Columbus +23,7 °C Dangus giedras
Penktadienis, 19 Bal 2024
Columbus +23,7 °C Dangus giedras
Penktadienis, 19 Bal 2024

Žemės drebėjimai lietuviams kelia daugiau baimės nei gaisrai

2015/01/21

Europos bendrovei „ERGO Insurance“ Baltijos šalyse atlikus gyventojų saugumo indekso tyrimą, paaiškėjo, kad lietuviai ypač jaudinasi dėl žemės drebėjimų ir kitų Lietuvai nebūdingų gamtos stichijų. Žiniasklaidoje vis labiau eskaluojamas klimato atšilimas ir su juo susiję pokyčiai verčia lietuvius susimąstyti, ar tikrai gyvename nepavojingoje klimato juostoje. Prie tokio požiūrio prisideda ir Lietuvoje vis dažnėjantys uraganai, kaip neseniai Lietuvos pajūrį nusiaubęs „Feliksas“.

Ar verta jaudintis dėl klimato atšilimo?

Europos bendrovė „ERGO Insurance“ Lietuvoje per 2014 m. užfiksavo daugiau nei 400 gamtos sukeltų žalų, už kurias išmokėta suma siekia daugiau nei 100 tūkst. eurų. Tačiau daugumą iš jų sukėlė audros, liūtys ir kitos mūsų šalies klimatui būdingos gamtos nelaimės.

„Įdomu tai, kad nors Lietuvoje žemės drebėjimai yra fiksuojami labai retai, o jų stiprumas, palyginti su kitomis šalimis, yra nepavojingas, net 63 proc. gyventojų jaučia šios stichijos keliamą grėsmę. Tačiau gaisrų, kurie gan dažnai pridaro nuostolių Lietuvoje, pavojų įžvelgia vos 27 proc. respondentų”, – teigia Audrius Pilčicas, Europos bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje žalų administravimo departamento direktorius.

Lietuvos geologijos tarnybos duomenimis, stipriausias Baltijos regione instrumentiškai užfiksuotas žemės drebėjimas buvo 2004 m. spalio 21 d. Kaliningrado srityje, kurio stiprumas buvo 5,2 balo, pagal Richterio skalę. Nors jo seisminės bangos buvo jaučiamos ir dalyje Lietuvos, žalos pastatams ar žmonėms jis nepadarė.

Tikrosios grėsmės – nuvertinamos

Pasak A. Pilčico, dauguma žmonių neprotingai nuvertina tokias grėsmes, kaip gaisras, galvodami, kad jie įsižiebia daugiausiai mediniuose pastatuose dėl neatsargaus elgesio.

„Gaisras gali kilti tiek mūriniame name, tiek daugiabutyje ir nebūtinai dėl neatsargiai numestos neužgesintos cigaretės. Pasitaiko atvejų, kai sprogsta šildymo sistemos, įsiliepsnoja elektros instaliacijos arba ugnis įsiplieskia dėl neužgesintos žvakės ar neišjungtos elektrinės viryklės“, – perspėja A. Pilčicas.

51 proc. apklausoje dalyvavusių žmonių teigė bijantys, kad jų namai ar kita nuosavybė gali nukentėti nuo viesulo arba uragano. Beveik pusė respondentų (49 proc.) prisipažino bijantys audros pasekmių, o 44 proc. – kad į jų namą ar kitą nuosavybę gali trenkti žaibas. Daugiausiai baimės dėl savo namų ir kitos nuosavybės lietuviams kelia potvyniai. Taip atsakė beveik 70 proc. apklaustųjų. Estijoje didžiausiu pavojumi laikomi žemės drebėjimai (84 proc.), o Latvijoje tikima, kad daugiausiai žalos gali pridaryti kruša (71 proc.).

Gyventojų saugumo indekso tyrimas buvo atliekamas siekiant operatyviau reaguoti į visuomenės pokyčius, išsiaiškinti, ką gyventojai mano apie savo saugumą, juos supančias rizikas ir taip ilgainiui tobulinti ERGO draudimo sprendimus pagal klientų poreikius bei lūkesčius.

