Negailestinga gamta verčia žemdirbius ieškoti būdų apsisaugoti nuo rizikų

Trečius metus iš eilės gamta žemdirbiams negailestinga. Mokslininkų prognozės geresnių laikų bent jau artimiausiu metu nežada: dėl klimato atšilimo vis dažniau kartosis sausros, liūtys, kiti ekstremalūs reiškiniai. Pernai buvusi ir šiemet tvyranti sausra bei pavasario ankstyvosios šalnos smogė daugeliui žemės ūkio sektorių. Labiausiai nukentėjo augalininkystė, vaisių ir daržovių augintojai. Dėl gamtos iššūkių žemdirbiams tenka ieškoti sprendimų, kaip prisitaikyti prie naujų sąlygų, ką auginti, kokias augalų veisles pasirinkti, kaip pritaikyti technologijas sausiems ir karštiems orams ar ilgoms bei dažnoms liūtims.  

Labiausiai nukentėjo augalininkystės sektorius  

Pernai dėl sausros šalies augalininkystės sektorius patyrė apie 62 mln. eurų nuostolių. Šiemet derlius prognozuojamas prastesnis nei vidutiniškai, bet geresnis nei pernai.

„Gamta paskutinius trejus metus ūkininkus verčia galvoti, kaip prisitaikyti prie naujų sąlygų, prie besikeičiančio klimato, kad galėtų auginti stabilų derlių. Reikėtų keisti augalų veisles, rinktis nebijančias karščių ir sausrų, galbūt prastose žemėse neauginti grūdų, o užsiimti gyvulininkyste. Kita vertus, pasirinkti tinkamas veisles nėra lengva, kai vienais metais būna liūtys, kitais – sausra, o kokios gamtinės sąlygos bus dar kitais metais – nuspėti sunku. Geriausia išeitis – keičiant įvairias grūdines kultūrų veisles galvoti apie draudimą, tačiau dalis žemdirbių nenori draustis, motyvuodami, kad tai yra per brangu“, – „Ūkininko patarėjui“ teigė Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto (LAEI) Produktų rinkotyros skyriaus vadovas, tyrėjas Albertas Gapšys.

Visą straipsnį skaitykite ŪP Nr. 86, p 1-5

Violeta GUSTAITYTĖ

ŪP korespondentė