Dėl švaraus oro piketavo po vietos politikų langais

Vakar Šiaulių rajono tarybos nariams pirmą kartą biodujų gamyklos vystytojai – UAB „Pažangi energija“ pristatė rengiamą kitos paskirties statinių (pažangiųjų biodegalų gamybos) Kuršėnų kaimiškojoje seniūnijoje, Bijūnėlių kaime, statybos projektą. Prieš susitikimą su rajono politikais iniciatyvinė grupė „Už švarų orą“ ant savivaldybės administracijos laiptų surengė piketą.

Iniciatyvinės grupės atstovai, laikydami iškeltą plakatą, kalbėjo, kad jiems abejonių kelia UAB „Pažangi energija“ veikla. Mat bendrovė Vilniuje įkurta šių metų gegužės pradžioje, įstatinis kapitalas – tik 2,5 tūkst. Eur, dirba trys darbuotojai. Nors įkūrimo vieta sostinė, gamybą ketina plėtoti Bijūnėlių kaime. Tad piketuotojai nuogąstauja, kad uždirbtas pelnas liks Vilniuje ir tik maža dalis atiteks rajono biudžetui.

Iniciatyvinei grupei, kuri surinko jau 2 tūkst. gyventojų parašų, kelia abejonių, kas bus tos įmonės partneris – į būsimą biodujų gamyklą ketinama investuoti 6 mln. Eur, tačiau neatskleidžiama, kas tai darys. Projekto vystytojai teigia, kad tai – paslaptis.

Piketo dalyviai vienbalsiai teigė, kad nors projekto vystytojai ir tvirtina, kad į biodujų gamyklą mėšlas bus vežamas 80 km spinduliu, gali nutikti ir taip, kad per metus 85 tūkst. t mėšlo ir kitų atliekų bus vežama iš visos Lietuvos. Ir visa tai bus daroma kertant Kuršėnų miestą. Tad kelio apkrova padidės 90 proc. Tiesa, iš pradžių investuotojai buvo pateikę 4 mėšlo vežimo maršrutus, vėliau viešai pripažino, kad žaliavą veš ir per patį Kuršėnų miestą.

Rajono tarybos narys Jonas Novogreckis pareiškė, kad situacija – sudėtinga. Jo nuomone, visame pasaulyje biodujų gamyklos steigiamos prie didelių fermų, o čia pasirinktas plynas laukas. J. Novogreckio nuomone, pasirinkta netinkama vieta, per arti Kuršėnų miesto, be to, nukentės aplinkinių kaimų gyventojai, padidės oro tarša. Vystytojai sklypą Bijūnėlių kaime pasirinko dėl to, kad netoli yra dujotiekis, į kurį bus tiekiamos pagamintos dujos.

Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų generalinis direktorius Alfredas Jonuška tikino, kad dėl būsimos biodegalų gamyklos kyla daug klausimų: dėl poveikio aplinkai, maršrutų, kelių apkrovos ir kt. A. Jonuška aiškino, kad jų ekspertai atliks analizę ir pateiks savo išvadas.

Į susitikimą su rajono politikais atskubėjo ir UAB „Pažangi energija“ plėtros ir inovacijų vadovas Donatas Daunys.

Aldona SIREIKIENĖ

ŪP korespondentė

Autorės nuotrauka

2021-08-28

 

 

 

 

 

Jonas Novogreckis, UAB Pažangi energija, Bijūnėliai