Saugumo indekso tyrimą 2014 metais ERGO užsakymu atliko visuomenės nuomonės tyrimų centras SKDS. Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje internetu buvo apklausta po 1005 nuolatinius gyventojus nuo 18 iki 74 metų amžiaus.

1_0_1 3_5_0
Dalintis
2024/04/18

Naujosios Zelandijos „Fonterra“ traukiasi iš „Rokiškio sūrio“

Iš vienos didžiausių pieno perdirbimo įmonių „Rokiškio sūris“ traukiasi strateginė investuotoja, didžiausia pasaulyje pieno eksportuotoja – Naujosios Zelandijos kompanija „Fonterra“, turėjusi 10 proc. ak...
2024/04/18

Administracinė našta ūkininkams – kaip akmuo po kaklu

Europos Komisija (EK) baigė ūkininkų apklausą apie administracinę naštą, su kuria jie susiduria kasdieniame darbe. Už žemės ūkį atsakingas EK narys Januszas Wojciechowskis tikisi, kad, apžvelgus Europos Sąjungos (ES) ūkininkų problemas, bus...
2024/04/18

Penktadienį protestą rengiantis maitinimo verslas prašo grąžinti 9 proc. PVM lengvatą

Maitinimo sektoriaus atstovai penktadienį prie Vyriausybės rengia protesto akciją reikalaudami grąžinti iki šių metų galiojusį lengvatinį 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą. 
2024/04/18

Lietuvoje degalų kainos padidėjo, tačiau išlieka mažiausios tarp kaimynų

Praėjusią savaitę vidutinės degalų kainos Lietuvoje padidėjo: benzinas pabrango 0,4 proc., o dyzelinas – 0,2 procento. Benzinas brangsta jau ketvirtą savaitę, dyzelinas – trečią savaitę iš eilės. Tačiau mūsų šalyje degala...
2024/04/18

Skiriamos dotacijos privačių miškų kokybei gerinti

Miškų savininkams, norintiems pagerinti jiems priklausančių išretėjusių ir ekonomiškai menkaverčių medynų ar krūmynų kokybę, pertvarkant juos į produktyvius ir atsparius klimato kaitai medynus, bus skiriamos dotacijos. Aplinko...
2024/04/18

Bankų sektorius 2023 m.: mažino paskolų maržas, didino palūkanas už indėlius, dalį pelno pervedė gynybai

„Bankai buvo aktyvūs ir skatino buksuojančią ekonomiką, tačiau kartu nenuleisdami kokybės kartelės – vadinamųjų blogų paskolų lygis yra vienas mažiausių euro zonoje. Gyventojus kviečiame pasinaudoti pakilusių palūkanų normų aplinkos te...
2024/04/18

Nors dalyje Lietuvos taikomos lengvesnės AKM valdymo priemonės – virusas nesitraukia

Šiuo metu Lietuvoje afrikinio kaulių maro (AKM) virusas jau patvirtintas beveik 400 šernų, kai 2023 m. per visus metus atvejų skaičius siekė 600. Taigi laukinėje gamtoje virusas plinta augančia tendencija, todėl ūkininkai ir medžioto...
2024/04/18

Priminė pacientų teises ir atsakomybę už savo sveikatą

Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyriausybinių organizacijų, visuomenės narių dėmesį į pacientų teisių svarbą. Ligonių kasos primena pagrindines Europos Sąjungos pa...
2024/04/18

Seimas priėmė pataisas dėl laikinos laisvos valstybinės žemės nuomos

Seimas pritarė Žemės įstatymo pataisomis, leisdamas laisvą valstybinę žemę (ne tik kaime, bet ir miestuose) laikinai naudoti tik ūkininkams arba įmonėms, kurie naudojo ją iki 2023 metų pabaigos.