AKM toliau plinta Europoje

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) kiekvieną kartą perspėja, kad šiltasis vasaros laikas itin palankus afrikiniam kiaulių marui (AKM) plisti, todėl kiaulių augintojai turi būti budrūs ir atsakingai laikytis biologinio saugumo reikalavimų. Lietuvoje nuo metų pradžios užregistruotas jau 6 AKM protrūkis kiaulių laikymo vietoje.

Naujas AKM židinys užfiksuotas Mažeikių seniūnijos apylinkėse, Purvėnų kaime esančiame ūkyje, kuriame savo reikmėms augintos 4 kiaulės. Sukarščiavus ir nugaišus vienai kiaulei, buvo paimti mėginiai ištirti laboratorijoje. Pasitvirtinus diagnozei, kad kiaulė nugaišo nuo AKM, likusios 3 nugaišintos ir saugiai sunaikintos. Specialistų nuomone, virusas galėjo patekti per aplinką, nes AKM užsikrėtę šernai buvo rasti apie 2 km atstumu nuo šio ūkio.

AKM plinta ne tik mūsų šalies kiaulių laikymo vietose, virusas braunasi į ūkius ir kaimyninėse valstybėse.  Latvijos veterinarijos tarnyba pranešė apie pirmąjį šiais metais AKM protrūkį Jelgavos rajono ūkyje, kuriame buvo laikomos 165 kiaulės. Dviem iš jų staiga nugaišus ir patikrinus kitas, AKM diagnozė patvirtinta 12 kiaulių. Visos laikytos kiaulės nugaišintos, ūkyje vykdoma dezinfekcija. Veterinarijos specialistai aplink protrūkio vietą nustatė apsaugos ir priežiūros zonas.

VMVT gavo informaciją, kad Rumunijoje šią savaitę nustatyti du AKM protrūkiai nedideliuose ūkiuose, kuriuose augintos 3 ir 4 kiaulės. Iš viso šioje šalyje nuo metų pradžios užregistruoti 8 protrūkiai kiaulių laikymo vietose.

Tuo tarpu Lenkijos atsakingos tarnybos pranešė apie jau 14 AKM protrūkį kiaulininkystės ūkiuose. Šį kartą virusas nustatytas nedideliame ūkyje, kuriame savo reikmėms buvo auginama 10 kiaulių.