„Achema“ dirba visu pajėgumu

Koncernui „Achemos grupė“ priklausanti trąšų ir chemijos produktų gamintoja „Achema“ trečiadienį užbaigė planuotus remonto darbus, šiuo metu veikia abu gamyklos amoniako cechai, kogeneracinė jėgainė ir visi karbamido gamybos įrenginiai. Vienas iš dviejų amoniako cechų ir kogeneracinė jėgainė buvo sustabdyti šių metų gegužę.

„Darbų atnaujinimo procesai yra sudėtingi ir reikalauja laiko, todėl juos pradėjome dar rugsėjo 27 dieną, o šiandien gamykla jau veikia visu pajėgumu. Pasaulinė trąšų rinka rodo pozityvius ženklus – kai kurių trąšų kaina kas mėnesį auga po keliasdešimt eurų, todėl itin svarbu reaguoti į didėjančią paklausą ir dirbti visu tempu“, – sakė „Achemos“ generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas.

Pasak vadovo, pagrindinis veiksnys, nulėmęs azoto trąšų kainų augimą, yra daugiausia pasaulyje – apie 9 mln. tonų per metus – karbamido eksportuojančios Kinijos trąšų gamintojų asociacijos formuojamas eksporto kartelis.

„Kadangi kinai šių metų birželį – liepą karbamidą pardavinėjo gerokai žemiau savikainos, asociacija savo nariams nustatė žemiausią leistiną eksporto kainą ir numatė baudas parduosiantiems pigiau. Tai lėmė, kad Kinijos karbamido eksporto kainos nuo liepos mėnesio pakilo daugiau nei 50 USD už toną, atitinkamai pakilo kainos ir pasaulyje. Europoje šis efektas buvo dar stipresnis, nes vienas pagrindinių Europos tiekėjų Egiptas susiduria su ilgalaikiu gamtinių dujų trūkumu. Vasarą Egipto trąšų pramonė dirbo mažiau nei puse savo pajėgumų“, – sakė R. Miliauskas.

Anot R. Miliausko, „Achema“ paskutinį metų ketvirtį be trąšų ir kitų chemijos produktų pradės prekiauti ir vien amoniaku. „Mūsų skaičiavimai rodo, kad kai kurios trąšos, gaminamos perdirbant amoniaką, nėra tokios pelningos kaip buvo tikėtasi, šiuo metu ekonomiškai naudingiau rinkai pasiūlyti atskirą produktą“, – komentavo „Achemos“ vadovas. R. Miliausko teigimu, amoniako rinkoje situacija dar labiau įtempta: iš rinkos dėl karo veiksmų iškrito du pagrindiniai Ukrainos eksportuotojai (Gorlovkos ir Severodonecko gamyklos), o dėl taikomų sankcijų – Rusijos „Rossosh“ gamykla.

Didžiausi pasaulyje amoniako eksportuotojai iš Trinidado (metinis eksportas viršijo 4 mln. tonų amoniako) susiduria su gamtinių dujų trūkumu. Dėl minėtų priežasčių amoniako rinkos kainos per paskutinius 3 mėnesius rinkoje pakilo 150 USD už toną. Prognozuojama, kad įtampa amoniako rinkoje išliks bent metus. Nepaisant didelių pasaulyje pagaminto amoniako kiekių, dauguma amoniako linijų yra integruotos į kitų azoto trąšų gamybą, ir tik nedaugelis gamintojų, tarp jų ir „Achema“, turi galimybes bei infrastruktūrą parduoti amoniaką kaip atskirą produktą.

Šių metų sausio-rugpjūčio mėnesiais „Achema“ pagamino daugiau kaip 2,4 mln. tonų produkcijos, tai yra kiek daugiau nei praėjusių metų tuo pačiu metu. Paskutinio šių metų ketvirčio rezultatas planuojamas geresnis, nes praėjusių metų pabaigoje gamykla dirbo perpus mažesniu pajėgumu.

AB „Achema” – didžiausia azoto trąšų ir kitų pramoninių chemijos produktų gamintoja šalyje bei didžiausia tokio pobūdžio gamykla Baltijos šalyse. Bendrovėje dirba apie 1400 žmonių. Pagrindinė įmonės veikla – azoto trąšų, birių trąšų mišinių, skystų trąšų kambario ir lauko augalams, amoniako, azoto rūgšties, metanolio, formalino, KF dervų, klijų (PVAD), angliarūgštės, deguonies, azoto, bazinio aliuminio sulfato tirpalo gamyba ir prekyba.

 Daugiau informacijos:
 Gintarė Mierkienė
Koncerno „Achemos grupė“ komunikacijos vadovė
Vykinto g. 14, 08117 Vilnius, Lietuva
Tel. (5) 2492048, (8 614) 97777
g.mierkiene@achemosgrupe.lt