Atgims renesansinė Siesikų pilis

Ukmergės rajone esančioje Siesikų pilyje dabar – pats darbymetis. Šio kultūros paveldo objekto antrame aukšte intensyviai vyksta tvarkybos darbai: jau pagaminti ir sudėti nauji langai, įrengiamos lubos, atkuriama antresolė bei du klasicistiniai židiniai, kurie buvo itin stipriai nukentėję per paskutinį XX amžiaus dešimtmetį. Rankomis gaminamos dešimties skirtingų formų grindų plytelės.

pilis, siesiku pilis, dvaras

Retos Europoje

Pasak Ukmergės kraštotyros muziejaus Siesikų skyriaus administratoriaus-edukatoriaus Audrio Matulaičio, grindų plytelės puoštos štampuku, o jų forma yra labai reta Europoje – tai dviašmenio kirvio arba drugelio formos plytelės: „Ant vienos rankos pirštų galime suskaičiuoti, kiek Europoje yra vietų, kur rastos tokios plytelės. Nėra galutinio atsakymo, kaip Siesikuose atsirado tokia reta ir jau beveik pamiršta forma. Be to, keramikos puošyba štampuku Lietuvoje nebuvo paplitusi, jos beveik išvis nebuvo. Lietuvoje turime vienintelį tokį pavyzdį: iš Birutės kalno Palangoje papėdės.“ 

Mistika po mistikos

Siesikų pilį gaubia ir daugiau mistikos: vienos patalpų langai ir durys įrengti tokiose vietose, kad per žiemos ir vasaros saulėgrįžas susiformuoja tam tikras su saule susijęs reiškinys. A. Matulaitis paaiškina: „Sakykim, per žiemos saulėgrįžą vidurdienį saulės apšviestas takas nusidriekia tiesiai į dvaro koplyčios vidų, pasiekia slenkstį, yra tiksliai ties durų anga ir tarsi mums nurodo kelią pas Kristų, į bažnyčią, į išganymą, nes krikščionims žiemos saulėgrįža yra Kalėdos, Kristaus gimimo diena.“ Pašnekovas priduria, kad iš dalies mistiška ir tai, jog pas mus išsilaikė nemažai XVII amžiaus pirmosios pusės sieninės tapybos, nors ji paprastai neišlikdavusi dėl įvairių remontų, šeimininkų kaitos. 

Restauruos sieninę tapybą

Siesikų pilis laikoma bene seniausiu tokios paskirties pastatu Lietuvoje – tai yra įtvirtintas feodalo žemvaldžio gyvenamasis namas. Pastatytas XVI amžiaus pradžioje, jis išlaikė ir daug renesansinės architektūros bruožų, autentišką planą.

Tačiau šiuo metu problematiškiausia yra sienų tapyba, kurioje iš turėjusių būti 12 mėnesių ciklo ir antikinių mitų siužetų iš Ovidijaus „Metamorfozių“ išlikę tik keturi mėnesiai. „Sieninės tapybos būklė yra tikrai prasta, avarinė. Tikimės kitais metais gauti finansavimą ir nedelsdami pradėti konservavimo bei restauravimo darbus. Ši tapyba yra unikali, Lietuvoje tik Siesikuose rasime tokios apimties pasaulietinės tapybos iš XVII a. pirmosios pusės, todėl norėtųsi ją išsaugoti nors tokią, kokia yra dabar“, – viliasi Ukmergės kraštotyros muziejaus Siesikų skyriaus administratorius-edukatorius.

Taps muziejumi

Baigus visus suplanuotus tvarkybos darbus lankytojams atsivers visiškai kitoks pilies interjero vaizdas, nors, A. Matulaičio teigimu, išmanesni lankytojai ir dabar jį jau įžiūri tarp statybinių dulkių. Pašnekovas tikina, kad Siesikų pilyje iš tikrųjų bus galima pajusti XVI amžiaus dvasią: „To, ko negalėsim padaryti dėl metodinių reikalų, bandysime parodyti projekcijomis. Ši pilis taps visuomenei visiškai atviru Ukmergės kraštotyros muziejaus padaliniu. Pasitelksime šiuolaikines technologijas, kad lankytojai pamatytų trūkstamus mėnesius, juos padedant projekcijoms galėsime parodyti. Per turistinį sezoną čia apsilanko apie 7–8 tūkstančius lankytojų. Manau, kad baigus šį projektą jų skaičius išaugs gal dvigubai.“

Siesikų pilies antrojo aukšto tvarkybos darbai finansuojami kultūros ministro įsakymu patvirtintos Nekilnojamųjų kultūros vertybių tvarkybos darbų (paveldotvarkos) finansavimo 2021–2023 m. programos lėšomis. Jie turėtų būti užbaigti iki kitų metų lapkričio pabaigos.

 

Dainiaus Vyto nuotrauka

2022.09.12

Susijusios temos – skaitykite: pilis, Siesikų pilis, kultūros paveldo objektai, kultūros ministras