Vilnius – pienininkystės Meka

Justinas ADOMAITIS
„ŪP“ korespondentas

Per šimtą metų Lietuvai pirmą kartą teko garbė rengti pasaulinį pienininkystės kongresą. Garbė rengti pasaulinį pienininkystės kongresą – svarbiausią kasmet vis kitoje šalyje vykstantį pieno sektoriaus renginį – 2015 m. atiteko Lietuvai. Įvairių organizacijų atstovai ir ekspertai iš viso pasaulio svečiuosis mūsų šalyje, dalysis savo patirtimi ir įžvalgomis. Apie pasirengimo šiam svarbiam renginiui organizacinius reikalus, pasaulio ir Lietuvos pieno gamybos tendencijas su žemės ūkio viceministre Živile PINSKUVIENE kalbasi kongreso informacinio rėmėjo „Ūkininko patarėjo“ korespondentas Justinas ADOMAITIS.

– Kas organizuoja šį svarbiausią pieno sektoriui renginį?
– Pasaulinį pienininkystės kongresą kartu su Žemės ūkio ministerija rengia Tarptautinė pienininkystės federacija (angl. International Dairy Federation – IDF), kuri yra daugiau kaip prieš šimtą metų įkurta pasaulinė pieno sektoriaus organizacija, subūrusi visų sričių kompetentingiausius pienininkystės specialistus. Jos veikla apima visą pieno sektorių – nuo fermos iki stalo. IDF narės yra 57 pasaulio šalys, pagaminančios 86 proc. pasaulinės pieno produkcijos.

IMGP8396

 – Lietuva yra šios organizacijos narė jau nuo 2008 metų, Žemės ūkio rūmuose veikia Lietuvos pienininkystės nacionalinis komitetas. Kuo mūsų šaliai naudingas dalyvavimas federacijos veikloje?

– Pagrindiniai narystės privalumai yra dalyvavimas šios organizacijos veikloje, bendradarbiavimas su viso pasaulio specialistais, keitimasis informacija, galimybė atstovauti pienininkystės sektoriaus interesams tarptautiniu lygiu. Mūsų šaliai ypač svarbios ir naudingos konsultacijos moksliniais ir techniniais klausimais apie naujausius pieno tyrimų metodus.

– Kuo svarbus mūsų šaliai šis kongresas?
– Pasaulinis pienininkystės kongresas kasmet organizuojamas vis kitoje šalyje. Tai aukščiausio lygio pienininkystės atstovų ir žemės ūkio politikų susitikimas, kuriame dalyvauja apie 1500 atstovų iš 60–70 šalių. Šalis, kurioje vyks kongresas, patvirtinama net prieš ketverius metus. Šiemet renginys vyks Izraelyje, o Lietuvą Tarptautinės pienininkystės federacijos generalinė asamblėja patvirtino 2015 metų Pasaulinio pienininkystės kongreso organizatore.
Galimybė surengti šį kongresą, į kurį susirenka svarbiausi pasaulyje pienininkystės specia­listai ir sprendimų priėmėjai, yra labai svarbus Lietuvos pienininkystės ir apskritai žemės ūkio sektoriaus pripažinimo ženklas. Kartu tai ir suteikta puiki galimybė pristatyti Lietuvą bei jos žemės ūkio ir pieno sektorių, dalyvauti Lietuvos pienininkystės specialistams ir mokslininkams, kurie pasidalys savo pasiekimais.

– Praėjusių metų pabaigoje Žemės ūkio ministerijoje lankėsi Tarptautinės pienininkystės federacijos techninis direktorius Joerg Seifert. Kokia jo nuomonė apie Lietuvos galimybes surengti šį svarbų renginį?
– Šio susitikimo metu buvo aptarta preliminari kongreso darbotvarkė ir kiti organizaciniai aspektai. J. Seifert atkreipė dėmesį į tai, kad Lietuva yra strategiškai labai geroje vietoje ir turi puikų augimo potencialą. Mūsų šalis yra pirmoji Rytų Europos regiono šalis ir Europos Sąjungos naujokė, kuriai suteikta galimybė organizuoti tokį kongresą, nors pretendentų jį rengti tikrai netrūksta. J. Seifert neabejoja, kad renginys bus labai įdomus ir kitų žemės ūkio sektorių atstovams.

