Buliai sutrypė mylimą šeimininką

Pirmadienis pamario krašte prasidėjo skaudžia nelaime. Šiek tiek po vidurdienio buliai sutrypė 58 metų smulkaus pieno ūkio savininką. Šturmų kaime ūkininkaujantis žmogus į ganyklą nuėjo miltais palepinti penimų galvijų.

Bulius per daug prisijaukino

Kruvinas ūkininkas dar šiaip taip paršliaužė iki namų, jo kurčnebylis brolis pašaukė pagalbą, tačiau išgelbėti jo gyvybės nebepavyko. Ne tik Šturmų kaimo žmonės, bet ir toliau nuo pamario gyvenantys Šilutės ūkininkai spėlioja, kas galėjo atsitikti, kad buliai puolė savo šeimininką.

Kintų seniūnas Antanas Kližentis „Ūkininko patarėjui“ pasakojo, jog ūkininkas Rimas M. buvo viso kaimo atrama, niekada neatsisakydavo suteikti pagalbos nei kaimynams, nei seniūnijai. Smulkaus ūkio šeimininkui žmonių prašymai pagelbėti suteikdavo papildomų pajamų.

„Tvarkingas, patikimas žmogus – mums jo labai gaila. Gyvulių turėjo nedaug – dešimt melžiamų karvių, šiek tiek prieauglio ir tuos du bulius, kuriuos netrukus būtų pardavęs. Jo gyvuliai gerai prižiūrimi, kailiai blizga, sunku įsivaizduoti, kad juos galėjo ištikti toks agresijos priepuolis“, – svarstė Kintų seniūnas.

Pasak Antano Kliženčio, niekas nežino, kas atsitiko Šturmų kaimo ganykloje, tačiau greičiausiai per pietus ūkininkas savo gyvuliams palepinti tradiciškai nunešė miltų. Pajutę skanėstą, buliai galėjo neapskaičiuoti atstumo ir įsibėgėję pargriauti vyrą. „Miltai turėjo pabirti ant žemės. Buliai juos stengėsi sulaižyti, todėl kliudė šeimininką ragais. Dideli, jėgos daug – tikriausiai taip ir atsitiko“, – pasakojo seniūnas.

Kaltas ne sulaukėjimas

Šturmų kaime gyvenęs Rimas M. šeimos neturėjo, prižiūrėjo neįgalų brolį. Nors ūkininkas turi giminaičių, po jo mirties nebeliko kam prižiūrėti gyvulių, todėl seniūnija surado, kas galėtų juos perimti iki paveldėjimo įsigaliojimo.

Šilutės ūkininkai sako, jog tokių tragedijų pamario krašte pasitaiko kone kiekvienais metais. Mėsinių galvijų augintojai svarsto, jog dažniausiai kaltas būna ne gyvulių sulaukėjimas, o pernelyg artimas jų prisijaukinimas. Artimai su šeimininku bendraujančios karvės pradeda jį laikyti savu, žaisdamos nusisukusį gali pastumti ragais, o parkritusį – sutrypti.

Ūkininkai kalba, jog ypač atsargiai reikėtų elgtis su šarolė karvėmis žindenėmis. Visada bandoje yra kelios, kurios labai saugo savo veršelius. Kol jie ganykloje, ši savybė atrodo gera, bet jei suserga ir reikia parsivežti į tvartą arba arčiau namų, iškyla didelė rizika.

Keičia ūkininkavimo kryptį

Kintų seniūnas A. Kližentis „Ūkininko patarėjui“ sakė, jog iki šiol dauguma pamario ūkininkų vertėsi pieno gamyba – ganyklų čia netrūksta, žolė sodri, galima šienauti net tris kartus.

„Dar neseniai turėjome apie 30 vidutinių pieno ūkių. Bet senieji mūsų krašto ūkininkai gyvulių prižiūrėti nebevalioja, o jaunimas nenori būti pririštas prie namų. Todėl perimantieji ūkius dabar jau keičia gamybos kryptį – atsisakę pieno ūkių, imasi auginti mėsinius galvijus, nes vasarą jiems reikia minimalios priežiūros“, – sakė Kintų seniūnas.

Pakeitę ūkininkavimo kryptį, pamario žmonės turės išmokti ir atsargumo – dirbant su iki tonos svorio užsiauginančiais gyvuliais savisaugos jausmas yra būtinas.

Daiva BARTKIENĖ

ŪP korespondentė

 

Autorės nuotrauka (asociatyvi)

2020-10-10