Du sėkmingi eksperimentai su bulvėmis

Agronomei Vilijai Juškevičienei ankstesniais metais pasisekė išauginti bulvių iš sėklų. O šviežių šakniagumbių, kuriuos užaugino maišuose šiltnamyje, šeima ragauja jau ne pirmą balandį.

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

 

Bulvės iš sėklų

Prieš kelerius metus internete dairydamasi sėklų, V. Juškevičienė pamatė parduodamų bulvių sėklyčių. Gerokai nustebusi, nutarė paeksperimentuoti ir įsigijo keturių rusiškų bulvių veislių sėklų: ‘Fermer’ ir ‘Imperatrica’ (ankstyvosios), ‘Kalabok’ ir ‘Skazka’ (vidutinio ankstyvumo).

Bulvių sėklytes po vieną pasėjo į paletę. Išaugo gražūs, įprasti daigeliai. Bet agronomė iškart pastebėjo, kad augalai leidžia ir stolonus (taip vadinamos sustorėjusios gumbų dalys, bulvių užuomazgos).

Bulvytės nedidelės, bet šviežias derlius po žiemos itin skanus.

Pernykščio balandžio ankstyvųjų bulvių derlius, užaugintas maišuose šiltnamyje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Moteris pasakojo, kad šio eksperimento rezultatas – jau pirmais metais iš sėklyčių išauginti bulvių gumbai. Iš didesnių bulvių šeima rudeniop gamino įvairius patiekalus ir garnyrus. Į maišus sumesti mažučiai gumbeliai pavasarį nubudo su akutėmis, tad ir iš jų kitąmet sėkmingai užsiaugino bulvių.

‘Red Sonya’ puikiai užderėjo ir šį pavasarį.

Augina maišuose

Jau antrą pavasarį iš eilės agronomė eksperimentuoja su bulvėmis šildomame šiltnamyje. Į didelius maišus pasodinusi ankstyvųjų veislių ‘Adora’ ir ‘Red Sonya’ gumbų, balandį ragauja pirmąjį bulvių derlių. Nors bulvytės nedidukės, bet šviežios ir labai lauktos po žiemos. V. Juškevičienė įsitikinusi, kad į maišus šiltnamyje sodinti tiktų ir kitokias ankstyvųjų bulvių veisles.

Pasodintos vasarį, bulvės užauga 20 l talpos maišuose, skirtuose augalams. Jie patogūs, nes galima užlenkti kraštus.

Kol bulvės auga maiše, agronomė nuolat jį papildo žemėmis, o kartu su jomis į maišo viršų kyla ir bulvės. „Iš pradžių įpyliau apie 10 cm durpių substrato, įdėjau 3–4 sudaigintas bulves ir vėl užpyliau substratu – tik tiek, kad uždengtų gumbus. Maišo kraštus atlenkiau, kad išdygę daigai gautų šviesos. Kai jie paauga, vis papildau substrato. Taip pildau iki pat maišo viršaus.“

Šitaip užsiaugintomis bulvėmis ne tik smagu pasmaguriauti. Baigiantis žiemai ir ankstyvą pavasarį šiltnamis paprastai nenaudojamas, tad čia augindami mūsų krašte ypač mėgstamas daržoves, galime pailginti jo „įdarbinimo“ sezoną.

Vilijos Juškevičienės nuotraukos

2021-07-14