Cukrinių runkelių likimas Suvalkijoje: būti ar nebūti?

Suvalkijos krašto cukrinių runkelių augintojai gali laisviau atsikvėpti – vis daugiau vilčių, kad šiemet užauginti cukriniai runkeliai bus perdirbti Marijampolės cukraus fabrike, priklausančiame restruktūrizuojamai UAB „Lietuvos cukrus“. Jos valdymą praėjusią savaitę Kauno apygardos teismo sprendimu perėmė laikinasis administratorius – UAB „Insolvensa“.

Nežinomybė slėgė

Marijampolės sav. Būdviečių kaimo ūkininkas Juozas Kairys šiemet cukriniais runkeliais yra apsodinęs 40 ha žemės. Kaip pats pripažino, jog tiek pavasarį, tiek ir vasarą nerimo buvo, nes buvo labai neaiški Marijampolės cukraus fabriko ateitis. Tačiau jo visuomet neapleido viltis, kad paties blogiausio nebus – išaugintų cukrinių runkelių nereikės užarti ar kaip nors kitaip sunaikinti.

„Dabar, atsiradus teismo paskirtam laikinajam administratoriui, jau kiek ramiau. Nors ir pavasarį ar vasarą į paniką puolęs nebuvau – kur figūruoja dideli pinigai, ten visos problemos laikui bėgant būna išsprendžiamos. Reikia tik laiko“, – teigė ūkininkas.

Pasak J. Kairio, šiemet kai kurie jo pažįstami ūkininkai pavasarį jau atsisakė auginti cukrinius runkelius, nes buvo labai daug neapibrėžtumo, kurio dabar, po to, kai teismas skyrė laikinąjį administratorių, žymiai sumažėjo.

„Tikimės, kad bus paskelbtas įmonei bankrotas ir fabriką nupirks tas, kas iš tikrųjų norės tęsti cukraus gamybą, kuri mūsų krašte turi gilias tradicijas. Tiek aš, tiek ir kiti ūkininkai turi susipirkę visą reikiamą techniką, laukuose – nusistovėjusi sėjomaina. Todėl būtų gaila, kad dabar visa tai reikėtų vos ne per vieną dieną pakeisti“, – atviravo J. Kairys, neslėpdamas, jog tam yra būtinos didelės investicijos, kurioms lėšų galėtų skirti retas kuris ūkininkas.

Anot cukrinių runkelių augintojo, nėra skubos, kad cukraus fabrikas pradėtų veikti jau tuoj pat. Esą pastarųjų dvejų metų patirtis rodo, kad rudenį skubėti imti cukrinius runkelius nelabai verta, nes tokiu metu, kaip šis, jie dar auga. Tad tie, kurie augina nedidelius cukrinių runkelių kiekius, kaip jis, pradėti juos imti gali ir spalio pradžioje. Juolab šiemet, kai Marijampolės cukraus fabrikas jų perdirbimui dar kol kas nepasiruošęs.

Kazys KAZAKEVIČIUS

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ Nr. 105.