Ir ūkininkai, ir kunigai virė žuvienę Šilutėje

Šeštadienį Šilutėje vyko jau 11-asis tarptautinis žuvienės virimo čempionatas. Į jį automobiliais, laivais ir net lėktuvais atvyko 55 komandos. Be mūsų šalies žuvienės meistrų, dėl nugalėtojų vardo varžėsi ir svečių iš Latvijos, Turkijos, Portugalijos, Rusijos. Gerai nusiteikę dalyvavo ir renginiu džiaugėsi Lietuvos ūkininkai, ypač tie, kurie jį pamatė pirmą kartą.

Įdomi Žuvienės respublika

Šis renginys – tikras žuvienės festivalis po atviru dangumi, pasižymintis savomis taisyklėmis ir nenusakoma pakylėta dvasia. Veiksmas vyksta tiek katilų alėjoje, tiek scenoje. Katilų alėjoje šiais metais vėl skambėjo samčių muzika, o scenoje linksmino Gintarė Karaliūnaitė, grupės „Kitava“, „Išjunk šviesą“, „Prieskonis“.

Verdamos žuvienės kvapai padėjo atitrūkti nuo prasidėjusios rudens melancholijos.

Šilutėje, vandenų krašte, kuriame ypatingą vertę šalia žmogaus turi tiek paukštis, tiek ir žuvis, visi yra laukiami kaip seni geri bičiuliai, su kuriais prie žuvienės puodo galima praleisti marias laiko.

Žuvienės virimo čempionatas pamario karšte tapo labai mėgstamas. Čia nėra savų ir svetimų, tai atskira vienadienė Žuvienės respublika su puodų ir šaukštų parlamentu, kuriame kalba, diskutuoja, ragauja ir vėl diskutuoja kiekvienas šios respublikos pilietis – nuo mažiausio iki didžiausio, nuo jauniausio iki vyriausio.

Komandos senbuvės ir naujokės ruošėsi kaip kokiam pasaulio vyrų krepšinio čempionatui. Šis renginys – puiki proga atvykėliams susipažinti ir su unikaliu pamario krašto bei ypatingos architektūros miestu. Šilutės Hugo Šojaus muziejaus direktorė Indrė Skablauskaitė patvirtino, kad lankytojų iš kitų miestų skaičius žuvienės virimo dieną muziejuje žymiai padidėja.

„Tinginiams ir niurzgliams tądien geriausia likti namie ir negadinti nuotaikos nei sau, nei kitiems, – teigė čempionato sumanytojas, organizatorius ir vyriausiasis šefas Marijus Budraitis. – Į žuvienės virimo čempionatą ateikite visą savo negatyvą palikę už šventės teritorijos. Kuo daugiau paragausite skirtingų ir įvairesnių žuvienių, tuo geresniais degustatoriais ir ekspertais galėsite jaustis, mintyse rašydami komandoms savo vertinimo balus.“
Ūkininkai džiūgavo

Lazdijų rajono Gegutės kaimo bendruomenės komandos „Ašaka“ narys ūkininkas Aivaras Pankevičius „Ūkininko patarėjo“ korespondentui sakė žuvienės virimo čempionate dalyvaujantis pirmą kartą. „Čia viskas labai šaunu, labai smagu, daugybė žmonių. Malonu dalyvauti, tikiuosi, kad atvyksime ir kitą kartą“, – teigė A. Pankevičius.

Aivaro ūkis nedidelis – tik dvylika hektarų, augina kviečius.

Pakruojo rajono Žeimelio žvejų klubo komandos „Beržtalis“ narys Aleksas Petrošaitis sakė irgi turintis grūdininkystės ūkį. Dirba 21 ha žemės, dėl grožio laiko ir penkias avis.

Taip pat pirmą kartą tokiame renginyje dalyvavusios Tauragės rajono Pilaitės bendruomenės moterų klubo „Raktas“ komandos organizatorė ūkininkė Vilija Jacikienė pasakojo: „Jau anksčiau penkis kartus buvome atvažiavusios pasižiūrėti šio renginio. Labai patiko, todėl nusprendėme dalyvauti. Mūsų komanda sudaryta iš solidesnio amžiaus moterų, atvažiavome savo lėšomis pasamdytu autobusu. Visos mūsų klubo moterys turi gyvulėlių ir nori pamatyti ką nors daugiau nei vien tik ūkinius darbus. Ir sūrių iš savo karvučių pieno pasidarėme, ir savo augintų daržovių atsivežėme, tik žuvį pirkome.“

Nugalėjo „Dzūkų jūros piratai“

Šiame renginyje atskirai buvo vertintos politinių partijų komandos. Pirmąją vietą iškovojo LR liberalų sąjūdžio Šilutės skyriaus komanda, antra buvo Lietuvos socialdemokratų darbo partijos Šilutės komanda, trečioji vieta atiteko Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų komandai „Žiburys“.

Tradicinės žuvienės rungtyje pirmąją vietą pelnė žuvininkystės įmonių asociacijos „Lampetra“ komanda. Antrąją vietą užėmė Šilutės profesinio mokymo centro komanda. Treti liko Pagėgių „Senosios Gėgės žvejai“.

Žuvies sriubos virimo rungtyje pirmąją vietą pelnė pamario krašto liuteronų komanda „Juoda avis“. Šios komandos nariai atvyko iš Klaipėdos, Palangos, Nidos, Kintų, Tauragės ir Šilutės. Gausios evangelikų liuteronų tikėjimo Mažosios Lietuvos regione bendruomenės kunigai gali kurti šeimas. Taigi dešimties narių komandoje buvo penki kunigai su žmonomis. Kunigas Mindaugas Žilinskis yra ir ūkininkas. Antroji vieta atiteko Latvijos Respublikos Saldaus miestelio komandai „Kuršiai“, trečioje vietoje liko AB „Šilutės baldai“ komanda.

Absoliučia žuvienės virimo čempionato nugalėtoja pripažinta komanda iš Lazdijų „Dzūkų jūros piratai“. Jos vadovui Ramūnui Zdanevičiui Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis ant piršto užmovė tradicinį čempiono žiedą.

Stasys BIELSKIS

ŪP korespondentas