Prekybininkų cirką uždarys įstatymo pataisomis

Trečiadienį Seimas po pateikimo pritarė grupės parlamentarų pateiktoms Alkoholio kontrolės įstatymo pataisoms, kuriomis siekiama nutraukti prekybininkų tyčiojimąsi iš suaugusių, vyresniojo amžiaus žmonių, kai perkant alkoholinius gėrimus iš jų reikalaujama asmens dokumentų, įrodančių, kad jie yra pilnamečiai. Dar šį mėnesį Seime laukia antras balsavimas, kuris šioje situacijoje turėtų galutinai sudėlioti visus taškus.

Tikino, kad juoda yra balta
Dabar galiojančią absurdišką, daugelio žmonių pasipiktinimą sukėlusią tvarką didieji prekybos centrai įvedė nuo rugsėjo 2 d. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Lietuvos socialdemokratų partijos valdyba ir premjeras Algirdas Butkevičius ragino prekybininkus vadovautis protingumo kriterijais ir reikalauti asmens dokumentų iš tų pirkėjų, dėl kurių pilnametystės gali kilti abejonių, tačiau prekybininkai nepakluso ir toliau uoliai tikrina visų alkoholio pirkėjų dokumentus.
Į Vartotojų teisių apsaugos tarnybą pradėjo plaukti žmonių skundai, kai kuriose prekybos įmonėse įsiplieskė karšti konfliktai, juos gesinti teko kviestis policiją. Tačiau Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos svarstymo išvakarėse Prekybos įmonių asociacijos vadovas Laurynas Vilimas demagogiškai tikino visuomenę, kad dėl reikalavimo rodyti kasininkėms asmens dokumentus esą sumažėjo alkoholio pirkimas.
Tai, kad dalis pirkėjų paprasčiausiai perėjo į kitas parduotuves, kur jų nežemina absurdiškais reikalavimais rodyti dokumentus, L. Vilimas, žinoma, neužsiminė. Kaip ir apie tai, kad ši nevykusi prekybininkų akcija turi visai kitų tikslų – formaliai parodyti, kad prekybos centrai kovoja su alkoholizmu, norint išvengti realaus prekybos alkoholiniais gėrimais griežtinimo ir sukompromituoti tuos, kurie tai inicijuoja.

Surinko parlamentarų parašus
Matydami, kad tyčiojimasis iš pirkėjų tęsiasi, Seimo nariai Bronius Bradauskas, Andrius Palionis ir Gintautas Mikolaitis skubiai parengė Alkoholio kontrolės įstatymo pataisą, kuri uždraustų prekybos tinklams reikalauti iš pirkėjų asmens dokumento, jei asmuo akivaizdžiai yra pilnametis. Projekte numatoma, kad alkoholinių gėrimų pardavėjai turės teisę „reikalauti pateikti asmens amžių liudijantį dokumentą tik tada, kai yra abejonių, kad asmuo yra nesulaukęs pilnametystės.“
Kad šio projekto svarstymas būtų kuo greičiau įtrauktas į darbotvarkę, B. Bradauskas surinko keliasdešimt to reikalaujančių parlamentarų parašų, ir pataisai po pateikimo buvo pritarta. Prieš nebalsavo nė vienas, susilaikė du Seimo nariai.
„Tikiuosi, kad taip pat parlamentarai balsuos ir antrą sykį. Tai turėtų būti šio mėnesio pabaigoje ar net kitą savaitę, jei tik pavyks įrašyti šį klausimą į plenarinio posėdžio darbotvarkę. Prekybininkai tiesiog pasityčiojo iš žmonių, sudarydami įspūdį, kad tai Seimo sprendimas, todėl, manau, reikia nedelsiant ištaisyti šią klaidą, labai aiškiai nurodyti, kada iš pirkėjo galima prašyti dokumento“, – sakė „ŪP“ B. Bradauskas.

Kai savi interesai svarbiau
Valdančiųjų socialdemokratų pasiūlytą pataisą šį kartą palaikė ir opozicijos atstovai. „Prekybos centrai ydingai traktuoja įstatymą ir neturi teisės reikalauti dokumentų. Kokios abejonės dėl amžiaus gali kilti matant lazdele besiramsčiuojantį pensininką? Reikia jiems pasakyti, kad baigtų cirkinti arba įvesti griežčiausius draudimus ir dar apmokestinti prekybos plotą“, – piktinosi konservatorius Jurgis Razma.
Seime yra įregistruotos dar dvi analogiškos šio įstatymo pataisos, kurias parengė parlamentarai Gintaras Tamošiūnas ir Linas Balsys. B. Bradauskas teigė nematęs jų pasiūlymų, tačiau neatmetė galimybės visus projektus sujungti į vieną ir kuo greičiau priimti pataisą. „Svarbu, ne kas pasiūlė, o ką pasiūlė ir ar tai naudinga žmonėms“, – įsitikinęs Seimo narys.
Įstatymo pataisą, jeigu jai bus pritarta ir antrą kartą balsuojant, dar turės pasirašyti Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Kol visa ši įstatymo procedūra bus įveikta, dėl kvailo prekybininkų užsispyrimo pirkėjai tikriausiai ir toliau bus žeminami, nes savi interesai nustelbė blaivų protą.

Stasys JOKŪBAITIS
„ŪP“ korespondentas

Algimanto SNARSKIO piešinys

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.