Įtaisyti riebią skolą gali ir neprašyti pinigai

Gerai žinoma, kad pasiskolinus pinigų ir jų laiku negrąžinus paprastai užgriūna rimti nemalonumai. Tačiau ką daryti, jei tavo sąskaitą pasiekė pinigai, kurių pats neprašei, apie juos nieko nežinai, bet esi įtrauktas į skolininkų sąrašą? Panašioje situacijoje atsidūrė ūkininkas, kai jo sąskaitoje pernai su tiesioginėmis išmokomis atsirado Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) permoka, kurios jis iš karto nė nepastebėjo. Pasirodo, tokių „skolininkų“ buvo ne vienas. O negrąžinus skolos, jie gali sulaukti ir antstolių vizito.

Nesusipratimas įplieskė konfliktą
Praėjusių metų rudenį ūkininko (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) sąskaitą kaip ir kiek­vienais metais pasiekė tiesioginės išmokos. Kad prieš metus ūkininkas staiga praturtėjo 800 Eur, vyriškis sako nė nepastebėjęs, esą per darbus neturėjo kada suskaičiuoti kiek ir už ką jam priklausė ES ir nacionalinės paramos. Teisybės dėlei, ūkininkas prisipažino net tiksliai nežinąs kaip suskaičiuoti preliminarią išmokų sumą.
Vyriškis neslepia, kad ūkiui pritrūkus apyvartinių lėšų, tiesioginės išmokos ištirpo labai staigiai.