– Kaip Žemės ūkio ministerija prisidės prie renginio organizavimo?
– Tokio masto pasaulinio renginio organizavimas kartu yra ir didelė atsakomybė, todėl jam rengiamės iš anksto. Žemės ūkio ministro prof. Vigilijaus Juknos įsakymu yra sudaryta darbo grupė dėl kongreso rengimo. Didelis darbas organizuojant šį renginį tenka Lietuvos pienininkystės nacionaliniam komitetui, kuriame yra ir Žemės ūkio ministerijos atstovas.
Artėjant šiam renginiui, ministerija pakvies prisidėti ir Užsienio reikalų, Vidaus reikalų ministerijas, Vilniaus miesto savivaldybę ir kitas institucijas. Ne veltui juk sakoma – kartu mes galime daugiau.
Beje, šiemet Lietuvos delegacija vyks į Pasaulinį pienininkystės kongresą Tel Avive, kur ne tik domėsis konferencijose skaitomais pranešimais, bet ir susitiks su IDF vadovybe bei pristatys, kaip vyksta pasirengimas kongresui Lietuvoje.

– Į ką kongreso metu bus kreipiamas didžiausias dėmesys?
– Numatoma, kad šis renginys vyks Vilniuje, „Litexpo“ parodų centre, kuriame salės yra aprūpintos reikiama įranga, nes svarbiausia kongreso dalis yra jo metu vyksiančios konferencijos. Neabejotina, kad šio renginio sėkmė daugiausia priklausys nuo konferencijų temų ir pranešimų įdomumo bei aktualumo. Kadangi mūsų šalis yra tarp Rytų ir Vakarų, planuojame, kad tai turėtų atsispindėti ir kongreso pranešimuose. Stengsimės, kad kolegoms iš viso pasaulio renginyje būtų įdomu ir naudinga, kad jie galėtų pasikeisti idėjomis, patirtimi ir informacija, kaip pieno sektoriui vystytis nuolat susiduriant su naujais iššūkiais.
Kongresas nebus tik sausas keitimasis informacija – jo metu vyks ir socialiniai renginiai. Dalyviams suteiksime galimybę susipažinti su Lietuvos kultūra, nacionaliniais valgiais, žinoma, ir su mūsų šalyje gaminamais puikios kokybės pieno produktais. Kongreso dalyviai aplankys Lietuvos pieno gamybos ūkius ir pieno perdirbimo įmones. Neabejoju, kad daugelis svečių liks maloniai nustebinti.

– Praėję 2013 m. pieno sektoriui buvo išskirtiniai, ypač geri metai. Pieno vartojimas pasaulyje didėja, ne viena šalis ketina didinti pieno gamybą. Kokios tendencijos Lietuvoje?
– Lietuva pasaulinėje pieno rinkoje tikrai nėra balta dėmė. Nors mūsų šalis maža, tačiau pieno sektorius vaidina ypač svarbų vaidmenį – pieno gamyba pas mus sudaro apie penktadalį visos žemės ūkio gamybos. Šis sektorius yra orientuotas į eksportą – daugiau kaip pusė supirkto pieno, perdirbto į įvairius pieno produktus, yra išvežama iš Lietuvos. Lietuviškų prekės ženklų siunčiama žinia yra natūralumas, išskirtinis skonis ir visada aukšta kokybė. Statistika rodo, kad mūsų pieno produktai eksportuojami į daugiau kaip 60 šalių. Ne kiekviena šalis gali pasigirti tokiais rezultatais! Eksporto geografija yra tikrai plati, tačiau dauguma produkcijos išvežama į Europos Sąjungos šalis.
Kadangi populiarioji Rusijos rinka, nors ir pelninga, bet yra labai nestabili, mums būtina ieškoti naujų rinkų. Žemės ūkio ministerija tęsia pradėtus darbus dėl mėsos ir pieno produktų eksporto plėtros į Kiniją, JAV, Braziliją, Japoniją.

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.