Vilkai jau tampa dažnu medžioklės trofėjumi

Aplinkos ministerija šiam medžioklės sezonui patvirtino 60 leistinų sumedžioti vilkų kvotą, kaip ir pernai. Argumentas paprastas – dėl sniego stokos žiemą nebuvo atlikta plėšrūnų apskaita, tad keisti kvotos nebuvo pagindo. Tai, kad medžiotojai šiemet tiesiog neįtikėtinai dažnai pleškina vilkus, valdininkams taip pat ne priežastis padidinti leidžiamų sumedžioti vilkų skaičių. Juk atrodytų taip paprasta: jeigu iki šiol itin retas laimikis dabar tapo dažnas, vadinasi, pilkių tikrai labai sparčiai padaugėjo.
Iš Šiaurės Rytų Lietuvos rajonų daugiausia, 3 vilkus, leista sumedžioti anykštėnams, 2 rokiškėnams, o Kupiškio medžiotojams, kaip ir daugelio kitų kraštų, teduota po 1 vilko kvotą. Medžiotojai, kaimo žmonės pastaraisiais metais tvirtina, kad vilkų populiacija čia itin pagausėjusi, ganiavos metu sudraskoma daug naminių gyvulių (Kupiškio rajone – apie 40), vasarą ir rudenį vilkai slampinėja prie pat sodybų, gąsdina vienkiemių gyventojus. Valdininkai ir beatodairiškai gamtą ginantieji tikina, kad kalti patys kaimiečiai, nesugebantys apsaugoti nuo plėšrūnų savo kiemų ir gyvulių.
„Mums tenka klausytis žmonių skundų ir pagalbos prašymų, priekaištų, o ką galim padaryti?“ – svarsto Medžiotojų ir žvejų draugijos Kupiškio skyriaus pirmininkas Bronislovas Domža ir priduria, kad dabar medžiotojai bent jaučiasi teisūs.
Jau šio sezono pradžia medžiotojams suteikė ne tik gražių emocijų, bet ir davė pagrįstų argumentų savo nuomonei apginti ir, pašnekovo manymu, susilpnino vilkų mėgėjų pozicijas. Vilkų tikrai yra per daug ir tai įrodo ypač sėkmingos šių plėšrūnų medžioklės.
Aplinkos ministerijos duomenimis, nuo sezono pradžios, spalio 15 d., iki spalio pabaigos šalyje sumedžiota 17 vilkų, Panevėžio apskrities rajonuose – 6, pridėjus lapkričio pirmąją savaitę, statistika išaugo iki 26 šalyje, 12 Panevėžio apskrityje. Pirmąjį lapkričio savaitgalį vien Kupiškio rajone nuo medžiotojų taiklių šūvių krito net 3 vilkai. Tokių laimikių medžiotojai neatsimena. Vilkų turime mažai, privalome saugoti, anot vilkų sergėtojų, tad iš kur jie krinta, iš dangaus?
Lapkričio 4 d. reta laime džiaugėsi Kupiškio rajono Šimonių būrelio ir „Girios“ klubo medžiotojai, lapkričio 5 d. vilką sumedžiojo „Pivesos“ būrelio nariai.
Medžiotojų ir žvejų draugijos Kupiškio rajono skyriaus pirmininkas B. Domža yra vienas iš trijų laimingųjų medžiotojų, patyrusių retą sėkmę.
„Šeštadienį surengėm pirmąją medžioklę su varovais, per pirmus du varymus tik laputė pakliuvo. Trečiuoju varymu ties krūmokšniais netoli Ažubalių miško stovėjom septyniese ir ties mano pozicija išbėgo vilkas. Peršoko per vandens pilną griovį, pataikiau į benubėgantį, krito suaugusi vilkė, 2–3 metų iš pažiūros“, – sėkmingos medžioklės įspūdžiais dalijosi medžiotojų organizacijos pirmininkas.
Per 26 medžioklių metus B. Dom­žai nėra tekę ne tik sumedžioti, bet ir taikytis į vilką, ypač atsargų ir apdairų plėšrūną. Tą patį tvirtina ir kiti du kupiškėnai medžiotojai Žygimantas Bakanas ir Daivaras Dovidonis, iki šiol neturėję tokių sėkmės trofėjų. Paprastai sėkmingos vilkų medžioklės būna sniegingą žiemą, pagal pėdsakus susekus plėšrūnų buveines, migravimo takus.
Medžiotojų ir žvejų draugijos Kupiškio skyriaus pirmininko B. Domžos manymu, ši sėkmė gali liudyti tik viena: išaugusi vilkų populiacija, plėšrūnai nebevengia žmonių, aktyviau ieško maisto. Dėl afrikinio kiaulių maro sumažinus šernų ir jų jauniklių skaičių, pagrindinis vilkų grobis liko stirnų, elnių jaunikliai. „Pivesos“ būrelio medžiotojai prisiminė vidurdienį matę ražienoje sugulusius bene šešis vilkus. Biržų miškuose medžiotojai pasakojo radę papjautą ir išdraskytą suaugusią briedę, taip anksčiau nebūdavo. Nuo plėšrūnų gausos jau kenčia kitos laukinės faunos rūšys.
Apie išaugusį plėšrūnų skaičių kalba ir miškininkas, Skapiškio girininkijos eigulys Žygimantas Bakanas. Jis Skapagirio miške šeštadienį per medžioklę su varovais miško biržėje sumedžiojo suaugusį vilką, gal 4–5 metų amžiaus. Netoliese yra Notigalės pelkė, rami ir saugi vieta vilkams. Tikėtina, kad ten jie turi savo buveines. Anot medžiotojo, per 19 metų medžioklių stažą tai pirmas toks jam papuolęs laimikis, nėra tekę net pamėginti sumedžioti.
Gali būti, kad prie sėkmės dar prisideda ir šiemet išskirtinai lietingi orai: vilkams saugiai migruoti, laiku pasislėpti trukdo ištvinę upeliai, melioracijos grioviai, apsemtos palaukės ir pamiškės.

Virginija JUŠKIENĖ
ŪP korespondentė