Žinoti patiems ir priminti kitiems

Afrikinio kiaulių maro (AKM) virusas klastingas kaip ir daugelis kitų. Plinta jis pačiais įvairiausiais keliais ir net paprasčiausio pasivaikščiojimo miške metu galima tapti šio užkrato platintoju. Virusą pernešti galima ant avalynės, drabužių, užterštų įrankių ar automobilių ratų. Maža to, jis dar ir labai atsparus aplinkos veiksniams – karščiui ir šalčiui. Natūraliai rūkytoje mėsoje virusas gali išsilaikyti iki 300 dienų, šerno gaišenoje – nuo 2 iki 6 mėn.

Pasak veterinarijos specialistų, AKM virusas gali plisti per užkrėstą šernieną ar kiaulieną, maisto atliekas, šernų ar kiaulių gaišenas, kraują ir kt.  Užkrato šaltiniu gali tapti nedezinfekuota mėginių pristatymui naudojama tara, o jeigu netinkamai transportuojami mėginiai, t. y. neapsaugomi nuo skysčio ištekėjimo, pavojus AKM išplisti išties labai didelis. Tad visi besilankantieji miškuose: tiek žmonės išėję tiesiog pasivaikščioti, miškininkai ir ypač medžiotojai nė trumpai neturėtų prarasti budrumo.
Todėl kiekvienas savo gerbiantis medžiotojas privalo pats niekada nepamiršti būtiniausių saugos reikalavimų ir nesidrovėti jų priminti savo kolegoms.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) primena, kad sumedžiotus šernus į jų dorojimo vietas reikia gabenti sandariose dėžėse, maišuose ar kitaip supakuotus, kad neištekėtų skysčiai.
Išdorojus šernus, jų dorojimo vietą, įrankius,  pirminio apdorojimo aikšteles ir teritoriją apie gyvūnų atliekų duobes išdezinfekuokite medžiagomis, veikiančiomis afrikinio ir klasikinio kiaulių maro sukėlėjus. Taip pat būtina atlikti taros, kurioje buvo gabenami mėginiai, avalynės ir kt. daiktų dezinfekciją, kurie turėjo kontaktą su galima užkrėstu šernu.
Šernų atliekas, išskyrus trofėjus, sudėkite į gyvūninių atliekų duobes. Duobę pripildžius 1,5 m iki žemės paviršiaus, ją reikia išvalyti arba užkasti. Valomos duobės turinys užkasamas ne mažesniame negu 2 m gylyje, aukštesnėse vietose, kurių neapsemia polaidžio ar lietaus vanduo.
Iš gyvūninių atliekų duobės išimti atliekas galite tik gavę VMVT teritorinio padalinio raštišką leidimą.
Medžiotojai, kurie patys pristato mėginius afrikinio kiaulių maro ir trichineliozės tyrimams, turi mėginius supakuoti taip, kad neužterštų aplinkos ar transporto priemonės virusu ir tinkamai užpildyti mėginius lydinčius dokumentus.
Išmestos galimai AKM virusu užkrėstos šernų mėsos ar jos gaminių atliekos, gali sukelti grėsmę tolesniam viruso plitimui.
Radę šerno gaišeną, jos jokiu būdu nelieskite, o nedelsiant praneškite VMVT visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40 403 arba kreipkitės į artimiausią VMVT teritorinį padalinį.

VMVT informacija
Domo Zuzevičiaus nuotrauka