Virš galvos kylantys česnakų bumbulai

Ne pirmus metus dramblinių česnakų derlių savo darže nuėmė Audronė Žeimantaitė-Kedienė iš Kupiškio rajono, Naivių kaimo. Tame krašte ji bene pirmoji pradėjo auginti šiuos žieminio česnako ir poro hibridus, sudominusius ir maloniai nustebinusius agronomijos profesijos atstovę.


Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

zieminiai cesnakai

Graži ir masyvi česnakų žiedų puokštė.

Auga neįtikėtinai greitai

drambliniai česnakai, žieminiai česnakai, gėlynas

Štai kokie gražūs dramblinių česnakų žiedynai!

„Ne kiekvienas gali valgyti įprastą žieminį, kiek aštroką česnaką, – pastebėjo A. Žeimantaitė-Kedienė. – O dramblinio česnako, kadangi jis yra česnako ir poro hibridas, skonis kiek švelnesnis, todėl jis ir populiarėja tarp Lietuvos augintojų. Mūsų gyvenvietėje ir apylinkėse to dar nesijaučia, bet buvo besidominčių žmonių, tad daviau po kelias skilteles pasisodinti.“

Prieš kelerius metus ir ji pradėjo nuo vienos skiltelės, o pastarąjį sezoną dramblinių česnakų užaugino 141 ropelę.

A. Žeimantaitės-Kedienės patirtimi, Lietuvoje geriau dramblinius česnakus sodinti kiek vėliau – spalį arba lapkritį. Pernai juos pasodino tik lapkričio pabaigoje. „Šie česnakai jautresni šalnoms nei įprasti, – perspėjo agronomė. – Sodinu sprindžio tarpais, panašiai kaip ir įprastus žieminius česnakus, nes jų visiškai pakankama, o 25 cm, kaip rekomenduojama, manau, būtų per daug.“

Sodinama kuo vėliau, kad nesudygtų. Pavasarį, jeigu daigai prasikala per anksti, augintoja pataria juos užberti durpėmis ar lapais. Pastarąjį sezoną jie pasirodė kiek vėliau, nekantraudama žemę prieš tai prakapstė ir įsitikino, kad viskas gerai, tik vėluoja – sudygo balandį.

„Išdygę drambliniai česnakai auga tiesiog dienomis, – atkreipė dėmesį kupiškėnė. – Daigeliams pasirodžius balandį, netoli augę įprasti žieminiai česnakai turėjo keturis lapelius. Po kelių savaičių dramblinių česnakų daigai jau buvo aukštesni už tradicinių žieminių česnakų daigus.“

Dramblinių česnakų lapai atrodo gana apgaulingai, juos nesunku supainioti su porų lapais, tik šių spalva labiau mėlyno atspalvio, o dramblinių česnakų lapai žali.

Delno dydžio ropelės

Roputė balta ir iš vidaus, ir iš išorės.

Dramblinius česnakus A. Žeimantaitė-Kedienė nukasė rugpjūčio 20 d. „Žemė buvo kietoka, sausoka, tad dalis „vaikučių“, įsitvirtinusių ant šaknelių, ir liko žemėje. Vaizdas panašus kaip auginant kardelius. Viena ropelė paprastai užaugina 2–5 česnakiukus. Kadangi jų luobelės kietos, sudaiginti kol kas nepavyko“, – patirtimi ir žiniomis dalijosi specialistė.

Dramblinio česnako ropelės, luobelės ir skiltelės yra baltos iš išorės ir vidaus, gražios ir sultingos. Jos dažnokai vos sutelpa į delną, sveria apie 150–250 g. „Nors kažkodėl dalis jų lieka visiškai nedidelės“, – neslėpė agronomė, kad dar likę ir neatsakytų klausimų apie šį augalą.

Kaip žinoti, kada rauti dramblinius česnakus? „Kai trys apatinės lapų poros nudžiūsta“, – labai konkrečiai paaiškino augintoja.

Faktorius, anot kupiškėnės, visai kitas negu raunant įprastus žieminius česnakus: „Juos kasame tada, kai žiedynkotis, kuris auga susisukęs lyg paršiuko uodegytė, išsitiesia. O dramblinio česnako žiedynkotis visada auga tiesus. Pernai bandžiau juos kirpti, bet nuo to didesnės ropelės neužaugo, tai nepasiteisino.“

Augins ir gėlyne

zieminiai cesnakai, darzas, gelynas

Ilgas žydėjimas – daržo puošmena.

Dramblinių česnakų žiedynų, džiuginančių rausvais bumbulais ir nevystančių kelis mėnesius, žavesys išskirtinis: rausva spalva gražiai nuspalvina visą daržą. Stambios, apvalios galvutės – aukštai iškeltos ant baltų, net kelių metrų aukščio žiedynkočių. Ne veltui augintoja nutarė šiuos dekoratyvius česnakus kitąmet auginti gėlyne, galbūt jie derėtų tarp smilgų.

Priemolis – tinkamiausia dirva drambliniams česnakams. Darže juos augintoja mulčiavo šviežiai nupjauta žole, pagrindine natūralia trąša, naudojama sodyboje. Tokia žolė padeda palaikyti drėgmę – tai itin aktualu nusistovėjus karštiems ir sausringiems orams.

 

Audronės Žeimantaitės-Kedienės nuotraukos

2022-09-19

Susijusios temos – skaitykite: drambliniai česnakai, žieminiai česnakai, gėlynas