas – parduodami trąšas, beicuodami sėklą, džiovindami grūdus. Bet šiemet grūdai buvo sausi, džiovinti beveik nereikėjo, lėšų surinkome nedaug. Pelno nesitikime gauti, juolab kad naujos grūdų džiovyklos amortizaciniai atskaitymai dideli“, – pernelyg nesidžiaugia E. Giedraitis.
Jurbarko r. savivaldybės tarybai svarstant, ar teikti nekilnojamojo turto mokesčio lengvatą žemės ūkio kooperatyvui „Aruodai“, politikai klausė Jurbarko rajono ūkininkų sąjungos pirmininko pavaduotojo D. Jackio, kokią jis mato kooperatyvų ateitį. Jaunas ūkininkas įsitikinęs, kad kooperacijos proveržis įvyks ne vėliau kaip po penkerių metų.
Tačiau didžiulę lietuviškos kooperacijos patirtį sukaupęs E. Giedraitis linkęs manyti, kad kooperatyvams sėkmės laikmetis ateis dar labai negreitai. „Praėjo jau 25 metai po kolūkių panaikinimo, o daugeliui ūkininkų ir dabar atrodo, kad kooperatyvas tas pats kaip kolūkis. Nežinau, gal turi išmirti senoji ūkininkų karta, kad požiūris pasikeistų. Lietuvoje, kaip niekur kitur, žmonės nepasitiki vieni kitais ir tai yra bene didžiausia bėda“, – mano be atlyginimo jau kelinti metai „Aruodams“ vadovaujantis ūkininkas.
Prie to nepasitikėjimo skatinimo, pasak E. Giedraičio, akivaizdžiai prisideda ir valstybė, kaip tik norinti vėtanti ir mėtanti kooperatyvus. Kol taip bus, jokia parama nepadės kooperacijai plėstis, juolab kad per 15 metų, pasak ūkininko, iš valstybės pusės nebuvo nė vieno tikro, kooperacijos proveržį galinčio paskatinti postūmio.

Daiva BARTKIENĖ
„ŪP“ korespondentė

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.