Prieš pat didžiuosius javapjūtės darbus vyriškis pasakoja sulaukęs NMA laiško, kuriame dėstoma, kad per klaidą jam sumokėta 800 Eur daugiau nei priklausė. „Manęs buvo paprašyta pinigus pervesti į jų sąskaitą, tačiau tada trūko apyvartinių lėšų ir jų pageidaujamos sumos neturėjau. Sutarėme, kad pinigus jie išskaičiuos iš šių metų tiesioginių išmokų. Toks susitarimas tenkino abi puses, tačiau nė mėnuo nepraėjo, ir mes gavome laišką iš antstolių, esą reikia sumokėti susikaupusią skolą“, – piktinosi vyriškis.
Ūkio šeimininką nustebino tai, kad šiemet Žemės ūkio ministerijai demonstruojant pavyzdinę toleranciją nuo sausros nukentėjusiems ūkininkams, jai pavaldi institucija nesismulkindama ir nepaisydama ankstesnių susitarimų antstoliams perduoda raštus įsiskolinimo išieškojimui vykdyti.
Tačiau NMA iškart suskubo gesinti konfliktą, kol pastarasis dar labiau neįsiplieskė. NMA Komunikacijos skyriaus viešųjų ryšių poskyrio vedėja Aistė Kanevičienė pateikė agentūros versiją: „Kaip ir buvo sutarta, paramos gavėjui apskaičiuota skola 2018 m. rugsėjį buvo išskaičiuota papildomos nacionalinės atsietos tiesioginės išmokos (už pateiktą į rinką pieną) mokėjimo metu. Jokių įsiskolinimų šiuo metu paramos gavėjas NMA neturi“, – tvirtino specialistė.
Be to, pasak jos, NMA paramos gavėjui nėra siuntusi jokio rašto dėl jo perdavimo antstoliui. Todėl A. Kanevičienė daro prielaidą, kad ūkininkas suklydo, galbūt jis gavo su šia NMA skola visai nesusijusį antstolio raštą ir tiesiog pagalvojo, kad NMA perdavė jį antstoliui dėl negrąžintos skolos.
Klaidų būta ir daugiau
NMA duomenimis, bendras 2017 m. žemės ūkio naudmenas deklaravusių asmenų skaičius viršija 128 tūkst. Tik kiek daugiau kaip 0,5 proc. atvejų nuo visų deklaravusiųjų dėl informacinės sistemos klaidos susidarė permokos. A. Kanevičienė atkreipia dėmesį, kad šiandieną nei vienas paramos gavėjas nėra perduotas antstoliams ir per juos neprašoma grąžinti jokių sumų.
„Permokos susidarė dėl informacinės sistemos klaidos, kuri vėliau, baigus paraiškų administravimą, buvo užfiksuota. Deja, nors NMA deda visas pastangas, kad sistemos sutrikimų būtų kuo mažiau, tokių techninių klaidų pasitaiko. Noriu pažymėti, kad visais atvejais įvykdyti mokėjimai yra pakartotinai patikrinami, o nustačius klaidingus išmokėjimus paramos gavėjai buvo nedelsiant informuoti prašant grąžinti lėšas. NMA didžiulį dėmesį skiria tam, kad išmokos kuo operatyviau pasiektų žemdirbių sąskaitas, kad iš šių lėšų jie galėtų greičiau atlikti reikalingus darbus, o pakartotinius sutikrinimus tenka vykdyti vėliau, jau pasibaigus mokėjimams. Todėl ir užtruko, kol buvo nustatyta sistemos klaida“, – beveik metus trukusius tikrinimus teisina A. Kanevičienė.
Žemės ūkio viceministrė Ausma Miškinienė, dalyvavusi Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) prezidiumo posėdyje, apgailestavo, kad kai dokumentus pradėjo tikrinti robotas, paraiškėjai pradėjo dažniau skųstis dėl pasipylusių klaidų. NMA komunikacijos specialistės pasiteiravus ar roboto patikrintas paraiškas papildomai tikrina ir žmogus, ji patikino, kad robotas vertina dokumentus pagal kitas NMA administruojamas priemones. Tačiau ir jo darbą, jei dokumente jis nustato neatitikimų, dėl kurių negali būti skirta parama, patikrina žmogus.
Visa informacija internete
Prieš kelias savaites LŪS prezidiumo posėdyje dalyvavęs marijampolietis Sigitas Jundulas neslėpė, kad permoką gavęs ūkininkas gali greitai tapti skolininku pats to nežinodamas, nes prieš pinigus į sąskaitas siųsdama NMA neatsiunčia informacijos, kiek yra pervedama pinigų ir už kokią paramos sritį. „Ūkininkai jokių skaičiavimų negauna elektroniniu paštu. Didelė problema kaimuose, nes senesniems žmonėms nesiunčiama informacija kiek, pavyzdžiui, sudaro pagrindinė išmoka, kiek mokama už žalinimą, laikomus gyvulius. Vyresnio amžiaus pareiškėjams, manau, apie tai reikėtų pranešti popieriniu laišku, nes ne visi moka naudotis kompiuteriais, tačiau finansus dėlioti rei-
kia“, – įsitikinęs S. Jundulas.
A. Kanevičienė aiškina, kad preliminarias išmokas galima apsiskaičiuoti naudojantis išmokų skaičiuokle NMA svetainėje. Pavyzdžiui, 2018 m. preliminarias tiesiogines išmokas galima susiskaičiuoti jau nuo pavasario.
Visą informaciją galima matyti informaciniame portale, prie kurio asmeniškai jungiasi pareiškėjai – čia galima matyti ir planuojamus mokėjimo laikotarpius, ir kada kokios lėšos užsakytos, ir kada pervestos.
Kad permoka nevirstų skola
Ką daryti, kai tave pasiekia pinigai, kai jų pats neprašei? Kaip NMA susigrąžina permokas? Anot A. Kanevičienės, NMA skolų susigrąžinimą vykdo Grąžintinų lėšų, susidariusių įgyvendinant ES žemės ūkio fondų priemones, administravimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. vasario 13 d. nutarimu „Dėl Grąžintinų lėšų, susidariusių įgyvendinant ES žemės ūkio fondų priemones, administravimo taisyklių pakeitimo“, nustatyta tvarka. Paramos gavėjas jam nepriklausančią sumą turi grąžinti per 60 kalendorinių dienų nuo NMA rašto dėl susidariusios skolos grąžinimo išsiuntimo dienos. Paprastai galima sutarti dėl skolos grąžinimo dalimis arba ją išskaičiuojant iš būsimų išmokų. Jei skola per šį terminą negrąžinama, pradedamos skaičiuoti palūkanos. Jei skolos asmuo negrąžina, nesikreipia į NMA dėl grąžinimo dalimis, o pati NMA neturi galimybės skolos išskaičiuoti iš būsimų išmokų, ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo skolininko informavimo apie susidariusią skolą, NMA turi kreiptis į teismą dėl skolos priteisimo. Tik tada, jei skola priteisiama, antstoliui perduodamas vykdyti skolos išieškojimas.

Monika KAZLAUSKAITĖ
ŪP korespondentė